Jos on BC-kortti, niin onko vaikea suorittaa A-kortti? Iän puolesta joudun/kannattaa suorittaa iso A-kortti, mutta tuo moottoripyörän paino arveluttaa, kun en ole kovin vahva. Muutenkin onko vaikeata ajaa pyörällä? Jos pyörä painaa jotain 200kg, niin saako sitä edes pidettyä pystyssä?
PS: En ole koskaan ajanut edes mopolla.
PS: En ole koskaan ajanut edes mopolla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaksipyöräisen ajaminen on koko elinajan vaativa kehityskaari, joka alkaa kolmipyöräisen ajamisesta nassikkana siirtyen siitä aina ylemmäs luokissa fillariin->"kevariin"->isompaan.
Nähtiin mitä tapahtui, kun polkupyörää ajaneet AB-kortilliset aikamiehet alkoivat hankkimaan pyöriä. Raatoa siellä ja täällä.
Heillä kehittymisestä puuttui kokonaan monta pyöräkokoa välistä.
Vaikka olivat kokeneemman kaverin opastamia tai jopa mp-koulussa pari tuntia ajaneita.
Unohda koko juttu ja aloita treenaaminen vaihdemopolla. Pari kesää ainakin, ensin.
Moottoripyörän ohjastaminen ei ole millään lailla verrannollinen B- tai C-luokan ajoneuvoihin. Aloitat opettelun täysin puhtaalta pöydältä mikä on todennäköisesti jopa helpompi tie.
Pyörä pysyy ajossa pystyssä itsekseen, paikallaan sen homman hoitaa kuljettaja. Jos sinulla ei ole polkupyörää kummempaa kokemusta kaksipyöräisistä, on moottoripyörän opettelu helpompaa kuin aikanaan mopolla tai kurapyörillä ajaneilla.
Suosittelen, paikalliset autokoulut kertovat lisää.