Olisiko don sancho hyvä punaviini tälläiselle aloittelijalle. Edellisen kerran kun ostin viiniä, taisi olla jotain luna nagraa ja crocodile rockia ja oli aika vastenmielinen kokemus, eli juomatta jäi. Viinit kuitenkin kiinnostaisi ja tuo don sancho olisi ainakin hinnan puolesta hyvä, eli ei olisi niin suuri tappio vaikka ei maistuisikkaan. Voi myös ehdottaa jotain muita viinejä joista olisi helppo aloittaa viiniharrastus. Kiitos vastauksista.
don sancho
3
790
Vastaukset
- ei enää
myydä Alkossa.
- opaskoiraton
Don Opas on hyvä aloittelijalle ja halvin.
En tiedä olisiko tämä nyt hyvä neuvo aloitella viiniharrastusta, mutta itse aloitin silloin joskus perehtymällä viiniin tutustumalla tietyn alueen viineihin. Ensimmäinen alueeni oli tuolloin La Rioja Espanjassa. Alueena se on melko helppo, koska samalla pystyy tutustumaan myös alueen päärypälelajikkeeseen eli tempranilloon ja useimmat viinitkin ovat juuri lajikkeelle ja alueelle tyypillisiä.
Myös vuosikerrat ovat varsinkin tuottajittain tasaisia ja laatuluokitukset selvät: crianza, reserva ja gran reserva plus sitten jotkut omat erikoispainokset. Alue on selvästi myös rajattu ja viinintuotannolla on omat hienot, vanhanaikaiset piirteensä tynnyrikypsytyksineen, jolle annan suuren arvon.
La Riojan alueen ruokakulttuuri - sekä muukin kulttuuri - tukee hienosti viininviljelyä ja kaikki sulaa yhteen harmonisesti. Ensi maisteluiden jälkeen kotimaassa sinne voi myös aina matkustaa ja tutustua bodegoihin paikanpäällä - kotona voi sitten ottaa pullon hyllystä ja tervehtiä sitä kuin vanhaa tuttavaa: "Tiedän, mistä puskasta sinäkin olet tullut - ja millä vaivalla sinne pulloon pantu!"
Tämä kuitenkin vain kerrottuna esimerkkinä, mistä viiniharrastuksen voisi aloittaa; muitakin samanlaisia alueita löytyy: Elsassin alue valkoviinipuolelta, Piemonte punaviinistä jne. Mielestäni kannattaa kuitenkin ottaa tutkinnan kohteeksi jokin vähän suurempi kokonaisuus kuin vain yksi pullo vaikka jokainen suuri matka alkaakin siitä ensimmäisestä pullosta, mutta katso etikettiä: mistät viini on, kuka tehnyt, milloin tehty, mistä rypäleestä...
Sen vuoksi älä aloita ihan halpiksesta, koska siinä ei näitä tietoja löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399321"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333883Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi882456Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262436Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392334Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251945Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151610Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321431- 711267
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1731062