Big Lebowski

_J_

Täytyy tähän kärkeen jo heti todeta, että nyt alkaa Coen veljesten leffojen haaliminen.

Big Lebowski on melkoinen komedia. Jeff Bridges, kaverinaan aivan hervottoman kovan roolisuorituksen vetävä John Goodman(esittää ilahduttavasti vaihteeksi muuta kuin John Goodmania. Tästä suorituksesta olisin ollut valmis myöntämään hänelle vähintään sivuosa-oscarin) sekoilevat tässä mielettömän hyväntuulisessa renttuilussa.

Miljonääri-eläkeläinen Jeffrey Lebowskin(sama nimi kuin pummi-päähenkilöllä) teinivaimo joutuu hankaluuksiin ja velanperijät tulevat erehdyksessä kovistelemaan rahaa väärältä Lebowskilta. Toinen kriminaaleista kusee päähenkilön matolle ja tästä epäoikeudenmukaisesta teosta lähteekin rullaamaan mitä nautittavin tapahtumasarja.

Tässä elokuvassa ei ole yhtään huonoa roolisuoritusta. Kaikki ovat enemmän tai vähemmän täydellisiä. Dialogi on aivan mieletöntä ja leffan kuvaus ja ohjaus pikku jippoineen ja kuvakulmineen tarkasti harkittuja. Elokuvan huumori kolahti ainakin minuun kuin metrin halko. Pienet absurdit yksityiskohdat hihityttävät vielä tätä kirjoittaessani, vaikka näin elokuvan jo toissapäivänä.

Alle kahdeksalla (vai oliko peräti alle seitsemällä) eurolla Kevyesti neljän ja puolen tähden edestä tavaraa.

Loistavaa, loistavaa!

3

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holbein

      on vikaa kun joskus katsottuani ton filmin oli se lievä pettymys. Ilmeisesti katsoin "väärällä asenteella" tai sitten oli meneillään pahemmanlaatuinen perheriita, en muista=). Mun pisteet jossain *** paikkeilla(silloisen kokemuksen perusteella). Ihan katsottava filmi jokatapauksessa. Varmaan aihetta tsiikata uudestaan.

    • Frog

      Mainio leffa. The Dude haluaa vain korvaksen tärveltyneestä matostaan. Sivuhenkilöt mainioita, kuten Peter Stormaren nihilisti-hahmo ja John Turturron intohimoinen keilaajaa...

    • Anonyymi

      Joo,he hyvä elokuva.Hauska todella.Mutta ei erikoinen.Komediaa parhaimmillaan on TED elokuvat.Tämä menee komedian ystäville tämä elokuva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe