Miksi polttoaineen hinnoittelussa hinta ilmoitetaan kolmen desimaalin tarkkuudella. Suomessa ei ole sentit käytössä (sekin kummastuttaa) ja kitenkin polttoaineen hinnoissa ilmoitetaan sentin kymmenesosat, mikä usein on 9. Näin ollen se pyöristää sentin ylös päin. Koska Suomessa viidet sentit pyöristetään, niin 5 senttiähän pyöristyy ylös päin.
Esimerkki polttoaineen hinta 1,249 pyöristyy 1,30:ksi. Mikäli viimeinen ysi leikkattaisiin pois, litrahinta näin ollen olisi 1,20 eli tosiasillinen hintahaarukka on 10 senttiä.
Em. esimerkki tietysti toteutuu, jos ostaa litran kerrallaan, mutta joka tapauksessa tuolla vimeisellä "ysillä" polttoaineen myyjät kikkailevat. Me tankkaajat kiltisti maksamme.
Kukakohan osaisi neuvoa, kenen puoleen asiassa kannattaisi kääntyä, jotta pääsisimme tuosta "ysistä" eroon?
Esimerkki polttoaineen hinta 1,249 pyöristyy 1,30:ksi. Mikäli viimeinen ysi leikkattaisiin pois, litrahinta näin ollen olisi 1,20 eli tosiasillinen hintahaarukka on 10 senttiä.
Em. esimerkki tietysti toteutuu, jos ostaa litran kerrallaan, mutta joka tapauksessa tuolla vimeisellä "ysillä" polttoaineen myyjät kikkailevat. Me tankkaajat kiltisti maksamme.
Kukakohan osaisi neuvoa, kenen puoleen asiassa kannattaisi kääntyä, jotta pääsisimme tuosta "ysistä" eroon?
Vastaukset 5
Vanhimmat
tapahdu lähimpään viiteen senttiin, eli 1,249
pyöristetään 1,25:een?
Miksi siitä pitäisi päästä eroon? Jos tankkaat tasan litran, muodostuu hinnaksi 1,25. Jos tankkaat kaksi, tulee litrahinnaksi 1,25. Jos tankkaat kolme, tulee hinnaksi rnd(3*1,249)/3 = ~1,248.
Keskimäärin tuo kustantaa sen, mikä tolpassa lukee. Per litra. Pyöristys siis tehdään laskun loppusummasta.
Mitä senttien käyttöön tulee, ovat ne käytössä. Käteisellä maksettaessa pyöristetään lähimpään viiteen senttiin, koska niillä yhden ja kahden sentin kolikoilla ei tee oikeastaan mitään.
Hommaa pankkikortti, niin loppuvat nuo ongelmat (vaatii itsekuria tai talous ei pysy hanskassa).
"Mikäli viimeinen ysi leikkattaisiin pois, litrahinta näin ollen olisi 1,20 eli tosiasillinen hintahaarukka on 10 senttiä. "
Jos sentit leikattaisiin kokonaan, hinta olisi 1 euroa. Jos sekin leikattaisiin ei mitään! Whee! Mitä logiikkaa. Hus takas peruskouluun opettelemaan pyöristystä.
jos tankkaa esim rekan 1000 litran tankki, tai ostat farmaritankkiin 10.000 litraa naftaa.
Nyt tarjouksessa kaikki alle satasen, vain 99,99.
Ainahan tuota on käytetty hyväksi tuota XX,9:ää kaupassa.
En ole ihan varma kenen puoleen tuosta 1,xx9:stä pitäisi kääntyä, mutta luulena että jos kyselet tuota kansakunnan päättäjiltä, niin olet oikealla suunnalla.
Mutta kannattaisi ensin itsesi kerrata nuo pyöristyssäänöt. "1,249 pyöristyy 1,30:ksi" ???
On meillä noita 5- senttisiä jos et ole huomannut. 1,249 = 1,250 -> 1,25, ei 1,30.
Ja yhden ja kahden sentin kolikotkin meillä on käytössä, saat niitä kyllä vaikka ulkomailta, ehkä myös Suomen pankista? jos saat jostakin vaikka 5 kpl 1 sentin kolikoita, voit maksaa niillä 5 sentin ostoksen.Tai jos saat 2 kpl 2 sentin kolikoita, ja 1 yhden sentin kolikon. Tai miten vain, mutta ovat ihan käypää rahaa.
Tuossa vaikka vielä Suomessa lyödyt kolikot lukuina:
http://www.kolikot.com/eurokolikot/fin