Vihdoin taisin löytää akvaarion=) Mutta nyt pää on täynnä kysymyksiä, ja haluaisin tietää aluksi että kuinka paljon testaatte akvaarioidenne veden eri pitoisuuksia? (Ph:ta, nitriitti yms..)Ne tesit ovat aika arvokkaita, joten kysymys herää ovatko ne välttämättömiä (kaikki). Tietenkin haluan kalojen voivon hyvin=)
Akvaarioveden testauksesta!
Auringonkukka
5245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lappeenrannastahan sinä olit? No vesilaitoksen sivujen mukaan vesi siellä on hapanta ja pehmeää. Eli mikäli valitset sellaisia lajeja, jotka tarvitsevat tuollaista vettä, niin pärjäät vähemmillä testeillä, eli et tarvitse kovuuksien testejä.
Ph on oltava, samoin nitriitti ja nitraatti. Nuo kaksi viimeistä etenkin kypsytyksessä, sillä ilman niitä et voi tietää milloin nitriittipiikki on mennyt ohi ja nitraatti alkaa laskea. http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/kypsytys.php
Kypsytys kannattaa hoitaa juuri noin, siinä esitetyistä syistä.
Niin ja noista liikkeistä. Asioithan sitten nimenomaan Faunattaressa? Mitenkään haluamatta mustamaalata, niin se on paras ja eniten kalojen hyvinvointia lisäävä liike lähelläsi.
Onnea uudelle akvaariolle. :) Nyt vain sitten a-w:n puolelle esittelemään kalastosuunnitelmaa. Siellä on muuten näköjään Lappeenrantalaisia harrastajia, jotka suunnittelevat tapaamista huomenna Faunattaressa. Mahtuisit varmaan mukaan saamaan vinkkejä. Luulisin ainakin. http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=13916&start=45
Kiitos kaikista hyvistä vinkeistä! Olisi mukava kirjoitella kuulumisia toistekkin=) Olisiko mahdollista vaihtaa vaikkapa sähköpostiosoitteita?... juu, kyllä olen asioinut hyvin tiuhaan tahtiin Faunattaressa=) sieltä olen saanut paljon hyviä vinkkejä ja apua näinhin alkuun liittyviin kysymyksiin...jotka ovat unohtuneet tässä muutaman vuoden tauon aikana. Nyt taas on mahdollista aloittaa uudelleen akvaario harrastus!
Jos rekisteröidyt samalla nimellä a-w:n puolelle, niin kyllä minä sinut sieltä löydän. :)
Mä kannatan, että käyt Aqua-webin sivulla!
http://www.aqua-web.org
http://keskustelu.parhain.com on varteenotettava vaihtoehto...