moi! olisiko kellään tietoa tai kokemusta auton ostamisesta, vakuuttamisesta ja muista pakollisista maksuista australiassa? olen lähdössä australiaan puoleksi vuodeksi ja ajattelin ostaa jonkun halvan menopelin. Auton vuokraamisessa tuo omavastuu osuus kuulostaa aika suurelta. lisäksi olisi kiva tietää, mitä polttoaine australiassa noin suurinpiirtein maksaa?
autolla
1
777
Vastaukset
- MIR
Suuria ja kauniita portaaleja auton metsästykseen ovat mm. www.carsales.com.au, www.carpoint.com.au.
Käyttöautoksi kannattaa ehkä ajatella Toyotaa ja Mitsubishiä. Ne ovat Australiassa hyvässä laatu-/kestävyysmaineessa ja jos jotain sattuu, etenkin Toyotaan saa osia ja työmiehiä pienemmissäkin kaupungeissa.
Paikallisista saa tietenkin Fordia ja Holdenia, niitä on pilvin pimein ja edullisia löytyy runsaasti.
Joissain osavaltioissa riittävän uusille & vähän ajetuille liike onpakotettu antamaan 1 tai 3 kk takuun. Kampanja-aikoina 6 - 12 kk takuu on yksi myyntikikoista, joten kysele sitä kaupanpäällisiksi.
Rekisteröinti on osavaltiokohtaista. Autokauppiaalta kannattaa pyytää 6 kk rekisteröinti kaupanpäälle. Sen arvo on muutama sata dollaria.
Pakollinen liikennevakuutus (Compulsory Third Party, CTP) kuuluu ainakin joissain osavaltioissa pakollisena osana rekisteröintiin. Vapaaehtoisen vakuutuksen (Comprehensive Car Insurance) otat itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4978671Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1285957Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3365025Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594667Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744226Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1663993SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723828- 911778
- 991312
- 47919