Minulla on uudesta asti (2v) ko.kone savutellut aika runsaasti myös lämpimänä,onkohan normaalia vai olisko "sytty"myöhäisellä.Lisäksi vetolaitteen öljysäiliön pohjalla on pieni kerros eriväristä öljyä,joka on paksumpaa,ei kuitenkaan näytä vedeltä.
mercruiser 1,7 diesel savuttaa
Onko aihetta huoleen
81468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kumma kun nyky turbodieselit eivät kestä käyttöä. Luulisi, että valmistaja olisi ottanut huomioon, että omistaja ei osaa käyttää laitetta, vaan laittaa heti kylmällä koneella kaasun pohjaan. Kummallista, jos turbo hajoaa em. käytöstä, tai kun kovan ajon jälkeen kone vain sammutetaan laituriin tullessa.
"Kyllä ne ennen ovat kestäneet..."
En tiedä mitä "skandinaavi"yrittää sanoa, mutta tämä kone on lämmitelty ja jäähdytelty erityistä huolellisuutta noudattaen.Köyhän ei nääs kannata pitää omaisuuttaan kovin huonosti.Tarkoitin totta kun sanoin että kone on savuttanut hiukan uudesta asti,ei uudet dieselautotkaan savuta uutena.
Ei savutusta voi kuitenkaan verrata johonkin vanhan Volvon käyntiinlaittamiseen.Mites muitten "ihmedieselit" savuttelee?
Kaikki korkeaviritteiset dieselit savuttavat jossain määrin, Volvo Pentalla se alkoi 31- ja 41-mallisarjoista...
Ja voin kertoa että Audi A3 TDI savuttaa myös, ja ovat uudesta asti tehneet niin (3 kpl, käyttöonotto 01.08)....
Tihentäkää moottoriöljyjen ja suodatinten vaihtovälejä ja käyttäkää parasta laatua.
Laittakaa oikein hoitoaine ruiskupuolelle talveksi.
Eikä puolet öljystä ja vesilöpöä
talveksi muhimaan.
Ehkäpä olet oikeassa että tämä määrä savuttelua on täysin normaalia.Nimimerkkikin voi kertoa mistä on kysymys?:).Olen lorauttanut tankkiin viimeisellä ajokerralla reiluhkosti dieselkorjaamojen suosittelemaa "Forcea"(olikohan se nimi niin?)
Jospa siitä olisi vähän apua polttoainepuolelle.Huollot kyllä olen tehnyt säntillisesti.
Tihentäkää moottoriöljyjen ja suodatinten vaihtovälejä ja käyttäkää parasta laatua.
Laittakaa oikein hoitoaine ruiskupuolelle talveksi.
Eikä puolet öljystä ja vesilöpöä
talveksi muhimaan. "
1. Tankin puhdistus ja tankkaus 100% Talvidieselillä ja sillä pitkä ajo
isollakin nopeudella puoli tuntia.
2. Täydellinen ja oikeaoppinen talvihuolto ohjekirjan ja valmistajan ohjeiden mukaan.
Taitaapi olla tuo kone pumppusuutin-mallia? Nehän savuttaa aina enemmän tai vähemmän. Sama juttu kuin autoissa VW konsernin tuotteissa jotka vasta nyt on siirtymässä uudempaan teknologiaan.
Common rail diesel ei savuta, paitsi korkeintaan pari sekuntia heti käynnistyksen jälkeen. Kokemusta on sekä veneestä, että autosta.