selkäydinnestetutkimus

Annukka35

Hei jos tehdään selkäydinneste tutkimus niin saako mennä seuraavana aamuna töihin kiitos etukäteen.

7

1732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Saa mennä töihin seuraavana päivänä. Päänsärkyä voi esiintyä,muuten kyllä helppo tutkimus.

    • jos pystyy...

      Hei,

      varmaan saa mennä töihin jos pystyy. Mutta lepää kunnolla niin vältyt siltä jumalattomalta päänsäryltä. Mulla ainakin tuli kolmeksi päiväksi niin hirveä päänsärky etten pystynyt nousemaan sängystä enkä syömään mitään ja vedet ja Buranat oksensin ulos. Kolmantena päivänä ambulanssilla sairaalaan laittamaan sitten veripaikkaa ja sen jälkeen olo oli kuin olisin päässyt taivaaseen. Tämähän on tietenkin hirveän yksilöllistä, joidenkin pitää käydä siinä veripaikan laitossa ja toisilla taas siitä ei tule mitään.
      Toivon sydämestäni, että sulla menee kaikki hyvin, sillä eläissäni en ole ollut niin kipeä kuin sen näytteen jälkeen ja sitä ei multa toista kertaa kyllä oteta jos muuten voidaan saada diagnoosi selville.
      Onnea matkaan!

      • ei ollut päänsärkyä

        mutta alaselkä tuli niin pirun kipeäksi ettei kyennyt pariin päivään liikkua lainkaan.


      • alku:P
        ei ollut päänsärkyä kirjoitti:

        mutta alaselkä tuli niin pirun kipeäksi ettei kyennyt pariin päivään liikkua lainkaan.

        Kiitos teille koska en haluaisi ottaa sairaslomaa mut sen näkee varmaan sitten kun toimenpide on tehty:(


    • töihin

      Hei, mulle tehtiin selkäydinnestetutkimus tänä kesänä. Se oli helppo, ei tarvittu edes puudutusta tai rauhoittavaa. Tutkimus meni hyvin, ei sattunut ja vointi seuraavanakin päivänä loistava, ei muuta kuun töihin.

      KAuhu juttuja kuulee enemmän kuin näitä helppoja caseja, mutta eiköhän suurimmalla osalla tutkimus suju hyvin.

    • oikea pimeenä

      mulle tehdään huomenna tutkimus, on ollu kaksi viikkoo oikea puoli pimeenä, ja nyt otetaan näyte...
      pitää pyytää jotakin rauhoittavaa ennen näytteen ottoa... jännittää niin penteleesti.

    • Veripaikka

      Se on hyvin yksilollista miten kukin reagoi. Itsella selkaydinpunktio sujui hyvin ja kivuttomasti mutta seuraavana paivana alkoi kammottava paansarky heti kun nousi pystyasentoon, vaakataso oli ok. Kolmen paivan paasta sain ensiavussa veripaikan ja se helpotti paljon mutta kesti viela kaksi paivaa ennenkuin aloin olla normaalissa kunnossa. Juo paljon kofeiinipitoista juotavaa etukateen, sen pitaisi auttaa vaikkei minulle tehonnutkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      243
      1776
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      13
      1182
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      198
      1132
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1085
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      873
    6. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      864
    7. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      806
    8. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      58
      775
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      753
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      747
    Aihe