islannin kruunu ja euro

sanokaapa joku viisaampi.. asun Islannissa, mutta nostan aina välillä rahaa Suomen pankkitililtäni. Mitenkäs homma nyt sitten toimii kun oma suomalainen pankkikaan ei näytä enää antavan mitään kurssia Islannin kruunulle?
41100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

missä nyt tuon kirjoitit,

taidat olla vain huu haa kirjoitaja ?


Kyllä kurssi on ainakin ruotsissa ollut, miksi ei siten mualla .

Äänestä
  • mistäs sinä päättelet mistä minä kirjoittelen?
    ja joo, en yhtään parempaa pilakirjoitusta keksinyt kuin kysellä tällaista asiaa, oh yeah..

    Kysymykseni voi vaikuttaa tyhmältä, koska mulla ei ole oikeesti mitään hajua tämmöisistä asioista, kuten ei todennäköisesti monella muullakaan, koska tilanne on aika harvinainen. Mutta tarkoitan tätä uutista: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/10/15212

    Äänestä

Näyttää siltä että pohjoismaat ainakin on laittaneet islannin valtion sellaseen luokitukseen ettei sen rahalla käydä kauppaa.Toisin sanoen He katsovat Islannin olevan konkurssissa.Ehkä he odottavat saavansa islannista uuden euromaan.Myös Moskovan pörssi oli tänään suljettuna eikä kurssien arvoa voitu arvioida ainakaan sampo pankissa.Tuo pörssi ei ole vararikossa vaan tilanteen rauhoittumista odotellaan.Islannin tilanne on varmasti vaikea ja vaikeammaksi sen tekee sekin että esim öljyvaltio Norjakaan ei ole tullu apuun pelastamaan kruunua islannissa.Ruotsilla on varmasti omissa sotkuissa sellanen sekamelska että rahaa tarvitaan muualle ja heimosaarikin pääsee unohtumaan.

Äänestä

Moikka sinä Islannissa asuva,
tarttisin 22.1.-25.1. 2009 apua sinulta, jos osaat kielen ja tunnet paikalliset tavat. Olen tulossa Islantiin "kaupoille" silloin.
T: M
Yhteystietoni:[email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stelpa kirjoitti:

sanokaapa joku viisaampi.. asun Islannissa, mutta nostan aina välillä rahaa Suomen pankkitililtäni. Mitenkäs homma nyt sitten toimii kun oma suomalainen pankkikaan ei näytä enää antavan mitään kurssia Islannin kruunulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu