Helsinki-Turku Express näytti taas ammattiautoilijan osaamista iltaviiden nurkilla Myllylammella. Ennen Myllylammen ohituskaistaa tämä teiden ritari tempaisi bussinsa VT25:lle kääntyvien kaistalle ja siitä suoraan ohituskaistalle, meitä oli 3 henkilöautoa valmistautumassa edellä mönkineen rekan ohitukseen ja aika liki oli, ettei peilit lähteneet. Taisi olla Pohjolan Liikenteen vuoro, toinen liikennöitsijä on yleensä osannut hommansa. Mikäli kuskinmulkero luet tämän tai joku lukutaitoinen lukee sinulle, niin mieti hieman. Sinulla oli varmaan jokunen matkustajakin siinä bussinresussasi ja vaaransit touhuillasi muutaman hengen täysin turhaan, sinne seuraavien rekkojen väliin se iso vaalee lopulta jäi. Vitun Fittipaldi.
Expressbussi ja liikennesäännöt
9
1139
Vastaukset
- siksi
siinä luki express
- puikoissa?
Auto-antero siinä oli tuuraamassa bussikuskikaveriansa, ja näytti närhen värkit nysväreille..
- kun luulee liikoja
itsestään! En ite aja bussia, mutta tiedän, et oot joku itseänsä täynnä oleva ääliö, jota nyt ottaa kovasti luonnolle, kun bussi meni ennen sinua ohi siitä rekasta. Jos se bussi olisi odottanut kiltisti siellä sinun perässäsi ja lähtenyt ohitukseen sinun perässäsi, olisi ohitus jäänyt tod.näk. tekemättä. Sinä kun jollain sierran rievulla olisit kinnannut siinä 90km/h ajavan rekan rinnalla koko ohituskaistan mitan! Näin on vain käynyt niiiiiin monta kertaa!
Hyppää kuule sinäkin siihen bussin kyytiin, kun sitä tarjontaa siellä päin maata vielä on. Äläkä valita kallista bensan hintaa, katsos kun täälä meillä ei oikein ole vaihtoehtoa, sinulla siellä on!
Nimimerkillä sivusta seurannut- Jukk
... bussi jäi taakse jo samalla ohituskaistalla ja jäipä kaistaa vielä seuraavallekin, vaikkei tuo pitkä olekaan. Tyttöjen bensa saa muuten maksaa mitä maksaa kunhan diesel on halpaa.
Loppujen lopuksi tässä oli siis kyse siitä, että molopää bussikuski ei noudattanut kaistamerkintöjä. Mua ei harmita yhtään se, että joku bussi ohittaa jossain jonkun koska niistä on kuitenkin naurettavan helppo päästä ohi sitten myöhemmin, mutta jos tunkevat laittomassa paikassa rinnalle niin herää kysymys ammattitaidosta tai sen puutteesta. Toivottavasti pysyvät vanhalla tiellä kun motari valmistuu. - ????
Jukk kirjoitti:
... bussi jäi taakse jo samalla ohituskaistalla ja jäipä kaistaa vielä seuraavallekin, vaikkei tuo pitkä olekaan. Tyttöjen bensa saa muuten maksaa mitä maksaa kunhan diesel on halpaa.
Loppujen lopuksi tässä oli siis kyse siitä, että molopää bussikuski ei noudattanut kaistamerkintöjä. Mua ei harmita yhtään se, että joku bussi ohittaa jossain jonkun koska niistä on kuitenkin naurettavan helppo päästä ohi sitten myöhemmin, mutta jos tunkevat laittomassa paikassa rinnalle niin herää kysymys ammattitaidosta tai sen puutteesta. Toivottavasti pysyvät vanhalla tiellä kun motari valmistuu.te pikkuautoilijat ette myöskään noudata liikenne sääntöjä ohitetaan bussi ja heti keulan edestä eteen ja ajamaan hitaasti tehdään kiusaa muille että bussi joutuu tekemään äkkijarrutuksia ei siinä ajatella pysähtyykö bussi tai jopa loukkaantuuko joku matkustaja siellä bussissa et AJATELKAA raskastaliikennettä ennen ohitusta
- mutta kun otsikkona on
"Expressbussi ja liikennesäännöt" niin tuli mieleen, että "kanssa-autoilijat ja liikennesäännöt"...liittyen (express)busseihin. Mikäs siinä Saukkolassa Esson risteyksessä on niin vaikeaa, kun ei muisteta, että siinä on 60 km/h niin sitä bussin lähtemistä pysäkiltä ei vaan millään kukaan halua huomioida.....olis saanut monta kertaa peltiä ryttyyn..... :( Mutta Jukk, hyvä kirjoitus sulla.. "vitun fittipaldi" heh...aika jees! =D
- Anonyymi
Tulin taajamassa todistamani kaahaamisen seurauksena ihan mielenkiinnosta etsimään kyseisen bussifirman kohdalta, että löytyykö kommentointia ja kas tämä firmahan onkin ihan vuosikymmenten mittainen murheenkryyni.
- Anonyymi
Nyt kun Onnibus-yhtiöillä kaikki on sekaisin ja toiminta menee konsernin useilla yrityksillä täysin päin mäntyjä, ovat punapöksyt alkaneet saarnata liikennesäännöistä. Ei paljoa pitäisi, koska omat yhtiöt ovat törkeimpiä liikennekäytökseltään. Kaikkea pitää tietysti kokeilla, että saataisiin huomio pois itselle ikävistä asioista. Tampereen paisunut mätäpaise odottaa puhkaisemista. Siinä samalla saattaa eräs kunnallispolitiikassakin mukana oleva punapöksyjen kaveri saada hieman siipeensä. Hänen toimensa on jo saatettu sellaisten henkilöiden tietoon, että seurauksia saattaa piankin alkaa näkyä.
- Anonyymi
Mikä ongelma ? Ööh? Oliko siinä joku kääntymässä?
Suuressa maailmassa tuon nimi on sujuvuus kun käytetään tie hyväkseen kerran tilaa on.
Suomessa sen nimi on kotipoliisin perstuntuma kun kytätään muiden menoa ja se oma ajaminen on yhtä perseessä nussimista.
Olisit mennyt jos kerran olit menossa.
Jäädä nyt bussin jalkoihin 😂😂😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236788Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka211005- 75871
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47804Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.91768Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38751Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713