Wikipedia:
"Selibaatti eli naimattomuus voi tarkoittaa joko sitä, ettei ole naimisissa eikä harrasta seksiä tai vain sitä, ettei harrasta seksiä (mukaan lukien masturbointi)."
Onko tuo määritelmä tarkoitettu niin, että "ei harrasta seksiä" käsittää molemmissa tapauksissa myös masturbaation?
Mitä oikeastaan tarkoittaa roomalaiskatolisten munkkien/pappien 'selibaatti'? Wank wank? Kuoripojat (oikeammin kuoro-, mutta nimitys nyt vaan...)?
Mitä se tarkalleen on
jkjkjkjkjkjk
3
599
Vastaukset
- Ja vanhanaikainen
Naimisissa olo ei liity mitenkään asiaan, vaikka perinteisiin arvoihin uskovat edelleen noin ajattelevat. Tuskin se nyt niin harvinaista on, että aviopari on selibaatissa.
- Anonyymi
Kuoripojalla tarkoitetaan täysin urpona elänyttä, kokematonta, villinä ja vapaana siviilisaation ahtaista kehyksistä kuoriutunutta luonnon lasta.
- Anonyymi
Itsetyydytys on seksiä. Selibaattilupaus ei salli minkäänlaista seksiä.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14310805
- 525170
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452373- 292073
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131661Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411492Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291194Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351146Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92915TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317862