Kokemuksia Deturin matkasta Alanyassa

Olimme kahden pariskunnan voimin Alanyassa syyskuun loppupuolella Deturin matkalla. Kyseessä oli äkkilähtö määrittelemättömällä majoituksella. Tästä johtuen odotukset matkajärjestelyistä eivät olleet lähtökohtaisestikaan korkealla , mutta saimmepahan yllättyä kuitenkin. Lennon jälkeen kohteessa siirryttiin busseihin, jossa meitä opasti alkuun suomea puhuva turkkilainen kaveri ja hyvin opastikin. Hemmo jäi kuitenkin alkumatkasta pois siirtyäkseen toiseen bussiin. Kun jatkettiin hotelleille oppaan tehtäviin tullut suomalainen typy meni täysin mykäksi. Ei mitään infoa mikä hotelli tulee seuraavana jne. Hoteelimme kohdalle tullessa kiekaisi tämä neitokainen epäselvästi hotellin nimen ja kirmasi hotellin respaan lujempaa kuin Usain Bolt. Koska hotlaan on oli vähän käveltävää ja matkalaukkujakin odoteltiin tavaratilasta niin ihmeteltiin siinä sitten koko joukolla mihin mimmi hävisi. No ei tässä mitään, respa löytyi ja hotelliin päästiin. No, lomailtiin pari päivää ja ajateltiin mennä altaalle ottamaan aurinkoa. Kuinka ollakaan aurinkotuoleja alettiin henkilökunnan voimin kasata ja asiasta kysyttäessä kerrottiin että ne vaihdetaan uusiin ja uudet tulee ihan kohta. Siirryttiin sitten baarin puolelle oluelle, jonka jälkeen baari-irtaimistoakin alettiin keräilemään ja jonkin ajan kuluttua näkyi kun sankka miesjoukko kanteli ripeästi kylmä- ja ilmastointilaitteita ulkona odottavaan kuyorma-autoon. Paikalla oli tässtä vaiheessa pari poliisiakin. Kysyimme taas mikä on homman nimi ja kerrottiin että irtaimistoa vaihdetaan uusiin. Jonkin ajan kuluttua yksi hotellivieras tuli kertomaan että kannattaa mennä pakkaamaan, opas on tulossa , edessä on siirto toiseen hotelliin. Käytännössä hotellia oltiin lyömässä vasaran alle ja se oli menossa konkkaan.

Ei siinä mitään, kamat kasaan ja toiseen hotelliin joka oli vähän sivummalla. Sinänsä ihan ok paikka. Tästäkään ei viitsinyt valittaa kun oli hankittu reissu määrittelemättömällä majoituksella.

Alanyahan on ihan mukava paikka ja loma meni mukavasti. Alettiin sitten miettimään vikana päivänä mihin aikaan lähdetään takaisin. Hotellin henkilökunta ei tiennyt mitään, hoitellikirjaa ei ollut ja faxitse lähetetyt infot lähtöajoista koskivat useita päiviä aiemmin lähteneitä ryhmiä. Soitettiin sitten oppaalle, joka tympeästi intti että tiedot on hotellikirjassa. No eivät todellakaan olleet. Opas väitti lähettäneensä lähtöajasta faksin , niinpä olikin mutta oli merkinnyt lähtöpäiväksi sunnuntain kun meidän piti lähteä lauantaina.

Jotkin hotellissamme asuvista suomalaisista olivat maksaneet konkurssihotellissa, ilmastoinnista , turkkilaisesta illasta, ilmastoinnista ym. tälle aiemmin konkurssiin mennelle hotellille. Opas oli merkinnyt nämä summat paperille ja nyt ko. paperi oli yllättäen hukkunut ja oppaat yritti livetä vastuusta. Oppaat ei myöskään suostuneet tulemaan hotelliimme kun siellä oli niin vähän suomalaisia. Meitä oli ko. hotellissa 16 henkeä. En sanoisi että niinkään vähän.

Kun monilla alkoivat käämit palaa, pyydettiin suomalaisen kohdepäällikön yhteystietoja, näitä opas ei suostunut antamaan, ei myöskään kohdepäällikön nimeä, kun se ei kuulunut firman politiikkaan.

Lopuksi: kohde on ihan mainio, ihmiset mukavia , ilmasto hyvä ja hinnat kohdallaan. Kummastuttaa kuitenkin millaisilla kriteereillä nämä oppaat on valittu. Käytännössä heistä ei ollut kuin haittaa , tuntui että oppaakksi on valittu porukka ihan pystymetsästä. Ei mitään asiakaspalvelukykyä saati sitten kohdetuntemusta.

Muilla voi olla parempia kokemuksia, mutta Deturin toiminta ei ollut kyllä järin vakuuttavaa, joten en kyllä suosittele.
144072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mikä oli tämän konkkaan mennyt hotelli nimeltään?

Äänestä
  • Atabey

    Äänestä

Kovin erilaiset kokemukset meillä ainakin oli. Kaikki suomalaiset oppaat, tietysti myös turkkilainen Tamer, olivat todella osaavia ja auttavaisia ja tekivät ainakin meidän elokuisesta matkastamme unohtumattoman. Olimme tyttäreni kanssa ainoat suomalaiset hotellissa ja kyllä opas siitä huolimatta hoiti hotellikäyntinsä ihan normaalisti, lisäksi saimme hänet puhelimitse kiinni ja hän tuli paikalle hoitamaan hieman myöhässä olevan ilmoittautumisemme retkelle.

Deturin opas järjesti myös paluumme delfinaariosta eri autolla koska emme olisi ehtineet bussikuljetukseen uinnin takia.


Kaiken kaikkiaan lomamme oli niin onnistunut että palaamme ensi kesänä uudelleen ja nimenomaan Deturin matkalle.

Äänestä

jos ei tunne turkkilaista kulttuuria yhtään eikä ole siellä ennen käynyt,en suosittele Deturia ensimmäiseen kertaan Turkissa.
Meillä taas oli huono kokemus tuosta turkkilaisesta oppaasta, meidän reissullamme hän oli erittäinkin huono,epäselkeä ja unohteli mainita tärkeitäkin asioita. Paluumatkalla hän ei muistanut ollaanko tulossa vai menossa,kyseli kuka on ensimmäistä kertaa Turkissa ja toivotteli hyvää lomaa.
Ja alussa kun saavuimme hotelliin, kävi ilmi ettei kyseisessä hotellissa ollutkaan tilaa ja joutuisimme majoittumaan viereiseen hotelliin pariksi yöksi. Mitään sählinkiä eikä muutakaan ihmettelyä ei siinä tilanteessa respassa ollut,eli homma oli oppaan tidossa jo etukäteen.Yleensä pyydetään antksi ja kysytään että sopiiko ennakkoon sovitusta ja maksetusta hotellimajoituksesta poikkeaminen asiakkaalle.
Opas oli tyly ja hermostunut, bussissa tosin ennen hotelliin menoa yritti turkkilaiseen tapaan miellyttää ja hauskuttaa meitä,aika väsynyttä tosin oli hommansa,siinä kuitenkaan onnistumatta.Ja syykin sitten tosiaan selvisi. Parempi olisi ollut olla rehellinen.
No kun vihdoin pääsimme parin päivän päästä oikeaan hotelliin,halusi hotelli hyvitellä meitä,saimme ilmaisen puolihoidon ja tallelokeron ilmaiseksi. Ja ruokaa riitti ja oli tosi hyvää! Oppaasta jäi todella leipääntynyt tympeä kuva,pitkä miinus Deturille.

Äänestä
  • Jos oli niin jopas on ollut teillä erilainen palvelu kuin meillä...
    Olimme meinaan myös kyseisessä hotellissa kun se tyhjennettiin.
    Olemme olleet kerran ennenkin Deturin määrittelemättömällä lomalla ja myös silloin hotellimme vaihtui (silloin tosin ei konkan takia:D) mutta tämähän on jo tiedossa kun matkan ostaa. Että saattaa vaihtua.

    Nyt vaihto tapahtui samalan nopeasti. Meille kerrottiin että vaihto tulee ja jo tunnin päästä olimme drinksuilla Alania Dreamsin altaalla.
    Ettekö te tavanneet sitä johtajaa siinä vaihdon yhetydessä? Sehän oli siellä Atabeyssa. Sellanen pitka vaalea nainen. Kysyttiin siltä kun tuli ekana sinne että onko Deturilta kun sillä ei ollut uniformua. Sanoi että on Deturilta muttei opas vaan kohdejohtaja ja siksi ei pukua.
    Eli meillä on kyllä ihan eri kokemus siitä salailemisestakin.

    Me ollaan myös yhdet niistä joilla oli rahaa sisällä Atabeyssa ja kaikki mikä oppaille ilmoitettiin myös saatiin parin päivän kuluttua.

    Hotellin konkka harmitti lähinnä ihanan henkilökunnan puolesta ei meidän. Jäi varmaan palkat niillä saamatta...

    Äänestä

  • Atabey hotelli? kirjoitti:

    Jos oli niin jopas on ollut teillä erilainen palvelu kuin meillä...
    Olimme meinaan myös kyseisessä hotellissa kun se tyhjennettiin.
    Olemme olleet kerran ennenkin Deturin määrittelemättömällä lomalla ja myös silloin hotellimme vaihtui (silloin tosin ei konkan takia:D) mutta tämähän on jo tiedossa kun matkan ostaa. Että saattaa vaihtua.

    Nyt vaihto tapahtui samalan nopeasti. Meille kerrottiin että vaihto tulee ja jo tunnin päästä olimme drinksuilla Alania Dreamsin altaalla.
    Ettekö te tavanneet sitä johtajaa siinä vaihdon yhetydessä? Sehän oli siellä Atabeyssa. Sellanen pitka vaalea nainen. Kysyttiin siltä kun tuli ekana sinne että onko Deturilta kun sillä ei ollut uniformua. Sanoi että on Deturilta muttei opas vaan kohdejohtaja ja siksi ei pukua.
    Eli meillä on kyllä ihan eri kokemus siitä salailemisestakin.

    Me ollaan myös yhdet niistä joilla oli rahaa sisällä Atabeyssa ja kaikki mikä oppaille ilmoitettiin myös saatiin parin päivän kuluttua.

    Hotellin konkka harmitti lähinnä ihanan henkilökunnan puolesta ei meidän. Jäi varmaan palkat niillä saamatta...

    määrittelemättömällä hotellilomalla vaan jo kuukausia etukäteen varaamallamme lomalla kuvastosta valitsemassamme hotellissa.
    Kyse oli päällekkäisistä buukkauksista, joihin ei olisi ilmeisesti oppaan mielestä pitänyt reagoida mitenkään. Oikea vätys ja laiska ällötys!

    Äänestä

no kyllä teillä on vastustanut ja tosi pahasti. itse olen käynyt alanyassa deturin matkalla kolme kertaa ja koskaan ei ole ollut mitään ongelmia. oppaat ovat osannet hommansa ja hotellit ovat olleet hyviä. toivottavasti seuraava matkanne on paljon onnistuneempi millä yhtiöllä sitten menettekin... luulen että yhtiö vaihtuu

Äänestä

Oltiin vko 40 Alanyassa ja vaikka Deturin matkat, myös määrittelemättömät ovat aina sujuneet mallikkaasti ( käyty yli 10 krt) niin nyt jostain syystä oli ihan ihmeellistä menoa. Ensin kaupattiin mutlukortteja/kuponkeja puoliväkisin bussissa, kertomatta että osa kortin paikoista on kiinni ramazanin sokerijuhlien takia (emme itse ostaneet, mutta sääliksi kävi muita) ja sitten bussi kierteli päämäärättömästi kaupungissa parituntia, kun hotellit oli jaettu väärin tai kuski muuten vain eksyksissä. Ainakin yksi seurue sijoitettiin väliaikaiseen hotelliin, entiedä joutuivatko vaihtamaan..Perille itsekin lopulta päästiin, mutta ei ikinä olla oltu 4 h matkalla kentältä hotelliin. Hotelli oli onneksi sitten ihan kiva yllätys, kun meillä oli määrittelemätön majoitus. Loppumatkan opastyttö oli mukava, paluumatka, vaikka olikin yöllä, sujui jo huomattavasti paremmin.

Äänestä
  • on kestänyt joka kerta n.4 uskomatonta tuntia Deturin busilla.

    Äänestä

  • matka antalya-alanya bussilla kirjoitti:

    on kestänyt joka kerta n.4 uskomatonta tuntia Deturin busilla.

    Kesällä oltiin reissussa ja koettiin sama häslinki menomatkalla. 4 tuntia, joista kaksi bussisähläystä ympäri keskustaa. Hotellimme oli heti länsirannikolla kun saavuttiin Alanyaan. Näimme sen ja opas kiltisti kertoikin sen olevan toinen pysähdyspaikka ja me oltiin innosta soikeana. Yht'äkkiä opas pahoittelee ja sanoo, ettei tässä pääse oikein kääntymään ja joudutaan skippaamaan seuraava hotelli. No ajattelimme, että sitten seuraavana, mutta ehei viimeinen oli. Saatoin antaa muutaman aika vahvan palautteen sanan.

    Ekan hotellin kohdalla pysähtyessämme meidän hotlaan olisi ollut sadan metrin matka. Harmitti koska oltais voitu kävellä jos oppaan palikat olisi pysyneet kasassa ja olisi kertonut suoraan missä mennään.

    Opas oli selkeästi hieman paineessa. No olihan hän esitellyt itsensä harjoittelijaksi...

    Loppukaneetti oli paras kun hän kysyi kiinnoistaako huomenna lähteä opastetulle ajelulle, vastasin, että eiköhän se ollut jo tässä.

    Muuten matka oli loistava, eikä tarvinnut pelleillä näitten kanssa, pysyttiin visusti erossa. Paluumatkalla opas oli jo ihan eri luokkaa ja homma toimi. Että sellaista.

    Äänestä

  • vastata tähän myös kirjoitti:

    Kesällä oltiin reissussa ja koettiin sama häslinki menomatkalla. 4 tuntia, joista kaksi bussisähläystä ympäri keskustaa. Hotellimme oli heti länsirannikolla kun saavuttiin Alanyaan. Näimme sen ja opas kiltisti kertoikin sen olevan toinen pysähdyspaikka ja me oltiin innosta soikeana. Yht'äkkiä opas pahoittelee ja sanoo, ettei tässä pääse oikein kääntymään ja joudutaan skippaamaan seuraava hotelli. No ajattelimme, että sitten seuraavana, mutta ehei viimeinen oli. Saatoin antaa muutaman aika vahvan palautteen sanan.

    Ekan hotellin kohdalla pysähtyessämme meidän hotlaan olisi ollut sadan metrin matka. Harmitti koska oltais voitu kävellä jos oppaan palikat olisi pysyneet kasassa ja olisi kertonut suoraan missä mennään.

    Opas oli selkeästi hieman paineessa. No olihan hän esitellyt itsensä harjoittelijaksi...

    Loppukaneetti oli paras kun hän kysyi kiinnoistaako huomenna lähteä opastetulle ajelulle, vastasin, että eiköhän se ollut jo tässä.

    Muuten matka oli loistava, eikä tarvinnut pelleillä näitten kanssa, pysyttiin visusti erossa. Paluumatkalla opas oli jo ihan eri luokkaa ja homma toimi. Että sellaista.

    Itse pidän Deturista. Neljä kertaa ollut heidän matkallaan Alanyassa ja aina yhtä onnistunut. Mut ei näköjään ole vielä huono tuuri sattunut kohdalle. Harmillista tuommoinen :( Itse en kyllä Deturia ole vaihtamassa.

    Äänestä

  • Matkakohteen esittelyssä oli tärkeintä kaupata mutlukortteja/kuponkejabussissa, kertomatta että osa kortin paikoista antoi suuremmat allennukset ilman mitään mutlu-korttia, koska kausi alkoi olla lopussa (muuta meni vipuun!)

    Retkiä yms kannatta kysellä muiltakin tarjoajilta kuin Deturilta!

    Naisoppaat ystävällisiä ja avuliaita mutta samaa ei voi sanoa mieshenkilöstä!

    Äänestä

Olen joitakin kertoja ollu Deturin reissuilla ja suhtkoht tyytyväinen hotellin hinta/laatusuhteesee....Vaan en enää... Carina-"hotellissa" olleena voin vaan todeta tason laskeneen reippaasti samalla kun hinnat ovat nousseet.Eli seuraava matkani ei ole Deturin järjestämä!

Äänestä
  • Me ollaan kans matkustettu Deturilla 4 kertaa. Joka kerta kaikki on mennyt ihan nappiin. Ei mitään muita ongelmia,kun nyt viimeisellä Turkin reissulla itse kaduttiin valintaamme,joka oli vaan 3 tähden hotelli. Deturilla kun menee kannattaa ottaa väh.4tähden tai jopa 5 tähden hotelli, niin ei ole valittamista! Ja sillä perusteella ollaan Deturi valittukin,jotta raskitaan ottaa tasokkaampaa,kun muuten on edullisempi kuin suomalaiset matkatoimistot. Ollaan käyty Deturilla Tunisiassakin, ja siellä ei MUTLU-kortteja tarjottu, mutta opas ei puhunut linja-automatkalla siltikään mitään kohteesta. Vain ne pakolliset jutut. Itse olen kanssa mielellään aina kuunnellut juttuja tulevasta kohteesta,jota kyllä kuulee muiden matkatoimistojen linkkurimatkalla. Nyt oltiin viikko sitten Alaniassa, ja joku sanoi linkkurissa että etkö voisi kuvailla vähän tulevaa kohdetta,niin opas sanoi:sitten Info-tilaisuudessa kuulette..Eihän lentokoneessa ole niin ystävällisiä ja hymyileviä lentoemäntiä,kuin Finnairilla. Ei todellakaan ylimääräisiä hymyjä, mutta palvelua kuitenkin saa ihan riittävästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En suosittele ko. firmaa kirjoitti:

Olimme kahden pariskunnan voimin Alanyassa syyskuun loppupuolella Deturin matkalla. Kyseessä oli äkkilähtö määrittelemättömällä majoituksella. Tästä johtuen odotukset matkajärjestelyistä eivät olleet lähtökohtaisestikaan korkealla , mutta saimmepahan yllättyä kuitenkin. Lennon jälkeen kohteessa siirryttiin busseihin, jossa meitä opasti alkuun suomea puhuva turkkilainen kaveri ja hyvin opastikin. Hemmo jäi kuitenkin alkumatkasta pois siirtyäkseen toiseen bussiin. Kun jatkettiin hotelleille oppaan tehtäviin tullut suomalainen typy meni täysin mykäksi. Ei mitään infoa mikä hotelli tulee seuraavana jne. Hoteelimme kohdalle tullessa kiekaisi tämä neitokainen epäselvästi hotellin nimen ja kirmasi hotellin respaan lujempaa kuin Usain Bolt. Koska hotlaan on oli vähän käveltävää ja matkalaukkujakin odoteltiin tavaratilasta niin ihmeteltiin siinä sitten koko joukolla mihin mimmi hävisi. No ei tässä mitään, respa löytyi ja hotelliin päästiin. No, lomailtiin pari päivää ja ajateltiin mennä altaalle ottamaan aurinkoa. Kuinka ollakaan aurinkotuoleja alettiin henkilökunnan voimin kasata ja asiasta kysyttäessä kerrottiin että ne vaihdetaan uusiin ja uudet tulee ihan kohta. Siirryttiin sitten baarin puolelle oluelle, jonka jälkeen baari-irtaimistoakin alettiin keräilemään ja jonkin ajan kuluttua näkyi kun sankka miesjoukko kanteli ripeästi kylmä- ja ilmastointilaitteita ulkona odottavaan kuyorma-autoon. Paikalla oli tässtä vaiheessa pari poliisiakin. Kysyimme taas mikä on homman nimi ja kerrottiin että irtaimistoa vaihdetaan uusiin. Jonkin ajan kuluttua yksi hotellivieras tuli kertomaan että kannattaa mennä pakkaamaan, opas on tulossa , edessä on siirto toiseen hotelliin. Käytännössä hotellia oltiin lyömässä vasaran alle ja se oli menossa konkkaan.

Ei siinä mitään, kamat kasaan ja toiseen hotelliin joka oli vähän sivummalla. Sinänsä ihan ok paikka. Tästäkään ei viitsinyt valittaa kun oli hankittu reissu määrittelemättömällä majoituksella.

Alanyahan on ihan mukava paikka ja loma meni mukavasti. Alettiin sitten miettimään vikana päivänä mihin aikaan lähdetään takaisin. Hotellin henkilökunta ei tiennyt mitään, hoitellikirjaa ei ollut ja faxitse lähetetyt infot lähtöajoista koskivat useita päiviä aiemmin lähteneitä ryhmiä. Soitettiin sitten oppaalle, joka tympeästi intti että tiedot on hotellikirjassa. No eivät todellakaan olleet. Opas väitti lähettäneensä lähtöajasta faksin , niinpä olikin mutta oli merkinnyt lähtöpäiväksi sunnuntain kun meidän piti lähteä lauantaina.

Jotkin hotellissamme asuvista suomalaisista olivat maksaneet konkurssihotellissa, ilmastoinnista , turkkilaisesta illasta, ilmastoinnista ym. tälle aiemmin konkurssiin mennelle hotellille. Opas oli merkinnyt nämä summat paperille ja nyt ko. paperi oli yllättäen hukkunut ja oppaat yritti livetä vastuusta. Oppaat ei myöskään suostuneet tulemaan hotelliimme kun siellä oli niin vähän suomalaisia. Meitä oli ko. hotellissa 16 henkeä. En sanoisi että niinkään vähän.

Kun monilla alkoivat käämit palaa, pyydettiin suomalaisen kohdepäällikön yhteystietoja, näitä opas ei suostunut antamaan, ei myöskään kohdepäällikön nimeä, kun se ei kuulunut firman politiikkaan.

Lopuksi: kohde on ihan mainio, ihmiset mukavia , ilmasto hyvä ja hinnat kohdallaan. Kummastuttaa kuitenkin millaisilla kriteereillä nämä oppaat on valittu. Käytännössä heistä ei ollut kuin haittaa , tuntui että oppaakksi on valittu porukka ihan pystymetsästä. Ei mitään asiakaspalvelukykyä saati sitten kohdetuntemusta.

Muilla voi olla parempia kokemuksia, mutta Deturin toiminta ei ollut kyllä järin vakuuttavaa, joten en kyllä suosittele.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu