Ostan radion Astraan

1,6 8V vm2002

Astran ensiasennusradion (VDO 5000) volyymi/virtanuppi heiluu holtittomasti eikä toimi enää yhtään. Pitäisi saada uusi radio.

Onnistuin irroittamaan vanhan, ja meinasin laittaa siihen nurkissa lojuvan Pionerin CDradion, mutta tällöin ilmeisesti pitäisi irroittaa myös tuo Astrassa kiinni oleva asennusraami, jonka pohjassa ovat kiinni johtoliittimet? Näin ilmeisesti myös, jos menen ostamaan kaupasta uuden soittimen, joita nykyisin saa sadan euron hintoihin? No, tänään kysyn Opelilta paljonko kustantaa suoraan uusi Opelradio (saattaa olla yli satasen, heh?)

1. kysymys: Olisiko kellään tarjota tuohon asennuskoloon suoraan sopivaa ehjää Opelin CDradiota, esim. jos on vaihtanut alkuperäisen kovempaan poppikoneeseen? Tärkeintä on toimiva radio, joten jopa kasettisoitinradio tulee kysymykseen, jos se toimii monitoiminäytön kanssa. Soittimen koodi on tietysti oltava tiedossa, muutenhan se ei pelaa. Tarjoa osoitteeseen ari piste kultanen ättiä kymp.net

2. kysymys: Millainen homma on repiä tuo asennusraami pois Astrasta (miten se on kiinni?), ja laittaa "yleismallinen" soitin tilalle? Uskaltaako tämän tehdä itse, ilman että tapahtuu muuta huonoa kuin että monitoiminäytöstä häviää radion tiedot?

9

1976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1,6 8V vm2002

      Kuten arvelinkin, Opel liikkeessä hinnoittelu noudattaa normaalia varaosahinnoittelua (käypä hinta * 6). CDradio G-astraan maksaa 606 euro, heh, heh...

    • ja halvin keino

      On asentaa uusi perus cd-soitin eikä kallista ns. alkuperäistä. Orkkis asennuskehys on hyvin samanlaine kuin tarvikesoittimissakin, erona vaan että johdot on perässä kiinni. Irrotus on samantapainen kuin irrottaisit tarvikesoittimen kehystä, eli joudut vääntelemään lukituskielet pois tieltä. Kojelautaa et joudu purkamaan koska kehys tulee siitä kolostaan suoraan pois. Sitten vaan uusi soitin paikoilleen ja popit soi. Johtoja ei tarvitse viritellä jos ostat sellaisen soittimen missä on standardin mukaiset liittimet niin käyvät suoraan. Ainoa miinus on että kojelaudan näytössä ei enää näy radiokanavien tietoja, sekin riippuu hiukan soittimesta.

      • 1,6 8V vm2002

        Olin niin tomera, että sain entisen radion irti. Siinäkin kului aikaa ja tupakkia vaikka luin Opel Clubin keskustelupalstoilta hyvät ohjeet.

        Ajattelin että Astran nykyisessä kehyksessä kolme littanaa liitinkampaa päällekkäin antenniliitin ovat kiinni tuossa kehyksessä ja johdot joutuu katkaisemaan. Näin se silmällä katsoen oli, hämärässä autotallissa. Sokeripalavirittelyyn en ainaskaan rupea, liittimet olivat erilaiset kuin Pioner DEH-415 soittessa.

        Muutenkin arveluttaa kytkeä johtoja, jotka menevät samalle monitoiminäytölle kuin jotkut moottorin toiminnasta kertovat tiedot. Kaiken lisäksi emännän auto eikä mikään nuorison harrastusvehjes, joten riskit pidetään minimissä ja käytetään mieluummin ammattimiestä jos tarvitsee.

        Todennäköiset korjausvaihtoehdot ovat se, että löydän käytetyn "Opel-radion" tai se, että AD-huoltamo asentaa tuohon uuden soittimen.

        Nykysoittimen välkkyvät näytöt ärsyttävät. Viime vuosina on tullut ostettua omiin autoihin pari soitinta (JVC WMA MP3 ja LG LAC 6710R), toivoisi että niihin saisi näkymään radioaseman tai vielä mieluummin kellonajan, ilman mitään välkkymistä ja vilkkumista. Mutta ei, en ainakaan osaa virittää soittimien näyttöjä niin etteikö niissä pyörisi jo pikkulasten viihdytysohjelma - ärsyttää! Lisäksi näytöt ovat niin isoja, että käyttökytkimet on jouduttu tekemään minikokoisiksi ja hajasijoitettu järjettömästi, tämä vaarantaa liikenneturvallisuutta!

        Tuossa Pionerissa vielä näyttö on OK ja reilun kokoiset käyttökytkimet, riittävän kaukana toistaan. Samoin Opelin radiossa, jossa näyttö on erikseen.


    • radio1234

      terve! se alkuperäis radion kehys on myös takaseinästä ruuvillakii kun saat kehyksen pois liittimet irtoo siitä hyvin helposti ja käy nyky radioihin suoraa se pisin rivi niistä liittimistä on sen näytön ohjaus, tosin antenni johto kaipaa adapterin mitä saa kyllä kaupasta eikä oo kallis

      • radio12345

        korjaus edelliseen kyllä sen liitimen pitäis vanhempiinkin radioihin käydä mutta harvemmin suoraan tosin vaihtaisin ite siihen radioon sopivat liitimet mieluummin kun katkoisin auton johtoja


    • purkaamoja

      ja varsinkin yhteisvarastolle. Tai se kouvolalainen purkuosien myyntihalli, tilaavat vaikka sulle toosan, jollet muuten löydä.

    • arttu6606

      Toimii alkuperäinen soitin.

    • 98 vm astra

      Ostaisin astraan soittimen joka on philips DC 479 jos jollain ois jäänyt nurkkiin- puh 0400 919708

      • Summanen

        tere löytyy g astraan ylimääräinen soitin tarjousten perusteella,, cd soitin mikä menee suoraan 1998-2004 g astroihin ja auton oma näyttö toimii näyttönä niinkuin kuuluukin

        Sähköposti: [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7352
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3595
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2299
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2297
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2248
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe