kysymys (kääpiö)parta-agaman ja skinkkejen omistajille

kymysys

Terve kiinnostaisi tietää parta-agaman, kääpiöparta-agaman, berberinskinkin ja sinikieliskinkin ruokailun määrästä. Ylläolevat liskot kiinnostaisi, mutta esteeksi saattaa tulla eläinten ruokkimisen hinta. Kysyisin siis paljonko teille syntyy kuluja näiden eläinten ylläpidosta ruuan suhteen? Ja jos kertoisitte vielä kasvatatteko sirkkoja/matoja itse ja ruokkimisen määrästä.

2

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kääppärin omistaja

      ei ruoan suhteen hirveästi kuluja nyt tule. osa salaatti aineksista löytyy muutenkin kaapista ja osan ostelen kaupasta. ei siis mitään huomattavia määriä mene. kenttäsirkat varmaan maksaa jonkin verran eläinkaupoissa, mutta itse pyydystän suurimmaksi osaksi kesäisin sapuskan ulkoa syötäväksi. Samoin myös salaattiin löytyy makuja pihalta. Eli eläinkaupan sirkat ovat varmaan se kallein ruoka. täällä ne maksavat 40snt kpl. mutta aikuisenahan kaikkien partisten ruoan tulisi koostua suurimmaksi osaksi kasveista ja hedelmistä. vain parikertaa viikossa antaa ötököitä. Talvisin parta-agamat nukkuvat, eivätkä siis syö mitään.

    • INa

      Hei,

      jauhotoukat ("jauhomadot") eivät hirveästi maksa. 10 eurolla saa yli desin purkillisen. Mutta kun ne kuitenkin täytyy laittaa jonkilaiseen ruokapohjaan, samalla vaivalla kasvattaa itse (jos sielu sietää). Ruokaeläimen nesteytys on tärkeä niin sirkkojen kuin jauhisten kohdalla.
      Kasvatan sirkat ja jauhikset itse.
      Sirkka on jo kalliimpaa muonaa (jopa 50 centtiä/kpl eläinkaupassa). Netistä löytyy kasvatusohjeita.
      Valitettavasti skinkkini ovat ylipainon rajoilla. Syövät 2-5 sirkkaa (täysikasvuista)/viikko ja jokusen koteloituneen jauhotoukan tai n. ruokalusikallisen jauhotoukkia. Talvilepo sitten pudottaa painoa.

      Sirkkojen kasvatus on siinä mielessä hermoille käyvää, että täyskasvuinen urossirkka sirittää kaiken yötä.
      Minulla on 3 berberiä ja 2 tuliskinkkiä. Siihen aikaan, kun ostin sirkat kaupasta, meni noin 20 - 30 euroa/kk.
      Berberiskinkkini syövät vauvaruokaakin (8 kuukauden ikäisen kasvisnautasosetta) ja tuliskinkit naudan maksaa (tukevaa muonaa, jota annetaan harvoin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6583
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      4993
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      145
      4748
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      45
      3216
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2873
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2319
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1823
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      135
      1808
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1704
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1565
    Aihe