Onko typerästi jos otan lainaa asuntoani

Siis hän haluaa, että ottaisin lainaa asunto-osakettani vastaan n. 7000 euroa. Vakuudeksi hän laittaisi autonsa nimiini. Auton arvo on noin 7-8000 euroa tällä hetkellä. Laina-aika olisi n. 2 vuotta. Vuoden -98 volvo v70.
61039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näillä tiedoilla vastaus on lyhyt: kyllä.

Äänestä

Siis mihin exäsi tarvitsee tuollaista summaa, jos kysymys on pikavipeistä, luottokorttiostoista niin ehdoton ei. Mikäli kysymys on esim. syöpähoidosta, niin sitten harkitsisin omaa velvollisuuttani.
Kun auto on sinun nimissä, maksat vakuutukset, käyttömaksut, sakot ellei exäsi saa tallouttaan hallintaan ja kaiken lisäksi auton myynti vuoden päästä voi olla 2000, on sellaiset turbulenssit menossa. Jokainen pankki myöntää lainaa pariksi vuodeksi, jos on maksukykyä (jopa ilman mitään asuntopanttausta) eli pankki ei suostu, riski liian suuri ilman sinun panosta, en suostuisi ilman inhimillistä hätää ja silloin tietoisena, että ne rahat on menetetty.

Äänestä

todella näin.Asuntoosakkeesi on arvokkain hankintasi ja voit menetää sen hänen takia.

Äänestä

Sinua koitetaan nyt kusettaa ja pahasti.

Ex (ei siis enää edes maisemissa?!) juo, pelaa, törsää tai muuten vaan hävittää rahat. Sinä maksat pankille korkoineen. Jos jostain syystä et pysty maksamaan velkaa niin sulta voi mennä kämppä alta. Exän vakuuttelut maksamisesta on tyhjän kanssa koska sinun velastasi on kyse.

Auton omistajana sinä hoitaisit auton kulut (vakuutukset, katsastukset, verot...).

Lisäksi auton arvo laskee kuin lehmän häntä. Se pitäisi myydä heti ja pistää rahat jemmaan jotta siitä olisi vakuudeksi. Mikään pankkikaan ei huoli autoa lainan vakuudeksi - koska se voi olla jo huomenna rytyssä.

Mitä tekemistä sulla muutenkaan exän kanssa on? Exä on ex, sillä sipuli. Hoitakoon omat asiansa, jos ei saa pankista lainaa niin se on hänen ongelmansa.

Kaiken kaikkiaan exä sälyttää kaikki velvollisuudet, maksut ja riskit sinulle ja hän saa korotonta (?!) rahaa. Jota ei ehkä aiokaan maksaa takaisin, sanoo vaan että pidä auto... Ties vaikka siinä olisi moottori jo niin paskana että saat siitä romuttamolla enää 100 e.

Pysy kaukana tuosta diilistä. Ihan tosi.

Äänestä
  • Eksää on eksä ja that's it.

    Äänestä

Sano sille exällesi etää myy sen auton ja saa rahat siitä. Saa ehkä 3,5-4donaa jos vähän ajettu. Se yrittää vaankusettaa sua. Tietysti teet sen tahdon mukaisesti ja vaadit et se pitää sua hyvänä öisin tarpeen vaatiessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastaan eksälle? kirjoitti:

Siis hän haluaa, että ottaisin lainaa asunto-osakettani vastaan n. 7000 euroa. Vakuudeksi hän laittaisi autonsa nimiini. Auton arvo on noin 7-8000 euroa tällä hetkellä. Laina-aika olisi n. 2 vuotta. Vuoden -98 volvo v70.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu