Onko jollain hyviä niksejä miten saan eroahdistukseen helpotusta pentu on vasta 13 vk vanha, se ei tuhoa paikkoja ja on lähes sisäsiisti, mutta ulvoo, haukkuu ja "itkee" paljon yksin jäädessään.. Koiran alue on rajattu ja sillä on puuhaa päiväksi, radio on päällä ja yksinoloa on harjoiteltu. Harjoitus kerroilla aina hiljaa mutta tosipaikan tullen, kuulee ulvonnan 7 kerrosta alemmaksi. Tällä hetkellä ei onneksi naapureita muuta marraskuussa on taas. Alkaa olla neuvot tarpeen, kun omat keinot ei riitä. Koira on hyvin läheisyyden kipeä..
mitä tehdä ???
10
1322
Vastaukset
Kun lauma hylkää,niin itkuhan siitä pääsee. Niin ihmisvauvallekkin.Mukaankaan et voi ottaa,vai? Mun kamu 11v ja ikävöi mua sairaasti,mutta äänettömästi.Pidänkin melkein aina mukana.Tsemppiä.
- sei-sei
Auttaisiko, jos koittaisit vähentää läheisyyttä koirasi kanssa? Et päästäisi sitä perässäsi joka paikkaan ja kun se tulee hakemaan huomiota, katsot vain tyynesti poispäin. Annat huomiota sitten vasta kun sinulle sopii. Samalla kun opetat koiralle itsenäisyyttä, se havaitsee sinun johtavan tilannetta, mikä vähentää sen tarvetta kontrolloida, mistä eroahdistuskin toisinaan johtuu.
Meillä ei tosin kuvaamaasi ongelmaa ole ollut, mutta pentu onkin alusta saakka ollut suht itsenäinen ja sitä on siihen myös kannustettu. - Oletko tosissasi?
Pentua ei saa jättää päiväksi yksin missään nimessä. Siinä menee koiran kehitys takapakkia aika pahasti nyt. Mitä ihmettä ajattelit pennun ottaessasi? Siis en voi uskoa millaiset lapset saakin koiria käsiinsä. Toivottavasti pentusi päätyy hyvään kotiin. Joko itse teet pikaisen kasvun koirien maailman ymmärtämiseen tai annat pienokaisen kotiin jossa sille riittää aikaa jonka jokainen koira ansaitsee.
- tai laiska.
Mitäs sinä oikein luulet? Että 13-viikkoista pitää paijata yöt ja päivät, ja jonain päivänä se sitten yhtäkkiä oppii itsenäiseksi? Ei ei, vaan se pitää kasvattaa siihen(kin).
Ja sinun mielestäsi koiria tai muita eläimiä saa ottaa vain työttömät, tai sairaat, jotka ovat jatkuvalla sairauslomalla, tai laiskat toimeentulotuella tai puolison rahoilla toimeen tulevat.. Kuka muu olisi pitkiä aikoja kotona? Ihme hyypiö, mihinköhän ryhmään itse kuulut?
Mielestäni ketjun aloittaja puhui muutamasta tunnista, ja se on ihan tervettä koiralle, että oppii alusta asti olemaan aikoja yksin. Vai onko sinut kasvatettu siinä äidin kainalossa 20-vuotiaaksi? - muuten enkeli..
EN JÄTÄ koiraani todellakaan moneksi tunniksi yksin mutta jos menen iltavuoroon ja puoliso tulee 2-3h sisällä kotiin niin ei koiran pitäisi kuulostaa siltä että siltä revitään raajoja irti. jä tätä oli tosiaan harjoiteltu. Ensi kerralla kun kirjoitat noinkin rajua tekstiä yritä ymmärtää sisältö siitä mihin reagoit.. Kiitos muille!!
- omistan kuitenkin
muuten enkeli.. kirjoitti:
EN JÄTÄ koiraani todellakaan moneksi tunniksi yksin mutta jos menen iltavuoroon ja puoliso tulee 2-3h sisällä kotiin niin ei koiran pitäisi kuulostaa siltä että siltä revitään raajoja irti. jä tätä oli tosiaan harjoiteltu. Ensi kerralla kun kirjoitat noinkin rajua tekstiä yritä ymmärtää sisältö siitä mihin reagoit.. Kiitos muille!!
koulutetut koirat jotka eivät kärsi eroahdistuksesta. Ai niin.. minullahan olikin varaa pitää se pentuloma. Lue mistä tahansa kirjasta, kysy keneltä tahansa kouluttajalta saako pennun jättää yksin tunneiksi? Yllätyt. Kouluttaminen ei välttämättä onnistu kuukaudessa, vaan pennun tuloon on sitouduttava ja vastoinkäymisiin varauduttava. Ehkä naapurista löytyy koirarakas henkilö joka voisi ottaa pentua hoitoon kun olette poissa? Entä dogsitterit? Aloita koulutus aivan alusta, etene niin ettei pentu ehdi hermostua. Mitä pidemmälle ongelman päästät, sen hankalampi siitä on päästä eroon. Ongelmakoirakouluttajaltakin voi pyytää neuvoja. Hyvät kirjat ovat Tuire Kaimion Pennun kasvatus ja saman kirjailijan Koirien käyttäytyminen.
T. Töissä juuri nytkin - pentu 10kk ja emäntä
omistan kuitenkin kirjoitti:
koulutetut koirat jotka eivät kärsi eroahdistuksesta. Ai niin.. minullahan olikin varaa pitää se pentuloma. Lue mistä tahansa kirjasta, kysy keneltä tahansa kouluttajalta saako pennun jättää yksin tunneiksi? Yllätyt. Kouluttaminen ei välttämättä onnistu kuukaudessa, vaan pennun tuloon on sitouduttava ja vastoinkäymisiin varauduttava. Ehkä naapurista löytyy koirarakas henkilö joka voisi ottaa pentua hoitoon kun olette poissa? Entä dogsitterit? Aloita koulutus aivan alusta, etene niin ettei pentu ehdi hermostua. Mitä pidemmälle ongelman päästät, sen hankalampi siitä on päästä eroon. Ongelmakoirakouluttajaltakin voi pyytää neuvoja. Hyvät kirjat ovat Tuire Kaimion Pennun kasvatus ja saman kirjailijan Koirien käyttäytyminen.
T. Töissä juuri nytkinei mennä sisään jos pentu ulvoo, vasta sitten ku se on hiljaa. oppii että ei ulvonnalla/vininällä saa isäntää/emäntää kotiin. Meillä myös sanotaan et "riksu jää" ja koira menee omalle paikalleen kun ollaan menossa jonnekkin ja koira jää kotiin yksin. En myöskään jätä ikkunoita auki. kannattaa leikkiä koiran kanssa ennen ku se jää yksin kotiin.
"ei ole vain ja yhtä ainoaa tapaa tehdä asia oikein. Jokainen ihminen on erillainen myös koiratkin."
- tuuli64
Iselläni 7-vuotias koira Espanjasta. On niin kiinni minussa, että ei mihinkään pääse. On luonnollista on kärsinyt niin paljon pahaa.
Onneksi olen kotona ja saa olla kanssani. Mutta jo kauppareissu on sille kaameaa. Nyt itsekkin muuttaneena kerrostaloon haukkuu pienetkin äänet.
Olen vaan pitänyt kuonosta kii ja sanonut EI.
Pitää kait toistaa vielä kauan..Luulen, että sitkeys palkitaan. En kuitenkaan ikinä siitä luopuisi, ellei jokin sairaus ym. niin vaatisi.
Olen aivan varma, että oppii. Tilanne sille niin uusi. Samoin kylmä maailma, jos et sinä anna sille turvaa. Kuka sitten? VOIMIA! - Ehdoton eläinaktivisti
Luin jostakin, että metsästäjä oli hankkinut koiranpennun, jolla oli sama vika. Se itki aina, ja aina tyyppi vei sen takaisin koriinsa nukkumaan. Se jatkui vain, ja tyyppi heltyi ottamaan sen viereensä nukkumaan yhdeksi yöksi, ja sen jälkeen se ei enää itkenyt.
En tiedä, toimiiko tämä koiraasi, mutta lukaisin jostakin...- liitsikka
Suosittelen Pertti Vilanderin kirjoittamaa Koiran korjaus kirjaa. Jokaisen koiraihmisen tulisi lukea se.
Tässä yksi vinkki: tee niin sanottu kolinapurkki, eli laita esim. vanhaan kaljapulloon pullonkorkkeja, pikkukiviä yms. kolisevaa roinaa ja teippaa se kiinni. Kolinapurkkeja kannattaa tehdä useita. Mene ulkooven taakse ja jää odottamaan (koira ei saa huomata sinua) että koira alkaa haukkua. Kun koira haukkuu, avaa nopeasti ovi ja tähtää koiraa jalkoihin purkilla. Purkki kolahtaa ikävästi ja koira pelästyy. Toista. Näin koira oppii yhdistämään epämukavan äänen ja haukkumisen toisiinsa eikä enään halua haukkua. Samaa tekniikkaa voi käyttää muissa vastaavanlaisissa tapauksissa. Lenkillä kun koira rähisee toiselle koiralle ravista kolinapurkkia ja sano ei.
Pidä huoli että koira ei kuitenkaan vahingoitu, älä heitä sitä koskaan naamaan. Kuten myös meitä ihmisiä koiria on olemassa erilaisia ja toiset ovat herkempiä kuin toiset. Toiselle koiralle riittää että ravistat kolinapurkkia, toista joutuu heittämään sillä esim. takavartaloon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173882SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763225Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.621816SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2181282Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171212Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee198966Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49755- 62696
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall18696Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6680