Kiinnostaisi kuulla tiedän Queen-fanien henk.koht. mielipiteitä kappaleesta Bohemian Rhapsody, kun sitä kerta pidetään "yhtenä kaikkien aikojen lauluista". Mikä siitä teki sellaisen? Pysytteli UK-listalla peräti 9 viikkoa putkeen ykkössijalla. Ja varmaan yksi maailman tunnetuimpia biisejä
Bohemian Rhapsody
12
784
Vastaukset
- Jauno-lord-of-light
...olihan se silloin seitkytäluvulla jotain todella erilaista ja varmaan vieläkin, mutta omissa kirjoissani se on kyllä melko lailla kulunut.
Kuten kaikki muutkin jokaisen ihmisen suosimat hittibiisien osakkeet laskevat omissa korvissani ajan saatossa.
Vuodelta 1997 Jake Nymanin kirjassa "autiosaaren levyt" eli minkä levyn ottaisit mukaan autiosaarelle eli ts. mikä on maailman paras levy -äänestyksessä A Night At The Opera levy on komeasti 9. sijalla.
Harmi vaan että ko. levyn esittelyssä ei kappalelistaa lukuunottamata puhutakkaan muista levyn kappaleista, (jotka on kyllä kovaa kamaa ja vähintään yhtä erinlaisia ja vaihtelevia kuin Bo rhap.)
Sääli.. - tk.
Itse en ole queen-fani mutta minuun vetoaa kyseisen kappaleen tarina ja tunnelma. Mercury laulaa sen hyvin ja May soittaa hyvin kitaraa. Aika hieno kappale. Muistaakseni levyltä Night At The Opera. Eikö Bohemian Rhapsody olekin progea?
- Vanaha vani
No, itselle se ei ikinä ole sinänsä ollut se suurin Queen kappale, vaikka Queen fanaatikko olenkin
Ehkä se vain on uskomattoman monipuolinen, hyvä teksti ja hyvä melodia, siitä pitää moni sellainenkin, joka ei muuten Queenia muuten diggaa.
Mikä tosin ei ole ikinä käynyt mun järkeen. Jos pitää BR:stä, niin luulisi kyllä pitävän muustakin Queenin tuotannosta, mutta ikinä en ole keltään saanut järkevää selitystä siihen miksi näin ei ole? - Nimetön
Vanaha vani kirjoitti:
No, itselle se ei ikinä ole sinänsä ollut se suurin Queen kappale, vaikka Queen fanaatikko olenkin
Ehkä se vain on uskomattoman monipuolinen, hyvä teksti ja hyvä melodia, siitä pitää moni sellainenkin, joka ei muuten Queenia muuten diggaa.
Mikä tosin ei ole ikinä käynyt mun järkeen. Jos pitää BR:stä, niin luulisi kyllä pitävän muustakin Queenin tuotannosta, mutta ikinä en ole keltään saanut järkevää selitystä siihen miksi näin ei ole?Jos puhutaan Led Zeppelilin Stairway to heavenista, niin ei sekään ole mielestäni Zeppeliinin paras biisi. Monen mielestä se on paras biisi Led Zeppeliniltä.
tk.
- nauraa buahhahhahhaa
"Ja varmaan yksi maailman tunnetuimpia biisejä"
Bohemian Rhapsody ei ole edes Queenin tunnetuin biisi.- lkasdf
kyl se aika takuuvarmasti on Bohhis. Vai meinaatko jotain Another one drives the bussia?
- Jazz...
lkasdf kirjoitti:
kyl se aika takuuvarmasti on Bohhis. Vai meinaatko jotain Another one drives the bussia?
We Will Rock You sinkku taitaa viedä tunnettavuudessa sen 1. sijan :)
- ...
typerys
- Soul Brother
Jazz... kirjoitti:
We Will Rock You sinkku taitaa viedä tunnettavuudessa sen 1. sijan :)
Eri biisien tunnettavuus vaihtelee kyllä aika lailla eri maissa ja eri ikäryhmissäkin. Briteissä Bo Rhap on ehdoton ykkönen, mutta monissa muissa maissa WWRY taitaa olla huomattavasti tunnetumpi. WWRY on juuri sellainen biisi, jonka kaikki tunnistavat välittömästi. Bo Rhap on musiikillisesti vähän eri sfääreissä. Veikkaisinpa siis minäkin että WWRY/WATC vievät ykkössijan tässä vertailussa. (Ainakin jo asiaa kysytään penkkiurheilukansalta. :)
- Veteranfan
Jazz... kirjoitti:
We Will Rock You sinkku taitaa viedä tunnettavuudessa sen 1. sijan :)
We Will Rock You kipale on kyllä tuttu monesta mm.urheiluun liittyvistä yhteyksistä,mutta kuinka moni nykyaikana tunnistaa sen juuri Queenin tekemäksi kappaleeksi ? Ei varmaan kukaan,ellei ole kuullut Queenin News Of The World albumia.
- Bad Co.
lkasdf kirjoitti:
kyl se aika takuuvarmasti on Bohhis. Vai meinaatko jotain Another one drives the bussia?
Riippuu tosiaan aika paljon ikäryhmästä, keltä asiaa tiedustellaan. Jos ei ole urheiluihmisia, niin WWRY/WATC tuskin tulee ensimmäisenä mieleen. Jos taas seuraa satunnaisesti musiikkia ja lähinnä pelkkiä lehtiotsikoita, niin BoRhap vie voiton, sen verran monissa yhteyksissä se on ykkössijat ja paksuimmat otsikot varastanut.
Jos kysyttäis asiaa nykyajan nuorisolta, niin The Show Must Go On on kiipeä listalla melko korkealle, sen verran monissa oppikirjoissa se on esiintynyt ja muutenkin eräänlaiseksi globaaliksi slouganiksi noussut. - Soul Brother
Veteranfan kirjoitti:
We Will Rock You kipale on kyllä tuttu monesta mm.urheiluun liittyvistä yhteyksistä,mutta kuinka moni nykyaikana tunnistaa sen juuri Queenin tekemäksi kappaleeksi ? Ei varmaan kukaan,ellei ole kuullut Queenin News Of The World albumia.
"kuinka moni nykyaikana tunnistaa sen juuri Queenin tekemäksi kappaleeksi ? Ei varmaan kukaan,ellei ole kuullut Queenin News Of The World albumia."
Kaksi sanaa: Greatest Hits
Ja Queen-musikaalikin on brändätty WWRY-nimellä.
Veikkaisin, että WWRY on juuri se biisi, jonka kautta moni nuoremman sukupolven edustaja tulee tietoiseksi tästä upeasta bändistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194605Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu283346- 203235
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472969Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka502846Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1212806Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 82022