kysymys (kääpiö)parta-agaman ja skinkkejen omistajille

kymysys

Terve kiinnostaisi tietää parta-agaman, kääpiöparta-agaman, berberinskinkin ja sinikieliskinkin ruokailun määrästä. Ylläolevat liskot kiinnostaisi, mutta esteeksi saattaa tulla eläinten ruokkimisen hinta. Kysyisin siis paljonko teille syntyy kuluja näiden eläinten ylläpidosta ruuan suhteen? Ja jos kertoisitte vielä kasvatatteko sirkkoja/matoja itse ja ruokkimisen määrästä.

2

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kääppärin omistaja

      ei ruoan suhteen hirveästi kuluja nyt tule. osa salaatti aineksista löytyy muutenkin kaapista ja osan ostelen kaupasta. ei siis mitään huomattavia määriä mene. kenttäsirkat varmaan maksaa jonkin verran eläinkaupoissa, mutta itse pyydystän suurimmaksi osaksi kesäisin sapuskan ulkoa syötäväksi. Samoin myös salaattiin löytyy makuja pihalta. Eli eläinkaupan sirkat ovat varmaan se kallein ruoka. täällä ne maksavat 40snt kpl. mutta aikuisenahan kaikkien partisten ruoan tulisi koostua suurimmaksi osaksi kasveista ja hedelmistä. vain parikertaa viikossa antaa ötököitä. Talvisin parta-agamat nukkuvat, eivätkä siis syö mitään.

    • INa

      Hei,

      jauhotoukat ("jauhomadot") eivät hirveästi maksa. 10 eurolla saa yli desin purkillisen. Mutta kun ne kuitenkin täytyy laittaa jonkilaiseen ruokapohjaan, samalla vaivalla kasvattaa itse (jos sielu sietää). Ruokaeläimen nesteytys on tärkeä niin sirkkojen kuin jauhisten kohdalla.
      Kasvatan sirkat ja jauhikset itse.
      Sirkka on jo kalliimpaa muonaa (jopa 50 centtiä/kpl eläinkaupassa). Netistä löytyy kasvatusohjeita.
      Valitettavasti skinkkini ovat ylipainon rajoilla. Syövät 2-5 sirkkaa (täysikasvuista)/viikko ja jokusen koteloituneen jauhotoukan tai n. ruokalusikallisen jauhotoukkia. Talvilepo sitten pudottaa painoa.

      Sirkkojen kasvatus on siinä mielessä hermoille käyvää, että täyskasvuinen urossirkka sirittää kaiken yötä.
      Minulla on 3 berberiä ja 2 tuliskinkkiä. Siihen aikaan, kun ostin sirkat kaupasta, meni noin 20 - 30 euroa/kk.
      Berberiskinkkini syövät vauvaruokaakin (8 kuukauden ikäisen kasvisnautasosetta) ja tuliskinkit naudan maksaa (tukevaa muonaa, jota annetaan harvoin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      149
      4709
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      195
      4638
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1201
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe