Gallup: luontoaktivistit hirvessä

statisti

Löytyykö muuten luontoaktivisteja hirviporukoista? Tarkoitan tuollaisia peruskavereita, joilla on risuparta ja haalistunut vihreä maihari, ja ottavat kantaa jokaisen luontoon liittyvän asian tiimoilta. Voisi löytyä tuon vesakkotuhonäkökulman takia, tuskin hirvikolareiden takia. Mites on?

4

390

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moose 77

      Löytyy! Tosin hirvien parhaaksi ajateltuna,ei puuston tai autoilijoiden.

    • mietippä vähän

      "tuskin hirvikolareiden takia" Tämä onkin sellainen asia, jota me metsästäjät käytämme mielellämme argumentointina, metsästyksen puolesta.
      Tosin se ei kestä lähempää tarkastelua. Kukaan hirvimies ei lähde hirvijahtiin liikenneturvallisuuden takia, ei yksikään. Se vain sattuu sopimaan ja meidänkin porukassa löytyy äijiä, jotka oikeasti luulevat tekevänsä hyvää työtä liikenneturvallisuutta parantaakseen.
      Totuus on kuitenkin toinen. Jos lähdettäisiin hirviä ampumaan liikenneturvallisuuden tähden, niin miksi pidetetään hirvikantaa liian suurena ?
      Me metsästäjäthän yritämme pitää hirvikantaa niin suurena, että saamme sieltä optimituoton. Se on itseasiassa vinouttanut koko hirvikannan. Tämä lihantuottomalli, jolla verotamme, on saanut aikaan sonnipulan.
      Jos oikeasti olisimme huolissamme liikenneturvallisuudesta, niin olisimme pudottaneet hirvikannan suoraan minimiin. Sellaiseksi että, hirven olemassaolo ei vaarantuisi, mutta niitä olisi mahdollisimman vähän aiheuttamassa vaaraa autoilijoille.
      RKTL voisi varmasti sanoa mikä olisi siihen pienin mahdollinen kanta. Eikä se olisi lähelläkään nykyistä talvikantaa.
      Tämänsuuntaista puhetta en ole koskaan kuullut yhdeltäkään hirvimieheltä, joten nämä liikenneturvallisuudella argumentoinnit ovat lähinnä tekopyhyyttä.
      Hämmästyttävän moni hirvimies kyllä oikeasti uskoo tuohon juttuun, kai se antaa hyvän olon, tai jotain. Asiaa jos hetkenkin miettii, niin huomaa kuinka tyhjän päälle rakennettu se argumenttina kuitenkin on.

      • Ryynäsen Topi

        Totta on se että hirveä ei metsästetä tuhojen vaan lihan tuotannon takia. Itsekin olen tyytyväinen että pysyn vuoden hirvenlihassa eikä tarvi kaupasta lihoja ostella. Kyllähän hirvikannan vuosittainen puolittaminen estää onnettomuuksia ja metsävahinkoja mutta kuten sanoit jos se olisi pääsyy niin silloin hirvikannan voisi ampua vieläkin pienemmäksi kun nyt on. Mutta tässä on viimevuosina tullut iso mutta lisää. Voimakkaasti lisääntyneet petokannat vievät monilla alueilla jo huomattavan osan hirvistä joten jos haluamme tuottoisan lihan tuotannon mikä on se pääsyy pitäisi mielestäni hirvikanta rauhoittaa vuodeksi ja sitten taas metsästää. Eikös joka asia pidä verrata aina Ruotsiin niin siellähän on paljon runsaampi ja terveempi hirvikanta kun täällä.
        Sitäpaitsi nykyinen todella typerä systeemi "ammutaan sonnit ja säästetään lehmät" tyyli on tehnyt hirvikannasta sairaan ja huonomman kun koskaan.
        Moninpaikoin ainakin eteläisessä suomessa ei valtasonneja ole ja tappipäät polkee naaraat.
        Liian systemaattinen valinta pitäisi lopettaa ja mennä -80 luvun tyyliin eli ajoketjun edestä ammutaan ne jotka eteen tulee ja jotka karkaa sivusta tai heittää ympäri on tietenkin ne viisaammat ja vanhemmat. Mullit ja vasaporukat tapattaa näin itsensä helpoiten.
        Ei ihme että -80 luvun hirvikanta oli aikamme suurimpia ja saaliit siinä mukana.
        Komeita lapiosarvia oli etelää myöden ja järjestään lehmät kaksois vasallisia ja jopa harvinaisia kolmosiakin näkyi.
        Nyt sitä koiraa tyrkytetään niin kauan sille valtasonnin jäljelle että se väkisin tapetaan ja kaikki muut pikku naarasmullit ja isommatkin päästetään passista läpi. Tässä nähdään kuinka hirvikanta on saatu sairaaksi.


    • Latailija...

      Kyllähän siitä isosta hirvikannasta riittää sitten susille ja karhuillekin purtavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      63
      1959
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      27
      1535
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1092
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      840
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      612
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      600
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      538
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      119
      494
    Aihe