307:n takalasi kuraantuu!

Hei!

Voikohan 307:n (5-ovinen monikäyttö) takalasin likaantumista estää sellaisella tuulenohjaimella, joka asennetaan takalasin yläpuolelle? Onko jollain kokemusta, että se auttaa muutenkin kuin ulkonäöllisesti? Onhan takalasilla tietysti myös pyyhin, mutta olisi mukavaa, jos sen saisi pysymään puhtaana ilman pyyhintäkin!
51046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

spoilerit yleenäs sitä likaantumista estä -kaikissa pystyperissä sama vika.

Äänestä

Eli meillä oli vanhassa 505 farmarissa sellainen ohjain, joka ohjasi ilman alaspäin ikkunaa vasten. Tämä siis toimi päinvastoin kuin tavallinen spoileri, joka ohjaa ilmaa ylöspäin ja näin lisää pyörteilyä auton takana. Tämä ratkaisu toimi hyvin ja piti takalasin hyvinkin puhtaana. Sen toimivuus loppui, kun ko. auto paloi poroksi. Se oli siis kolmas pösö joka meillä kärähti.

Tuo oli jonkun itse tekemä tekele plexi-muovista, enkä usko, että niitä olisi valmiina saatavilla. Mutta voithan katsoa ja etsiä.

Äänestä
  • Meiltä on palanut 7 pösöä. Ja naapuri joka myös on pösömiehiä väittää että häneltä on palanut yhdeksän pösöä. Guinnessin ennätystenkirjassa sen tankillisella pisimmälle (406 HDI) alla on eniten poltettuja pösöjä ja niitä on jollain corollan virittäjällä Suomessa!

    Tiesitkö että tuo itsetehty takalasin ilmanohjain on vaarallinen. Se on muovia ja siten helposti syttyvää.

    Maahantuoja on kieltänyt käyttämästä omatekoisia ilmanohjaimia niiden palovaarallisuuden vuoksi.

    Äänestä

  • Osku kirjoitti:

    Meiltä on palanut 7 pösöä. Ja naapuri joka myös on pösömiehiä väittää että häneltä on palanut yhdeksän pösöä. Guinnessin ennätystenkirjassa sen tankillisella pisimmälle (406 HDI) alla on eniten poltettuja pösöjä ja niitä on jollain corollan virittäjällä Suomessa!

    Tiesitkö että tuo itsetehty takalasin ilmanohjain on vaarallinen. Se on muovia ja siten helposti syttyvää.

    Maahantuoja on kieltänyt käyttämästä omatekoisia ilmanohjaimia niiden palovaarallisuuden vuoksi.

    te olette niille autoille tehneet, kun olette saanee poltettua niitä?

    Äänestä

Mä ostin 307:n käytettynä. Oli takalasin päällä spoileri jo valmiiksi. Kyllä takalasi likaantuu. En kyllä osaa verrata, enemmän vai vähemmän. pidän auton muutenkin puhtaana ja vahassa.
Sopii kyllä hyvin autoon. Korostaa muutenkin hyvännäköistä autoa. Taitaa olaa vaan suhteettoman kallis lisävaruste?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peugeootti kirjoitti:

Hei!

Voikohan 307:n (5-ovinen monikäyttö) takalasin likaantumista estää sellaisella tuulenohjaimella, joka asennetaan takalasin yläpuolelle? Onko jollain kokemusta, että se auttaa muutenkin kuin ulkonäöllisesti? Onhan takalasilla tietysti myös pyyhin, mutta olisi mukavaa, jos sen saisi pysymään puhtaana ilman pyyhintäkin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu