adsl modeemin ja puh.pistorasian välisen johdon pituus kuinka paljon latausnopeuteen? Vaihdoin tänään 1,5m piuhan -> 5m kun vaihdoimme koneen toiselle puolelle huonetta. Tämän jälkeen latausnopeus pieneni todella paljon. Mietinkin että onko tuo piuhan pituus syynä tähän vai syyttääkö jotain muuta?
Latausnopeus ja piuhan pituus
4
1847
Vastaukset
Ei pitäisi vaikuttaa, mutta piuha voi olla myös viallinen. Tuonhan selvittää parhaiten itse vaihtelemalla kaapelia ja katsomalla modeemin hallintaohjelmalla toteutuneita yhteysnopeuksia ja signaalin laatua & voimakkuutta.
- on 10m:n piuha
toisesta huoneesta enkä ole huomannut mitään mainittavaa. voi olla johdossa vika.
- tw501v3
Mulla oli hyvinkin suuri ero 8 metrin puhelinkaapelin ja telewellin mukana tulleen lyhyen kaapelin välillä.Useimmiten modeemin hallintaohjelmassa on kohta josta näkee millä nopeudella modeemi "keskustelee" puhelinjakamon laitteen kanssa eli kuinka suureen nopeuteen linja pystyy.Telewellin sivullakin sanotaan "*Jos käytössä on jatkojohto, tarkista, että jatkojohto on kuparinen. Jatkojohto ei saa olla alumiinia.". Puhelinjatkojohdot taitaapi useimmiten olla alumiinia.Testaamallahan se selviää onko vaikutusta,ei tarvitse arvailla ja mutuilla.
Ethernet-kaapelin pituudella ei ole merkitystä,näin olen antanut itseni ymmärtää. - olet kädetön jos yhtään väh...
Revi siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859