Le Coco Beachiin joulukuussa-muilla kokemuksia?

Sunny

Olemme mieheni kanssa lähdössä Mauritiukselle joulukuussa ja majoitumme Le Coco Beach-hotelliin. Nyt toivoisin siellä käyneiltä mahdollisimman paljon infoa hotellista ja ympäristöstä, mihin on hyvä varautua, mitä mahd. mukaan, ym. Millainen hotellin ranta, onko oma vai yleinen? Saako hotellilta esim. omat rantapyyhkeet?
Millaista ruokaa...Siis kaikki tieto otetaan kiitollisuudella vastaan!

2

713

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viime jouluna vieraillut

      Olin Coco Beachissa vain yhden yön, joten hieman rajoittunutta tietoa tulee täältä.

      Hotellin puolesta on rantapyyhkeet (saa panttikortilla altaalta). Erilaisia rantoja on myös lapsille, rantatuoleja melkein riittävästi, kuntosali, jonkilaista ratsastusta on tarjolla, samoin vesiaktiviteetteja.

      Ruoka oli tosi monipuolista ja hyvää, mutta tosiaan oltiin siellä vaan yksi päivä syömässä itseämme ähkyyn. Hotelli on kohtuu hyvä, ei parhaimmasta päästä, muttei mitenkään huono. Huoneisiin opastetaan henkilökohtaisesti. Me oltiin sellaisessa kolmen hotellihuoneen majassa, jossa jokaisella oli joko parveke tai terassi, näkymät rannalle, tottakai. Hotellihuone oli siisti ja tilava, ei valittamista. Hotellilla oli omat lemmikkikilpparit.

      Mauritiuksella kaikki rannat ovat yleisiä (periaatteessa) eli niihin sovelletaan samanlaista jokamiehen oikeutta kuin Suomessa metsiin. Coco Beach on niin kaukana kaikesta, etten ulkopuolisia rannalla nähnyt (kaupustelijoita lukuunottamatta). Jos jokin hotelli on vilkkaammalla alueella, niillä on omat vartijat, jotka vahtivat hotellin asukkaiden tavaroita.

      Hieman kaukana kaupungista se on, 10-15min. taksilla, muistaakseni. Hotellilla oli omat turistikaupat ja rannalla oli myös kaupustelijoita, mutta turistihinnoissa tietysti. Lähin iso kaupunki ei ole minulle tuttu eikä kauniimmasta päästä. Sekin on hieman eristyksissä muusta Mauritiuksesta.

      Huoneissa oli varoitukset gekoista yms, nehän ovat vaarattomia, mutta turistit eivät ilmeisesti tajua sitä. Drinksut oli Suomi-hinnoissa ja vaikka ruoka kuuluu hintaan, niin juomista (myös vedestä) pitää maksaa. Omat vanhemmat (yhdessä toisessa hotellissa) hankkivat omat vesipullot kaupasta. Palvelu oli hyvää ja nopeaa. Ei valittamista. Hotellialue oli iso ja siisti ja ohjelmaakin tuntui olevan tarjolla.

      • Sunny

        Lämmin kiitos vastauksesta! Täällä ollaan jo "lähtökuopissa"!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      468
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe