nosta

pois ja äkkiä pankista . kaikki on kohta konkurssissa..
9444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

voi mitä raukkoja täällä aloittelee,
ei 4 iskänä, 8 isoiskänä paljon hymyilytä,
kyllä kotikasvatus on mennyt paljon pieleen.

ei rahoja kannata ottaa pois,
mutta suuria summia, kannattaa laittaa eri pankkeihin ja huomioida että
Nordea, Oo-Pohjola , Sampo, ovat vain yksi pankki suomessa ja yksi talletussuoja, ei lisää suojaa ko. pankkien eri paikkakunnan konttorissa tallettaminnen

Äänestä
  • sekaisin sinulla. Nordea, OP-Pohjola ja Sampo pankki ovat täysin eri yhtiöitä. Sitä paitsi Sampo Oyj ei ole edes pankki.

    Äänestä

tollainen pelon lietsominen, vaikka leikillään, on kyllä tosiaan sairasta. Suomalaiset pankit ei kaadu. islantilaiset on hivenen eri asia kuin suomalaiset.

Äänestä
  • Joku vielä uskoo pankkien varmuuteen 100%:sti!!

    Jos tässä tarpeeksi syvälle sukelletaan, ei mikään pankki eikä mikään valtio takaa sun rahojasi. Ja kaiken lisäksi käteisen rahan arvo voi myös romahtaa.

    Pahimmillaan inflaatio voi olla vaikkapa 100% kuukaudessa, jos valtiolla ei ole rahaa maksaa kaikkia pankkitukia ja velvoitteitaan.

    Äänestä

  • se "suuri vakavaraisuus" on pankin seinissä ja halleissa, yms. hieman yliarvostettuna kirjanpitoon,
    kenen niitä luulet täyteen hintaa ostavan kun on lama ja kenen muutamassa päivässä ?


    toiseksi, -90 luvulla pankin "vakavaraisuus" kesti vajaa kaksi päivää,
    kauanko luulet nyt tietoyhteiskunnan aikana kestävän.

    vakavaraisuus on kuin veteen piirretty viiva,
    koeta sinäkin hajauttaa ettei oel kuin 48ooo, pernimi/per pankkiryhmä.

    kuka viimeisin uskoo, hän eniten katuu,
    kaikkia kiviä ei ole vielä käännetty, katsotaanpa ensikesänä tarkemmin.

    Äänestä

Niin kuin varmasti kaikki FIKSUMMAT täällä tietävät, juuri se paniikki,että kaikki menevät ja nostavat rahansa pois pankeista JUURI SE SAATTAA KAATAA NE PANKIT!!! Eli nyt jäitä hattuun,te sinne tänne säntäilevät pupujussit.

Äänestä
  • Kaupthingiin jäi osa rahoista, kun en ollut ihan tarpeeksi nopea. Toista kertaa en hidastele.

    Äänestä

  • kannattaa nostaa ajoissa kirjoitti:

    Kaupthingiin jäi osa rahoista, kun en ollut ihan tarpeeksi nopea. Toista kertaa en hidastele.

    .. säästöjen nosto on, koska 1000 eurolla ei saa kuin yhden kauraryynin, jos isot pankit kaatuu täällä.

    Käy kuin saksassa toisen maailmansodan tienoilla kun ihmiset kantoivat kottikärryllä setelirahaa ruokakauppaan

    Äänestä

  • jussiu kirjoitti:

    .. säästöjen nosto on, koska 1000 eurolla ei saa kuin yhden kauraryynin, jos isot pankit kaatuu täällä.

    Käy kuin saksassa toisen maailmansodan tienoilla kun ihmiset kantoivat kottikärryllä setelirahaa ruokakauppaan

    Ihan tyhmää paniikkia täällä palstoilla. Ihmettelen kuinka ovat raha-asiansa osanneet hoitaa tähän asti. antakaa nyt vain talletusten ovat pankissa. Suomalainen vaihtoehto on paras!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahasi kirjoitti:

pois ja äkkiä pankista . kaikki on kohta konkurssissa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu