Terve kiinnostaisi tietää parta-agaman, kääpiöparta-agaman, berberinskinkin ja sinikieliskinkin ruokailun määrästä. Ylläolevat liskot kiinnostaisi, mutta esteeksi saattaa tulla eläinten ruokkimisen hinta. Kysyisin siis paljonko teille syntyy kuluja näiden eläinten ylläpidosta ruuan suhteen? Ja jos kertoisitte vielä kasvatatteko sirkkoja/matoja itse ja ruokkimisen määrästä.
kysymys (kääpiö)parta-agaman ja skinkkejen omistajille
2
995
Vastaukset
- kääppärin omistaja
ei ruoan suhteen hirveästi kuluja nyt tule. osa salaatti aineksista löytyy muutenkin kaapista ja osan ostelen kaupasta. ei siis mitään huomattavia määriä mene. kenttäsirkat varmaan maksaa jonkin verran eläinkaupoissa, mutta itse pyydystän suurimmaksi osaksi kesäisin sapuskan ulkoa syötäväksi. Samoin myös salaattiin löytyy makuja pihalta. Eli eläinkaupan sirkat ovat varmaan se kallein ruoka. täällä ne maksavat 40snt kpl. mutta aikuisenahan kaikkien partisten ruoan tulisi koostua suurimmaksi osaksi kasveista ja hedelmistä. vain parikertaa viikossa antaa ötököitä. Talvisin parta-agamat nukkuvat, eivätkä siis syö mitään.
- INa
Hei,
jauhotoukat ("jauhomadot") eivät hirveästi maksa. 10 eurolla saa yli desin purkillisen. Mutta kun ne kuitenkin täytyy laittaa jonkilaiseen ruokapohjaan, samalla vaivalla kasvattaa itse (jos sielu sietää). Ruokaeläimen nesteytys on tärkeä niin sirkkojen kuin jauhisten kohdalla.
Kasvatan sirkat ja jauhikset itse.
Sirkka on jo kalliimpaa muonaa (jopa 50 centtiä/kpl eläinkaupassa). Netistä löytyy kasvatusohjeita.
Valitettavasti skinkkini ovat ylipainon rajoilla. Syövät 2-5 sirkkaa (täysikasvuista)/viikko ja jokusen koteloituneen jauhotoukan tai n. ruokalusikallisen jauhotoukkia. Talvilepo sitten pudottaa painoa.
Sirkkojen kasvatus on siinä mielessä hermoille käyvää, että täyskasvuinen urossirkka sirittää kaiken yötä.
Minulla on 3 berberiä ja 2 tuliskinkkiä. Siihen aikaan, kun ostin sirkat kaupasta, meni noin 20 - 30 euroa/kk.
Berberiskinkkini syövät vauvaruokaakin (8 kuukauden ikäisen kasvisnautasosetta) ja tuliskinkit naudan maksaa (tukevaa muonaa, jota annetaan harvoin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075