Tuolla aiemmissa viesteissä kävi ilmi että moni adhd-poika viihtyy legojen ja Aku Ankkojen parissa.Viihdytäänkö Teillä?
-Entä onko jotain muuta mikä kiinnostaa "ihan mahdottomasti"?
Meillä ollaan nyt myös kiinnostuneita tuning-autoista ja autojen renkaiden vanteista...ja äitihän ymmärtää näitä juttuja...;o)
Kiinnostaa
4
565
Vastaukset
- aku ankka ja Harry Potter
Meillä on ihan pienestä asti poika rakastanut legojaan, ja nykyisin tekee niitä vaikeimpia sarjoja, joita kaupasta saa, vaikka on vasta yhdeksän. Onneksi isovanhemmat hoitavat niiden hankinnan ;) Osaa myöskin soveltaa ohjeita, eli yhdistellä eri sarjoja, eli ei tee enää mallin mukaan, koska kokee ne "tylsiksi".
Meillä kyllä myös poika on kova lukemaan, ja on kahlannut mm. Harry Potterit läpi, vaikka aika tiiliskiviä ovatkin. Niillä saatiin lukuinnostus, mutta nyt ne on pois, ja hankittu ikätasolleen sopivampia romaaneja tilalle. En ole halunnut ohjata lasta pelkästään tietokirjojen pariin, vaikka tosiaan ne olivat ensimmäinen intohimo.
Iltaisin saa lukea vain Aku Ankkoja, koska muutoin ei malta lopettaa lukemista ajoissa. Mutta Akut ovat hyvä vastapaino romaaneille, ja toimii myöskin palkkiona.- tsaidu
...poika ei jaksanut keskittyä Pottereihin juuri niiden paksuuden takia,vaan Aku Ankat,niin lehtenä tai taskarina,on ihan ykkösjuttu. ;o)
- ...oli se...
tsaidu kirjoitti:
...poika ei jaksanut keskittyä Pottereihin juuri niiden paksuuden takia,vaan Aku Ankat,niin lehtenä tai taskarina,on ihan ykkösjuttu. ;o)
Että alussa ei ole mitään väliä sillä mitä lukee, vaan se on tärkeintä, että lukee. Sarjakuvathan eivät ole mikään huono asia, ainakaan jos vertaa videoihin. nekin sentään jättävät sijaa mielikuvitukselle. Meidän poika on ehkä jopa poikkeuksellisen kova lukemaan. Ainakin opettajan mielestä. Nyt vaan on haasteena ohjata sille ikätasoiselleen kirjallisuudelle.
meidän pojalla tuo lukutaito oli jonkinlainen "pakkomielle". Hän päätti oppia lukemaan, ja niinhän sitten tekikin. Voi kunpa päättäisi vaikkapa oppia tekemään läksynsä tai siivoamaan huoneensa, tai pukemaan kerrankin kaikki vaatteensa ihan oiukeasa järjestyksessä päälleen... Sitä odotellessa tehköön sitä, mikä kiinnostaa. Onpahan sen aikaa ainakin rauhassa ja riehumatta ;)
- kaksi adhd:ta
ja Aku Ankat ja Legot kuuluivat todella jokapäiväiseen elämään kun olivat pienempiä. Nyt toisella vanhempana edelleen Aku Ankat joka päivä kuvioissa. Toinen hurahti pelikoneisiin ja nyt ollaan kiinni tietsikassa.
Myös muut kirjat ovat kiinnostaneet aika paljon.
Ja tälle toiselle kaverille pienempänä kaikki rojut (muiden mielestä roskiskamat) olivat tosi tärkeitä. Kaikenmaailman kivet, tikut, ruuvit, langanpätkät jne olivat aarteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712606Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222264kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!152962- 67878
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä391877- 61813
- 101742
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48694Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34672