Tietoa kaivataan

Mitä maastossa möyrijät olette mieltä jos haluaisi laittaa jimnyyn vinssin keulaan, onko tuommoinen biltema versio sähkövinssistä(1000kg rullaavaa)ihan asiallinen ja riittävä jimniin??
Kyseisen härvelin kiinnityksestä vielä, mikä on paras paikka?
4444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se piiiilteeman "vinssi". Oikean vinssin hyvä kiinnityspaikka on etupuskuri pienin vahvistuksin. Kyseisestä aiheesta runsaasti tietoa ja muutamia kuvia sivuilla: www.offipalsta.tk

Äänestä

Hukkaan menee rahat jos bilteman vinssiä meinaat. yksi tuttu sen on kokeillut ja katunut.
Riippuen käytöstä sanoisin että kevyessä käytössä satunnaisiin kiinnijäämisiin sopiva vinssin vetokyky on 1.5x auton massa. jos esim. 6000 libsiä eli 2700kg vetävän vinssin laitat niin varmasti riittää.

Jos taas meinaat kovaan off-road ajoon Jimnysi usuttaa niin ainakin 8000 libsinen vinssi. mulla on SJ410:ssa Warn XD9000 ja olen tyytyväinen.

Äänestä

vastauksista...taidan jättää tosiaan ne biltema hommat sikseen.

Äänestä

niin, unohda halpikset ja satsaa parempaan niin on sitten tosipaikan tullen jotain hyötyäkin hankinnasta =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Offroader kirjoitti:

Mitä maastossa möyrijät olette mieltä jos haluaisi laittaa jimnyyn vinssin keulaan, onko tuommoinen biltema versio sähkövinssistä(1000kg rullaavaa)ihan asiallinen ja riittävä jimniin??
Kyseisen härvelin kiinnityksestä vielä, mikä on paras paikka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu