Uskaltaisiko kaapelimodeemi-nettiyhteyden vaihtaa liikkuvaan laajakaistaan? Kannettavan hankinta kiinnostaa. Olisipahan mahdollisuus ottaa tietokone nettiyhteyksineen vaikka minne.
Kysymykseni lähinnä on, toimiiko tuollaiset mokkulaviritykset hyvin tai ainakin kohtuullisesti suurimissa kaupungeissa? Nyt on 2 M yhteys. Onko katkoksia usein?
Kysymykseni lähinnä on, toimiiko tuollaiset mokkulaviritykset hyvin tai ainakin kohtuullisesti suurimissa kaupungeissa? Nyt on 2 M yhteys. Onko katkoksia usein?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Isoissa kaupungeissa 3G alueella toimii hyvin, pienemmissä, jotka ovat 2G aluetta toimii myös, mutta vain murto - osalla maksiminopeudesta.
3G alueella: 512 modeemi toimi teoreettisella 236,8 kbps nopeudella, 2G alueella teoreettisella 53.6 kbps nopeudella.
Kannettavalla ei käytössäni mokkula ole katkaissut yhteyttä KOSKAAN itse.
Pöytäkoneilla katkeilu on erittäin satunnaista. Voi mennä viikko kevyesti, ettei katkoksia tule. Toisinaan voi mennä pari päivää, että yhteys katkeilee muutaman kerran päivässä, mutta yhteyden saa muodostettua takaisin hyvin helposti ja nopeasti.
Voin liputtaa mokkulan puolesta, ainakin toistaiseksi. Normaalit surffailut onnistuvat hyvin, netti tv:n katselu vaatii jotain järeämpää.
-=roDATAm=-
Tuo ei pidä paikkaansa, itselläni on 2Mbit/s langaton laajakaista, vaimolla on 384kbit. Molemmat toimivat _erittäin_ lähelle nimellistä nopeutta. 3.5G alueella 2Mbit liittymä antaa todellakin täydet 2 Mbit/s. Tavallisella 3G alueella molemmat hieman vajaa 384kbit/s. Modeemi toimii jotain lähellä tuota 236,8 kbit/s EDGE-alueella, eli 2G verkossa jossa on EDGE ominaisuus. 2G-GPRS verkossa saa sen jotain 40-50kbit/s.
Yhteystekniikoita on tosiaan käytössä neljä erilaista! GPRS, EDGE, 3G (UMTS) ja 3.5G eli HSDPA.
Tulehan katsomaan nopeuksiani, sillä kyllä ne ovat ainakin TÄSSÄ kohtalaisen isossa kaupungissa tuollaiset, olen useassa eri paikassa mobiililaajakaistaa käyttänyt ja tiedän asiasta ihan riittävästi, joten et voi mitenkään väittää vastaan, koska sinä ET TIEDÄ mitä ne täällä ovat.
Tottakai jossain Helsingissä tms. nuo nopeudet ovat lähelle, mutta todellakaan ei täällä!
Nuo nopeudet katsos vaihtelevat alueittain, eli ei ole itsestäänselvyys, että kaikilla 3G alueilla saat maksiminopeuden tai edes lähelle sitä.
Keskustelu on ok, mutta toisten kokemusten täydellinen kumoaminen on mielestäni hyvin epäkypsää käytöstä.
haja-asutus alueilla hitaampia. Mutta jos olet saanut 236 kbit/s maksiminopeuksia, kuulostaa siltä, että laitteesi on ollut vain 2G verkossa, EDGE:ssä. Eli Teillä ei luultavasti ole toiminut 3G lainkaan.