Miksiköhän Veikkaus Oy kertoo eilen 5.10.08. päivätyllä tilastosivuillaan:
https://www.veikkaus.fi/info/tilastot/jalkapallo/ruotsi/index.html
Ruotsin pääsarjasta mm. seuraavasti: "14 joukkueen kaksinkertainen sarja (26 kierrosta). Voittaja Mestarien liigan karsintoihin, kakkonen ja cup-voittaja UEFA-cupin karsintoihin. Kaksi viimeistä putoaa suoraan
Superettaniin ja kolmanneksi viimeinen karsii sarjapaikastaan. Hammarbyltä vähennetty kolme pistettä".
Minun mielestäni Allsvenskanissa pelaa 16 joukkuetta ja kierroksiakin on 30 aina 9.11. asti.
Ihan vain tiedoksi, etteivät aivan viime pelit sielläkään ole kyseessä kun tänäänkin monarilappujanne täytätte.
Itse käytän Soccerwayn tilastoja pelaamisen tukena, ovat selkeät, paljon dataa ja suht luotettavat. Täällä: http://www.soccerway.com/national/sweden/first/
Pikku vinkkinä, että IFK Norrköpingin (jolla motivaatioita vielä tuntuisi olevan) maalivahti Sasa Sjanic mursi veneluunsa viime perjantain treeneissä ja on siis sivussa. Eli tuleeko pelistä Göteborgilaisten ilotulitusta? Ilmaisvihje: 0,1 - 3, olkaapa hyvät!
Valhe, emävalhe ja
2
878
Vastaukset
- katsoa
kummempaa kuin alla olevaa linkkiä. Sieltä näkee, että joukkueita on 16, kuten mainitsit. Veikkaus ei ole ajan tasalla!
http://www.svenskfotboll.se/t3allre.aspx?p=152184&scr=table&ftid=14999- Veikkauksen tilasto
Jep, ja otteluohjelma saman sivun linkissä:
http://www.svenskfotboll.se/t3allre.aspx?p=152184&scr=fixturelist&ftid=14999
Antamasi linkki on muutenkin "antoisa". Mm. suorat linkit joukkueiden kotisivuille helpottavat viime hetken tietojen hakemista yms.
Rehellisyyden nimissä täytyy sanoa, että Veikkauksen uudemmat, pelikohteista suoraan avattavat linkit ovat pääsääntöisesti (ainakin arkisin) ajantasalla. Niiden käytettävyys ja ulkoasu ovat kuitenkin minulle, jos nyt oikein kauniisti sanon, hyvää piirikunnallista tasoa.
Onneksi on valinnanvaraa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1852617Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1381188- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808