Hei
Mietin lainanottoa asuntoa varten. Haluasin tietää miten isoja lainoja muut ovat ottaneet eli mikä on lainan määrä ja mitkä ovat nettotulot?
Mietin lainanottoa asuntoa varten. Haluasin tietää miten isoja lainoja muut ovat ottaneet eli mikä on lainan määrä ja mitkä ovat nettotulot?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko yhtään jemma rahaa tuleeko kaikki velaksi onko perhettä tai onko tulossa yms.
Kaikki riippuu vähän kaikesta ,mut jos oikein haluaa ja on valmis muista asioista joustamaan niin...
Me otimme 190000€ velkaa talo 240000€ vanha ja paljon ollaan rempattu..Netto tulot olivat silloin omat n.30000€/vuosi vaimo oli kotona lasten kanssa eli alle 500€/kk oli sen tulot.
Hyvin on mennyt mut tietysti on ollut tarkkaa elämistä velka voiton puolella on ollut tietysti vanhoja säästöjä ja tullut ylimääräisiä lyhennyksiä tehtyä vaimokin töissä vähän saa enemmän eli kyllä se onnistuu pienilläkin tuloilla ja isolla velalla ,mut vaatii itsekuria.
..n. vuosi pari sitten näin.
Että asuntolainan määrä olis isoimmillaan
20 * perheen brutto kk-tulot.
Kukaan ostaa omaa taloa unohtakaa kaikki ja kaikki ja lopettakaa työt vittuako käydä töissäkään kun ei voi omaa taloa ostaa mihin muuhun sitä rahaa sit tarvii ?Nämä saatanan spedet luulevat etvoi ostaa muutakuin yksiön vi**un kalliosta 5000€/kk tuloilla imekää sitä pientä piliänne meikä otti 250000€ lainaa osti talon ja laina on loppu 2015 ja tulot yhteensä n.65000€/vuosi brutto.
Lainaa yht. 170000e, taloon ja osa mökkiin. Molemmat 15 laina-ajalla.
Nettotulot meillä aika jetsu 6000e, brutto noin 100000e.
Joku tuossa kertoi vanhoista pankkitoiminnan perussäännöistä. Toistan ne, eli maksimissaan 40% tuloista asumiseen, maksimissaan lainan määrä 20 kuukausibrutto ja ehdoton lainan maksimiaika 15v, näillä et ole hakoteillä. Tiedän, että näistä säännöistä eivät kaikki pidä ja tiukempikin virittely voi onnistua. Mutta jos laina ja vakuudet, sekä laina-aika on viritetty tiukille, pienikin katastrofi voi tehdä todella pahaa jälkeä yksityostalouteen.
siis bruttomme on tasan kymppi, ei satku. Sori typo.