joulukuun odottajat

täällä on rv 30 3 ja supistuksia tulee päivittäin ja kipeitä semmosia, samoin tuntuu painetta kohdunsuulla, toivotaan että kestää mahassa vielä 6 viikkoa vähintään! huomenna neuvola ja sanon kyllä asiasta, rv 26 oli jo paikat pehmentyny, kanava lyhentyny ja sormelle auki.
7478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tässähän tää suppareita on myös ja toivon et kestäs ees sen 6 viikkoa vielä, työharjoittelukin vielä painaa päälle joka viikoilla 32-36 mut rauhallisesti pitää vain päivä kerrallaan mennä

Äänestä

Supistelee joka päivä.. ja joitain kipeitäkin suppareita on ollut... toivottavasti pysyisi viä jokusen viikkoa masus.. :) todella kovasti potkii ja kääntyilee :) toki kiva kun liikkuu mutta joskus se väsyttää aikalailla.. paikat on kiinni ja kaikki ok muutenkin :) laskettu aika olis 8.12 =)

Äänestä

Moikka!
Mulla on LA 4.12 ja nyt siis viikkoja 32 1.Ihan ok jakselen. Toki oon ollut sairaslomalla töistä jo kolmisen viikkoa. Joko muuten ootte saanu äitiyspakkauksen? Minä en oo ja kovasti jo odottelen sitä...ois kiva päästä hipletää tavaroita ja pitäshän ne vauvan vaatteet ehtiä pestäkin ennen synnytystä. Miten muuten ootte tehneet hankintoja vauvaa varten? Meillä ei oo vielä mitään muuta kun vaunut valmiina. Pari vaatetta oon saanu lahjaksi:). Lähiaikoina pitäs varmaan käydä auton istuin ostaa ja pinnasänky. Hyvää jatkoa kaikille jouolumammoille!

Äänestä
  • pakkauksen sillon seuraavalla viikolla kun vein kelaan ne paperit heti kun sain ne neuvolasta, kaikki tavarat vauvalle on valmiina esikoiselta joten ei tartte mitään hommata, hoitopöytä on jo paikallaan ja vaatteet pestyinä laatikoissa, sänkyä vois alkaa laittelee valmiiks ens kuun puolella..

    Äänestä

  • jo viikolla 25 josta siis kohta 6 viikkoa

    Äänestä

Oletko äitipolila seurannassa? Mulla on suht samanlainen tilanne kuin sulla ja käyn säännöllisesti äitipolilla ultrassa. Lisäksi sain muutama viikko sitten supistusten ehkäisemiseksi nitrolaastarin. Kai vain lepäilet kotosalla? Mulle tulee supistuksia ihan jo suihkussa käymisestä. Joka päivä on onneksi eteenpäin ja vauva tuntuu voivan hyvin. Iloisesti potkii :)

Äänestä
  • välein seurannassa sokerijuttujen takia, nyt ei oo ollut onneks muutamaan päivään supistuksia. ei oikein kotona lepäily onnistu kun esikoinen on 1,5v, mies anto mulle jo vapautuksen kotitöistä ja nyt sekin on viikon syyslomalla niin saan ite lepäillä enemmän.

    alkaa kyllä jännittämään kun mitä noilla muilla palstoilla juttelen niin ensimmäiset joulukuun vauvat on jo syntyneet :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten voitte? kirjoitti:

täällä on rv 30 3 ja supistuksia tulee päivittäin ja kipeitä semmosia, samoin tuntuu painetta kohdunsuulla, toivotaan että kestää mahassa vielä 6 viikkoa vähintään! huomenna neuvola ja sanon kyllä asiasta, rv 26 oli jo paikat pehmentyny, kanava lyhentyny ja sormelle auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu