Mietin, että onko haitallista jos söisi diane novaa kaksi laattaa peräkkäin, ettei kuukautiset tulisi niin usein? Ajattelin kirjoittaa tästä tänne, koska akneen nämä lääkeet otin ja jos täällä olisi ihmisillä kokemuksia. =)
Voisin nyt kertoa siitäkin, että kyseisiä pillereitä tullut nyt kohta kaksi kuukautta syötyä ja onhan niistä hyötyä, tosin ei ehkä ihan täydellistä semmoista (ainakaan vielä) silloin tällöin tulee edelleen finnejä, mutta ihon rasvaisuus on poissa ja paranemaan päin iho.
Mutta odottelen pidempään ennenkuin siirryn muihin vaihtoehtoihin, joista viimeinen on roa, muut olen jo kokeillut :s Mutta en ole varma haluanko sitä, mutta finnit tahdon pois.
Sivuvaikutukset eivät ole sietämättömiä, eniten haittaa tuo mieliala, joka on hieman alakuloisempi näiden kanssa. Muita sivuvaikutuksia on rintojen arkuus ja turvotus, joka ei pahemmin häiritse. =)
Voisin nyt kertoa siitäkin, että kyseisiä pillereitä tullut nyt kohta kaksi kuukautta syötyä ja onhan niistä hyötyä, tosin ei ehkä ihan täydellistä semmoista (ainakaan vielä) silloin tällöin tulee edelleen finnejä, mutta ihon rasvaisuus on poissa ja paranemaan päin iho.
Mutta odottelen pidempään ennenkuin siirryn muihin vaihtoehtoihin, joista viimeinen on roa, muut olen jo kokeillut :s Mutta en ole varma haluanko sitä, mutta finnit tahdon pois.
Sivuvaikutukset eivät ole sietämättömiä, eniten haittaa tuo mieliala, joka on hieman alakuloisempi näiden kanssa. Muita sivuvaikutuksia on rintojen arkuus ja turvotus, joka ei pahemmin häiritse. =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei haittaa... e-pillereitä, ainakin useampia, saa silloin tällöin syödä 2-4 laattaakin putkeen mikäli tarve vaatii :)siitä ei ole mitään terveydellisiä tai hormonaalisia vaikutuksia, mutta ei kannata koko ajan tehdä niin..
Ei se iho hetkessä parane, odottele vaan rauhassa. Mulla iho parani noin kolmessa kuukaudessa, siis niin että siinä vaiheessa ei enää tullut ollenkaan uusia finnejä.
Mutta valmistaudu myös siihen että akne saattaa alkaa sitten uudestaan kun jossain vaiheessa lopetat e-pillerit. Näin kävi minullekin, oli ikävää olla 28-vuotias finninaama. Jos teini-iässä kuvittelee olevansa friikki aknenaamaisena, niin miettikääpä miltä se tuntuu siinä vaiheessa kun _kenelläkään_ muulla ei enää finnejä ole...Mulla tosin finnien syy sitten lopulta löytyikin: PCO.
saa syödä, ei siitä mitään haittaa ole.itse olen syönyt kyseisiä pillereitä myös jo vajaa puol vuotta.ja korkeimmillaan olen syönyt 3kk niitä putkeen (siis ilman välipäiviä,mistä kyselit) eikä ole mitään haittaa ilmennyt sen jälkeen.
aivan alussa kun aloitin pillereiden syömisen,ilmeni parin päivän pahoinvointia, mutta se meni ohi. muita ongelmia ei ole tullut pillereiden kanssa, mutta mullakin on esiintynyt masennusta, joka on välillä aika raskasta.ihan viimeaikoinakin itseasiassa.en halua silti luopua pillereistä joten en ole asiasta viitsinyt lääkärille sanoa, vaikka on kysynyt..
.. paljon vastauksista! =) Pitää vaan jaksaa odotella!