Jos joku tietää, kertoisiko hän pikaisesti missäpäin Helsinkiä olisi kohtuuhintaiset joulumyyjäiset, ja milloin.En löytänyt montaa vaihtoehtoa googlettamalla. Vanhan myyjäkiintiö on jo täysi, ja naisten joulumessut ovat älyttömän kalliit. Ei ole sellaisia rahoja, kun ei ole edes vielä tietoa kuinka hyvin tuotteeni myyvät, ensikertalainen kun olen. Haluaisin kuitenkin kokeilla.
Missä joulumyyjäisiä?
taidekäsityöläinen
51854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokemuksesta tiedän, ettei Helsingin seudulla ole kohtuuhintaisia joulumyyjäisiä. Sama tilanne on myös Tampereen ym. kaupunkiseuduilla. Moni järjestäjä ja myyjä satsaa joulumyyntiin, ts. se kattaa melkein koko vuoden tuoton. Kannattaa yrittää toreilla testata tuotteidensa kaupallisuus ettei tule hirveästi persnettoa, jos aloittaa kokeilun hirmuhintaisilla joulumarkkinoilla.
Onnea yrityksellesi
itse olen myös taidekäsityöläinen, ja tahtoisin myös tietää minne kannattaisi mennä. Jos kuulet jostain, kerroppa minullekkin. Ainoat jotka itse osaan kertoa on espoon steinerkoulun ekomyyjäiset 13.12.2008 ja Taiplan taidetalon joulumyyjäiset 28-29.11.2008 (en tiedä saako ulkopuoliset paikkoja), sekä tietysti Tapiolan tuomaantori marraskuulta joulukuuhun, mutta sekin maksaa ja on ulkopaikka. Espalla on myös ulkopaikkoja sekä sitten on nuo vanhan sataman naistenmyyjäiset.
Ihan sama tieto olisi minullekin tärkeä, tosin Tampereen seudulta. Myöskään minä en ole aikaisemmin kokeillut "tekeleitteni" myymistä markkinoilla ym. koska yleensä jo pöytäpaikka maksaa maltaita.
Tampereella on käsityöläisille joulumyyjäiset ainakin Särkänniemen delfinarion aulassa viikonloppuisin marraskuun viimeisestä alkaen ja sitten kaksi joulukuun alussa. Voi olla, että ovat jo täynnä, mutta Särkänniemeen soittamalla asia selviää.
Tammelan torin joulumyyäiset.