Euroopan automyynti on vähentynyt n. 5 % taloustaantuman seurauksena, sillä ihmiset ovat sentään jonkin verran varovaisia.
Mutta Alfan myynti on romahtanut yli 30 %:a. Onko tietoisuus Alfan kovista huoltokuluista saavuttanut laajemmat kuluttajaryhmät vai onko huhut häilyvästä laadusta pelottanut ostajia.
Jos vaikka pösön jakopään huolto maksaa 120tkm:n välein 300-400 euroa ja alfan 60tkm:n välein 600-800 euroa, niin kustannus on toiseen merkkiin verrattuna nelinkertainen. Se on jo pöyristyttävän kallista kuluttajalle.
Alfan myynti
16
2335
Vastaukset
- on muutenkin
lelu.
Eipä näy 15 vuotiaita Alfoja tien päällä, kuten esim. ton ikäisiä Audeja, Volvoja, Saabeja, Volkkareita...- on muutenkin
marginaalimerkki.
Koko henkilöautokannastamme Alfoja on arviolta n. 9000 - 10 000 kpletta, joista maamme henkilöautojen keski-iän (n.10v)huomioon ottaen uudehkoja lienee 7000 - 8000 kpletta.......
Eipä niitä "leluja" usein vastaan kurvaile! - gaagha
on muutenkin kirjoitti:
marginaalimerkki.
Koko henkilöautokannastamme Alfoja on arviolta n. 9000 - 10 000 kpletta, joista maamme henkilöautojen keski-iän (n.10v)huomioon ottaen uudehkoja lienee 7000 - 8000 kpletta.......
Eipä niitä "leluja" usein vastaan kurvaile!tietoa, Alfat pysyvät hyvin tien päällä
http://www.aref.fi/rekisteroidyt/rekisteroidythenkiloautot2007.htm
sulla on lelut ollu patterin välissä, jos autoja on myyty vuodessa parikymmentä kpl miten niitä voi tien päällä näkyä kovin usein, käytössä niitä lienee prosentuaalisesti erittäin paljon arvosttetu auto joka pidetään kunnossa.
- adsga
myynnin romahdys johtuu sitää ettei ole mitä myydä, 159sissa ei ole kovin kilpailukyisiä bensamoottoreita tällä hetkellä , 147 on poistumassa markkinoilta ja mito on vasta tullut myyntiin, yksinkertainen syy, joista sinun arvailusi ei ikävä kyllä ole oikea.
- segsg
nyky Alfoissa ole 60 välein vaihdettavia hihnoja, bensakoneissa on osassa ketjut
- euroopassa
myynti takkuilee ja samoin tekee Suomessakin. Tosin en lainkaan ihmettele alfan huonoa menekkiä ainakaan Suomen kohdalla; eihän DA:n hallista juuri löydy automyyjää, joka ei saa paskalaakia alfan hankkimisesta kiinnostuneesta asiakkaasta. Eikä näytä Saabinkaan myynti oikein kukoistavan DA:n hoidossa.
- olen huomannut
jos kyselee Alfaa tai Lanciaa niin eipä tapahdu mitään, mutta kyl kiafiatlata on niin hyvä...
- Vag!
TDI Volkkarin jakohihnan vaihto ja jotain pientä kustansi 1300e, että kyllä Alfa näyttäisi olevan halpa huoltaa.
- Marxgf
Ihan hyvä että myynti palaa Alfalle normaaliin määriin. 156:n kohdalla näytti jo holestuttavasiti että kaiken maailman räkänokkia alkaa näkymään Alfan ratissa.
- JP Alfa
Hei!
Onko täällä jotain perse aukisia joilla ei ole mitään tietoa kyseisestä merkistä. Täällä on hyvä valittaa anonyymisti, Jos ei ole varaa ajaa Alfalla niin parenpi pitää lärvi kiinni ja tyytyä kohtaloonsa.- pörhistelee niskavillojaan
Varaa olisi kyllä ajaa alfalla,jos se pysyisi kunnossa, mutta on hienostuneempaa liikkua aristokraattisella jagella.
- henry
pörhistelee niskavillojaan kirjoitti:
Varaa olisi kyllä ajaa alfalla,jos se pysyisi kunnossa, mutta on hienostuneempaa liikkua aristokraattisella jagella.
"mutta on hienostuneempaa liikkua aristokraattisella jagella. "
;=) - kimallus
Jos hyvin käy, niin huomena meikkis kaasuttaa Alfa 156:lla. Jes, mikä meno, mikä lento!
- Römperi
Hieno homma, että Alfa pysyy harvinaisena!
Alfa kuuluu niille jotka merkkiä arvostavat. Ei siitä onneksi koskaan tule massa-autoa ja hyvä niin.Erottuuhan sitten joku tästä harmaasta toyotavolvoaudinissan-laumasta Muita menettäjiä mm. Saab, Land Rover ja Lexus.
- merkkiedustus
..löytyy DA:sta. Ei ole kovinkaan vaikeata huomata, kuinka "paljon" tekevät siellä töitä saabin markkinointiin. Paino taitaa olla kian tyrkyttämisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372796Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2302230- 641919
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261464Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1631287Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal741156- 931097
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.341077Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121047K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81017