Sisustusta luonnosta

Twii

Eli hakisin terraariooni puita ja kiviä luonnosta, tarviiko niitä ennen terraan laittoa keittää tai saunottaa? Kuinka kauan?

4

1028

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaana84

      minä olen kans kerännyt luonnosta kiviä ja oksia ja en ole niitä keittänyt peklkästään kuumalla vedellä pessyt. eihän käärme luonnossakaan ole missään kauheen desifiointi maailmassa elä..

      • jere444

        Kyllä suosittelisin laittamaan oksat/puut saunaan tai uuniin sataan asteeseen, mutta varo ettei puu/oksa lähde palamaan.
        Ja muistaakseni havupuita ei saa laittaa,koska ne tuoksuu niin voimakkaalle että ovat vaarallisia tai jotain sellaista.


      • se pihka
        jere444 kirjoitti:

        Kyllä suosittelisin laittamaan oksat/puut saunaan tai uuniin sataan asteeseen, mutta varo ettei puu/oksa lähde palamaan.
        Ja muistaakseni havupuita ei saa laittaa,koska ne tuoksuu niin voimakkaalle että ovat vaarallisia tai jotain sellaista.

        mikä havupuis on pahasta, ei haju. itellä on ihan männyn oksiaki kalifornian kunkulla. pitää kuivata hyvin ennenku laittaa ettei homehdu. ja jos on sellanen mato mikä kovin kosteutta tarvii ni lakata ettei homehdu. itellä on tos ny kunkkubooalle kuivamas helvetin iso paju ja hopeepajun vänkyrä, ihan huoneilmas vaan pari kol viikkoo ni alkaa oleen kait.


    • elbertti

      Hommasin juuri viljakäärmeen ja kysyin juuri samaista asiaa eläinkaupasta.

      Vastaus oli, että OMENAPUUN oksia voi käyttää, mutta havupuista irtoaa jtn "kaasua" tms, mikä saattaa olla vaarallista käärmeelle. Eli en suosittele!

      Muuten varmasti kivet yms käyvät. Eikä niitten desinfioonti varmasti pahasta oo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      685
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      516
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      516
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      37
      442
    5. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      437
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe