kuvata televisiokäyttöön? Eräs tuttavamme haluaa osallistua televisio-ohjelmaan, johon meidänkin taloa oli kuvattu ulkoapäin tieltä. Kuka tietää, onko tämä laillista ja mistä löytyisi lakipykälää aiheesta?? En haluaisi taloni näkyvän televisiossa.
Vastaukset 4
- Kyttääjäx
Kunhan kuvaaja ei ole astunut teidän tontille tai kuvannut selkeästi sisällä tapahtuvaa toimintaa, niin hän ei ole syyllistynyt kotirauhan rikkomiseen. Silloin kuvattua materiaalia saa vapaasti käyttää ja esittää.
Tontin ulkopuolelta, esim. yleiseltä tieltä kuvatut yleiskuvat teidän talostanne on ihan vapaata kuvamateriaalia käytettäväksi, mutta esim. lähikuva ikkunasta, jonka sisäpuolelta selvästi erottaa esim talon asukkaita ei enää ole aivan niin yksiselitteisesti esitysvapaata.
Miksi et haluaisi talonne näkyvän televisiossa?- Ex-tietämätön
Varsinaista kuvauslupaa he eivät ole tarvinneet. Mutta riskinä heillä on se, että jos me koemme asiayhteyden loukkaavaksi. Eli tuottajan kanssa puhuttuani pyysin häntä leikkaamaan sen pätkän mihin meidän taloa oli kuvattu pois, koska meiltä ei oltu pyydetty lupaa siihen. Tulevan tv-ohjelman sisällössä esiintyvien ihmisten elämäntyyli poikkeaa omastamme huomattavaksi, siksi emme halunneet tulla sotketuksi siihen mitenkään edes talomme kautta.
- Kyttääjäx
Ex-tietämätön kirjoitti:
Varsinaista kuvauslupaa he eivät ole tarvinneet. Mutta riskinä heillä on se, että jos me koemme asiayhteyden loukkaavaksi. Eli tuottajan kanssa puhuttuani pyysin häntä leikkaamaan sen pätkän mihin meidän taloa oli kuvattu pois, koska meiltä ei oltu pyydetty lupaa siihen. Tulevan tv-ohjelman sisällössä esiintyvien ihmisten elämäntyyli poikkeaa omastamme huomattavaksi, siksi emme halunneet tulla sotketuksi siihen mitenkään edes talomme kautta.
Ihan mielenkiinnosta
Miten teidän ja naapurin elämäntyylit eroavat?
Ja suostuiko tuottaja leikkaamaan pois teidän talostanne kuvatut kuvat? - oma mökki
Kyttääjäx kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta
Miten teidän ja naapurin elämäntyylit eroavat?
Ja suostuiko tuottaja leikkaamaan pois teidän talostanne kuvatut kuvat?Täysin ymmärrettävää.
Mietitäänpä esimerkkinä vaikkapa kohtausta, jossa huolestunut poliisi miettii jonkun asuntoaluen läheisyydessä " hmmm...jossain näistä taloista piilottelee hullu psykopaatti, hänet on löydettävä ajoissa".
Ja sitten oma mökki siinä taustalla vilahtaa.
Vois vähän harmittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27743Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l231705- 44689
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal56610Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600