Ruuhkamaksut

Maikkari julistaa kyselyssää, että helsingin ruuhkamaksut saavat kannatusta. Miksi nämä ruuhkamaksut toimivat vain helsinkiin päin? Tuleeko ruuhkamaksut voimaan myös niille viikonloppuisille mökeilleen matkustaville autoilijoille, jotka huviajelulla saastuttavat ilmaa jne?

Tuntuu absurdilta, että työmatkailua rangaistaan, vaikka se pitää yhteuikunnan pyörät pyörimässä.

Pitäisi myös helsingin sisällä matkustavia rangaista jollain atvoin, kun eivät käytä hyvää ja joustavaa joukkoliikennettä työmatkoihinsa?
4165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen asunut stadissa yli 40 vuotta, eikä minun mielipidettäni ole kyselty missään stadiin liittyvässä asiassa. Tehdäänköhän esim. ruuhkamaksukysely vain metroasemilla tai linja-autoasemalla. Tuskin yhdeltäkään autoilijalta on mielipidettä kysytty.

Äänestä
  • Eräss kertoi, että kysymykset laadittu myönteisiksi kiellolle, eli asetettu niin, että vastaaja joutuu kiikunkaakun tilanteeseen ja katsoo lopulta asian posittiiviseksi! Painotetaan myönteisyyttä asialle! Lisäksi kysytään niiltäkin, jotka eivät autoa käytä! Outoa!

    Äänestä

  • TiedänSen! kirjoitti:

    Eräss kertoi, että kysymykset laadittu myönteisiksi kiellolle, eli asetettu niin, että vastaaja joutuu kiikunkaakun tilanteeseen ja katsoo lopulta asian posittiiviseksi! Painotetaan myönteisyyttä asialle! Lisäksi kysytään niiltäkin, jotka eivät autoa käytä! Outoa!

    oli myös mainittu tuossa eri paikkoja, mihin "maksupisteet" tulisivat. Aika velikultia nuo suunnitelmien/ehdotuksien laatijat, sillä eteläsuomen poikkiliikenteen pääväylät menevät käytännössä kehä I tai III kautta, joten hyvä rahastusautomaatti alueen kaupungeille....ei kiitos ruuhkamaksuille....mutta toisaalta vielä, eipä tarvitse täältä kehien ulkopuolelta enää tulla ostoksille pääkaupunkiseudulle, joten vanhasen puutarhakaupunki-idea vaan paranee...

    Äänestä

"Tuntuu absurdilta, että työmatkailua rangaistaan, vaikka se pitää yhteuikunnan pyörät pyörimässä. "

Eihän kukaan kiellä kulkemasta julkisilla. On sitä paitsi ihan oikein että saastuttajat pistetään maksamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupunkilainen71 kirjoitti:

Maikkari julistaa kyselyssää, että helsingin ruuhkamaksut saavat kannatusta. Miksi nämä ruuhkamaksut toimivat vain helsinkiin päin? Tuleeko ruuhkamaksut voimaan myös niille viikonloppuisille mökeilleen matkustaville autoilijoille, jotka huviajelulla saastuttavat ilmaa jne?

Tuntuu absurdilta, että työmatkailua rangaistaan, vaikka se pitää yhteuikunnan pyörät pyörimässä.

Pitäisi myös helsingin sisällä matkustavia rangaista jollain atvoin, kun eivät käytä hyvää ja joustavaa joukkoliikennettä työmatkoihinsa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu