fretti?

mirkku85

kannattaako edes harkita fretin ottoa jos häkki pitäisi sijoittaa samaan huoneeseen jossa itse vitettää suurimman osan aikaa ja mm. nukkuu. olen omistanut hamstereita ja ne melusivat yöllä juoksupyörän kanssa mutta meluun olen siis tottunut.
entä kannattaako ensimmäiseksi fretiksi ottaa aikuinen vai nuorempi yksilö?
kiitos vastauksista jo etukäteen:)

12

960

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PeekaBoo

      Kaikkein parasta mun mielestä ois pitää elukka (häkillä se ja sama) samassa huoneessa, jossa ite viettää eniten aikaa. Niin ei varsinaisesti tarvi telmiä ötön kanssa koko aikaa, ja kun se kaipaa seuraa se osaa tulla ite sitä pyytämään. Ainakin meillä on kaikki freetut aikoinaan tällä tavalla kesytetty, sylivauvoja tuli jokaisesta (paitsi tytöstä.. pitää vissiin antaa sama kuuri sillekin). Ja jos häkissä meinaat yöt pitää niin lähtee muuten viis kertaa kovempi meteli kun hamsuista ;) Ainakaan meillä ei siellä häkissä pysyttäis edes sitä puolta tuntia kun siivotaan. Totuttelu kysymys kyllä sekin.

      Unelmahan ois saada kiltti aikuinen, joka on jo sisäsiisti eikä puris ;) Sellasia tulee harvoin vastaan. Ja vaikka edellisellä omistajalla ois ollu kuinka ihana ja muuta, sun luonas saattaa sitten taas purra ja tehdä tarpeet sinne, minne sillä hetkellä huvittaa. Ite oon poitsuni hakenu ihan pentuina ja kesyynty kaikki nopeesti ja helposti. Tyttö tuli vähän vanhempana (4kk) häkkielämästä ja on todella vaikea tapaus, tosin nyt ollaan jo löytämässä yhteistä säveltä :)

    • hilleri

      Meillä frettien häkki on olohuoneessa. Itse en laittaisi makuuhuoneeseeni. Mutta kukin tietty tekee miten haluaa. Kyllähän siitä tulee ainakin meillä jonkin verran meluhaittaa ja myös hajuhaittaa, joita kumpaakaan en haluaisi sinne missä nukun.

    • viivi76

      fretti kannattaa ottaa pentuna jolloinka sen saa myöskin opetettua mutta pitää myöskin muistaa se ettei fretistä saa 100% purematonta eikä 100% sisäsiistiä, kun vahinkoja sattuu aina ja toisekseen häkki ei välttämätön fretille ole koska fretti ei ole häkkieläin.
      Yksinäinen fretti tulee tarvitsemaan todella paljon seuraa ja paljon virikkeitä.
      Myöskin suosittelen lukemaan paljon frettitietoutta ennen eläimen hankintaa ja myöskin käymään monta kertaa jollakin kasvattajalla joilla näitä on jolloinka saat hiukasen tu´ntumaa fretteihin ja samalla voit kysyä frettien hyvät ja huonot puoletkin ja suosittelen myöskin harkitsemaan

    • -Lizzy-

      ei kannata sijoittaa frettiä makuu huoneeseen, koska fretit nukkuvat päivällä ja heräävät illalla! Ne meluavat yöllä! Kannattaa ottaa varmaankin keski ikäinen, koska pennut ovat aika ENERGISIÄ ja vanhat ovat aika... vanhoja!=`

      • T.M

        Fretti ei ole kuitenkaan varsinainen yöeläin, mutta ovat yksilöllisiä että jotkut varmaankin ovat Lizzyn kuvaamia yökukkujia kuten ihmisistäkin :) Mutta jos sen kanssa illalla jaksaa leikkiä niin varmaan myös enemmän sitten yöllä nukuttaa! Joittenkin mielestä fretti on hämäräaktiivinen, eli sille sopisi hyvin seurustella omistajan kanssa aamulla ja illalla, vaikka päivällä joutuisi olemaan yksin.


      • viivi76
        T.M kirjoitti:

        Fretti ei ole kuitenkaan varsinainen yöeläin, mutta ovat yksilöllisiä että jotkut varmaankin ovat Lizzyn kuvaamia yökukkujia kuten ihmisistäkin :) Mutta jos sen kanssa illalla jaksaa leikkiä niin varmaan myös enemmän sitten yöllä nukuttaa! Joittenkin mielestä fretti on hämäräaktiivinen, eli sille sopisi hyvin seurustella omistajan kanssa aamulla ja illalla, vaikka päivällä joutuisi olemaan yksin.

        niin ja mielestäni on parempi ottaa se pentuna, kun pentukin on helpompi opettaa ja saa sen syömäännkin kaikennäköstä joka soveltuu freteille.
        Vaikka pennut onkin energisiä niin miksi sitten ylipäätänsä ottaa fretti ellei jaksa sen kanssa peuhata saati sittenkään, kun se aikuinen. Ei frettikään ole mikään koriste. Myöskin aikuisena fretit juoksevatte ja leikkivätte todella paljon. Ainakin näin meillä eikä todellakaan öisin kukuta, kun ovatte tottuneet meiän rytmiin eli nukutaan yöt ja aamulla herätään samoihin aikoihin.


    • mirkku85

      onko kellään kokemusta siitä että fretti asustaa samassa huoneessa?

      • viivi76

        meillä on ollu mutta loppujen lopuksi siirsin fretit toiseen huoneeseen, kun sattuivatte vielä olemaan vapaana mutta voinen sanoa, että joillekin tämä sopii ja joillekin ei.
        Viivi nyt sentään nukkuu vieressä ihan kiltisti mutta Emmaa taasen ei voi pitää, kun siitä ei tuu yhtään mitään, kun sillä on tää koulutuskin vielä kesken mutta tyttö on oppinu nukkumaan yönsä hiljaa häkissä, kun tietää, että aamulla pääsee sitten pois.
        Muutoin häkistä kuuluu ihan normaaleja fretin elämää ääniä.
        Ainahan sitä voi kokeilla, että mitä itse tuumii, kun fretti/fretit nukkuu samassa huoneessa. Jotkut nukkuu aamuun asti ja jotkut ei, toiset mekkaloi ja rellestää ja jotkut ovatte taasen rauhallisempia eli toi on ihan itsestään kiinni ja siitä, että viittiikö kuunnella vai haluaako nukkua yönsä kaikessa rauhassa.


    • mink

      Riippuu kuinka paljon pidät kyseisestä elukasta ja mihin olet valmis sen kanssa. Fretti tuo semi paljon vastuuta ja huolen pitoa, jos sinulla on ollut tai on joku isompi eläin niin tiedät mihin ryhdyt.

    • AnnaFerretinhoitaahomma
    • Tinskutti

      En suosittele, todella kusipäisiä ja vittumaisia elukoita joilta puuttuu miellyttämisen taito, idiootteja jotka eivät tunnista omaa nimeään ja tekee tarpeensa ympäri taloa, vaikka kuinka laitat elukan hiekkalaatikkoon. Mutta mikäs siinä jos haluat tuntea piikkihampaat upoksissa lihaasi taikka nahasta läpi niin ota ihmeessä.

    • typerättollot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      97
      1699
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      49
      1125
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      16
      958
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      878
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      86
      827
    6. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      775
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      19
      771
    8. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      766
    9. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      748
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      737
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      715
    12. 68
      712
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      684
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      671
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      67
      654
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      51
      617
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      604
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      595
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      575
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      152
      566
    Aihe