Riskiluokitus korkea

Yrittäjä ihmeissään

Kun olin opiskelija ja sen jälkeen työtönkin, niin vakuutusyhtiöt soittelivat ja tuputtivat vakuutuksiaan(asuntovakuutuksia).

Nyt yrittäjänä ollessani ei ole vakuutusyhtiöistä soiteltu. Tarvitsisin kohtpuolin vakuutusta toimitalaan ja sain selville että minut on vakuutusyhtiöt luokitellut hyvin riskialttiiksi asiakkaksi(ts. jolle ei vakuutuksia oikein haluta myöntää).

Tästä olen ymmälläni, sillä minulla ei ole luottotiedoissa merkintöjä ja kaikki laskut olen maksanut heti kun on postilaatikkoon tullut(eli noin 7-13 pvää etuajassa).

Syy riskiluokitukseeni taitaa olla vain se että olen yrittäjä, jolla ei ole suuret tulot, tosin ei minulla silloinkaan ollut tuloja kun työttömänä olin ja sillon kyllä soittelivat eri vakuutusyhtiöistä ja tarjos asuntovakuutuksia.

Pitää siis olla rikas/hyvät tulot/tase jotta saa helposti edes vakuutuksen. Itsellä on luottokortit, tukkuun luottoa useiden kymmenien tuhansien edestä ja liiketilaa varten maksupääte jne. mitä nyt liiketilassa tarvitsee, mutta vakuutuksia minun on vaikea saada. Ihme hommaa.

Tunnen itseni toisen luokan kansalaiseksi.

7

1457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja

      Ihmettelen miksi työtömänä minulle tuputettiin vakuutuksia ja nyt olen riskialtis asiakas vakuutusyhtiöille. Tulot kuitenkin eri tasoa kun työttömänä! Katsovatkahan ne liikaa taseeseen, koska olen investoinut niin paljon, se näkyy taseessa tietenkin.

      Tuntuu että siellä kai liikaa tuijotetaan taseeseen, eikä siihen että yritystoiminta jatkuvasti kasvaa.

      • sama taas

        Siis ne ilmeisesti tujottaa tulokseen. Ei ota huomioon investointeja.


    • vak.virkailija?

      Mitä tarkoitat riskiluokituksella?
      Suomessa ei ole käytössä eurooppalaista/usalaista riskiluokitusta.
      Suomessa vakuutuksen saamista vaikeuttaa vain ulosotot.

      • Aloittaja

        Näin minulle sanottiin. Mittari on yhdestä viiteen ja minä liian korkealla, jotta mulle saman tien vakuutuksia myönnettäisiin.

        PS. tuttuja vakuutusyhtiössä ja näin kerrottiin.

        PPS. Ulosottoja tms. tod. ei ole. Ja tätä ihmeteltiin että mut on luokiteltu sellain miten on. Ainoa looginen syy on se että olen yrittäjä, joka on investoinut niin että tulos on matalaa tasoa.


      • Aloittaja

        Onko muo ns. kusetettu? Mitä mittareita mulle sitten on kerrottu?


      • Ask mr. BtoB
        Aloittaja kirjoitti:

        Onko muo ns. kusetettu? Mitä mittareita mulle sitten on kerrottu?

        Kyseessä on siis Suomen Asiakastiedon antama rating, jossa 1 on ei riskiä ja 5 suuri riski. Yleensä 5 firmat menevät konkurssiin ja äkkiä. Tähän vaikuttaa mm. firman velat, omistajien taustat ja tilinpäätöstiedot.


    • V.....aa

      Yritän saada aloittavalle firmalle vakuutusta,ei onnistu riskiluokka 5 töitä olis vaikka kuinka paljon. Pitää antaa vaan byrogratialle periksi. Toiminta on rakennusalalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      21
      4169
    2. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      163
      3561
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2911
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      130
      2749
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      110
      1846
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1560
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1396
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1365
    Aihe