"Eleetön ja turhat karsittu" -tili kiinnostaisi. Sellainen avaa ja unohda-tyylinen, josta rahat saa muutamassa päivässä tarvittaessa. Ei määräaikaisia eikä nostorajoitteisia. OP-Pohjola tarjosi jotain naurettavin ehdoin ja koroin. Nordea ei juurikaan parempi. Onko jollain kokemuksia Hypo Avistasta? Pankin vakavaraisuus? Käsittääkseni isohko asuntoluotottaja ja siis täynnä suomalaista lainapommia?
http://www.hypo.fi/hypo_avista_talletustili
http://www.hypo.fi/hypo_avista_talletustili
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tapiolan säästötili on myös nostorajoitteeton ja sille ja siitä voi tehdä vapaasti tilisiirtoja. Korttia siihen ei tosin voi liittää. Korko aika ruhtinaallinen. Omistajina yksi suurimmista vakuutusyhtiöistä.
hyvä tilihän se on, jos kyttäät halpojen asuntojen ostoja,
-95 oli heti lyötävä rahat pöytään, käteinen oli valttia.
talletussuoja on sama kuin muissakin, ei enempää kannata sijoittaa mihinkään pankkiin aivan oman harmin välttääkseen, ei kaikilla ole paineensietokykyä vaikka tietäsi saavansa rahat.
Hypon avistatili on juuri etsimäsi "Sellainen avaa ja unohda-tyylinen, josta rahat saa muutamassa päivässä tarvittaessa. Ei määräaikaisia eikä nostorajoitteisia."
Se on todella helppo unohtaa, kun Hypolla ei edes ole minkäänlaista verkkopankkia ja tiliotteita tulee harvoin erikseen pyytämättä! :) Yli 15.000 euron nostoista pitää ilmoittaa 3 pankkipäivää etukäteen, mutta se tuskin on ongelma.
Maksukyvyn suhteen luotan Talletussuojarahastoon. Lainapommiriskiä on ulkopuolisen vaikea arvioida ja hyvät vakavaraisuusluvut eivät ymmärtääkseni mitään pankkia pelasta silloin, jos kaikki tallettajat vaativat yhtäaikaa talletuksensa pois.