Voisiko joku valaista vähän minulle, että millä tavalla pörsiyhtiön talous on riippuvainen osakekurssista? En tiedä osaanko edes kysyä oikein, mutta yritän kuitenkin. Millä tavalla yhtiö hyötyy suuremmasta kurssista ja päinvastoin? Yrityshän saattaa tuottaa voittoa vaikka kuinka paljon, vaikka kurssi laskee?
Tyhmä kysymys
Mistään tietämätön
1124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
> Voisiko joku valaista vähän minulle, että millä tavalla pörsiyhtiön talous on riippuvainen osakekurssista? En tiedä osaanko edes kysyä oikein, mutta yritän kuitenkin. Millä tavalla yhtiö hyötyy suuremmasta kurssista ja päinvastoin? Yrityshän saattaa tuottaa voittoa vaikka kuinka paljon, vaikka kurssi laskee?
Tuopa oli hyvä kysymys. Äkkiä ajatellen yritys voisi viis veisata oman osakkeensa pörssikurssista. Yritys menestyy jos asiakkaat ostavat sen tuotteita tarpeeksi kovaan hintaan.
Tarkempi pohdinta tuo esiin sellaisia asioita kuin yrityksen luottoluokitus johon pörssikurssikin taitaa vaikuttaa. Huono luokitus merkitsee kalliinpaa lainarahaa. Myös osakeannilla on turha yrittää rahaa haalia, jos kurssi on alamäessä. Ja tietysti yrityksen omistajia närästää, jos heidän sijoituksensa arvo sukeltaa. Siitä puolestaan tuppaa seuraamaan lapikasta yrityksen toimivalle johdolle ja jopa koko hallitukselle.
Yritys voi kaiketi tehdä myös kauppaa omilla osakkeillaan eli pelata kasinoa niillä. Toisaalta en kyllä tiedä koskevatko sisäpiirisäännökset yritystä itseään. Yrityksen toimihenkilöiden omia pelejä ne kyllä koskevat.
Joku asiantuntija voisi kertoa vielä yksityiskohtaisempia faktoja tästä aiheesta.