Tili tyhjäksi

Nostettu

Maanantaina piti kertoa mari ministerin , islanntilaispankin asikkaiden talletussuojasta.
ei ole selvinnyt onko sitä vai ei joten tyhjensin tilini.
Nordea ruotsalainen.
sampo tanskalainen.
handeli ruotsalainen.
voiko suomessa perustaa pankin ja kerätä asiakkaiden säästöjä ilman että niillä on talletussuojaa, odottelen ratkaisua.

9

1617

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lain määräämä

      pankeissa on aina lain määräämä talletussuoja, mutta monta muuta tapaa no kerätä muiden rahoja.

      mutta eiköhän sinun "pankkisi ole hartioiden välissä" joten tee kovasti töitä ja unohda helppo rikastuminen,

      pitäisi olla jotain "korvien välissä", jos haluaa helpolla rikastua.

      • Tallettajatar

        Olen käsittänyt, että talletussuoja on voimassa vain, jos pankki(ketju) on liittynyt johonkin talletussuojarahastoon, ja kai sitten maksaa sinne jotain osuuksia.
        Mutta ettäkö laki velvottaisi, sellaista en ole kuullut...
        Onko tästä jotain tarkempaa tietoa ?


      • kun arvioin,
        Tallettajatar kirjoitti:

        Olen käsittänyt, että talletussuoja on voimassa vain, jos pankki(ketju) on liittynyt johonkin talletussuojarahastoon, ja kai sitten maksaa sinne jotain osuuksia.
        Mutta ettäkö laki velvottaisi, sellaista en ole kuullut...
        Onko tästä jotain tarkempaa tietoa ?

        luulen tietäväni aivan riittävästi, sinun tarpeisiisi.

        Olen kuullut joskus, jossain, ennen kuin saa yrityksen nimeksi tai nimeen osaksi sana PANKKI, pitää täyttää kaikki pankin ehdot, siihen kuuluu nykyään myös talletussuoja.


    • Talletussuojarahasto

      Nordea todennäköisimmin ostelee lähiaikoina kilpailijoitaan pois, eikä muutenkaan välttämättä mene ensimmäisenä konkurssiin (varsin suuret tappiopuskurit). Tanskan talous on heikkenemässä, mutta Danske Bank sai ostettua Sampo Pankin talletukset (tosin myös lainat) joten se pärjää jonkin aikaa vaikka saattaakin mennä nurin. Handelsbanken on ehkä-osastoa, kenties menee nurin, kenties säilyy. Suomen pankit eivät sen kummin hyviä ole. OP-Pohjola ja POP:it eivät välttämättä kestä kauaa, Säästöpankit, Tapiola ja S-Pankki ehkä parhaiten kestävät paineita ja ovat terveemmällä pohjalla.

      ....................

      YLEISTÄ
      Tallettajien tilisaamiset korvataan pankin maksukyvyttömyystilanteessa Talletussuojarahastosta 50.000 euroon saakka. Talletusten tai tilien lukumäärästä riippumatta tallettajan talletukset yhdessä pankissa korvataan 50.000 euroon asti. Yhtenä pankkina pidetään talletussuojan osalta myös pankkeja, jotka vastaavat kokonaan tai osittain toistensa sitoumuksista tai velvoitteista (OP-keskus osk:n jäsenpankit).

      Talletussuojarahasto turvaa sen jäsenpankkien asiakkaiden talletukset. Kaikki suomalaiset pankit ovat Talletussuojarahaston jäseniä. Suomessa toimiviin ulkomaisten pankkien sivukonttoreihin sovelletaan niiden kotimaan suojajärjestelmää. Talletussuojarahasto ei korvaa muiden yritysten kuin pankkien vastaanottamia takaisinmaksettavia varoja. Esimerkiksi sijoituspalveluyritykset voivat tietyin edellytyksin ottaa vastaan yleisöltä takaisinmaksettavia varoja, ja tällaisten varojen suojaamisesta vastaa Sijoittajien korvausrahasto.

      TALLETUSSUOJARAHASTON VAROISTA KORVATTAVAT SAAMISET
      Talletussuojarahaston varoista korvataan Rahoitustarkastuksen hyväksymät yleiset ehdot täyttävälle pankkitilille vastaanotetut varat ja tilille vielä kirjautumattomat maksujen välityksessä olevat tallettajan samassa pankissa olevat saamiset, kuitenkin enintään 50.000 euron määrään asti.

      Tallettajan saaminen maksetaan kuitenkin täysimääräisesti, jos tallettaja osoittaa luotettavasti, että saaminen perustuu varoihin, jotka tallettaja on saanut omassa käytössä olleen asuntonsa myynnistä ja että varat käytetään uuden, tallettajan omaan käyttöön tulevan asunnon hankkimiseen. Asuntovarat on suojattu 6 kuukauden ajan talletuksen tekemisestä.

      Suoja koskee erikseen jokaisen perheenjäsenen talletuksia ja erikseen jokaista talletustilin yhteisomistajaa. Lain tarkoittama yhteisomistaja ei ole henkilö, jolla on vain käyttöoikeus tiliin. Suojan piiriin kuuluvat kaikki yksityishenkilöt, yritykset, säätiöt sekä julkisyhteisöt, kuten kunnat ja seurakunnat.

      Talletussuojarahasto ei korvaa tiettyjä sijoitustoimintaan käytettävillä tileillä olevia varoja, mikäli tiliä ei pankin tai sijoituspalveluyrityksen kanssa tehdyn sopimuksen mukaan voi käyttää mihinkään muuhun.

      TOIMINTA PANKIN MAKSUKYVYTTÖMYYSTILASSA
      Rahoitustarkastus päättää tarvittaessa, onko Talletussuojarahaston maksettava pankin asiakkaiden talletukset. Talletussuojarahasto ilmoittaa Rahoitustarkastuksen päätöksestä kyseisen pankin tallettajille. Talletussuojarahasto saa korvaustilanteessa tiedot talletuksien määrästä pankilta itseltään. Talletussuojarahaston on maksettava tallettajille kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun Rahoitustarkastus on päättänyt rahaston maksuvelvollisuuden alkamisesta, ellei Rahoitustarkastus myönnä poikkeustapauksessa lisäaikaa.

      Korvaustilanteessa Talletussuojarahasto antaa tarkempia tietoja siitä, miten tallettajien on toimittava korvauksen saamiseksi. Tallettajille pyritään maksamaan mahdollisimman nopeasti.

    • Hyödyllistä tietoa
    • avaaja.

      Sinulla on korkeintaan 19€ käyttötililläsi jotka ovat nalkissa! Se siitä.

      • 1 kk määräaikainen

        kysyin toissa päivänä 1kuukauden määräaikaista talletusta, lupasivat hiaman yli 5 prosentin korkoa.
        Pitäisikö tästä tehdä jotain johtopäätöksiä talletussuojan suhteen.


      • Käteistalletus
        1 kk määräaikainen kirjoitti:

        kysyin toissa päivänä 1kuukauden määräaikaista talletusta, lupasivat hiaman yli 5 prosentin korkoa.
        Pitäisikö tästä tehdä jotain johtopäätöksiä talletussuojan suhteen.

        Baltiasta saa kohta puoliin jo yli 10 % korkoa. Onkin jo pitkään odoteltu, koska nämä Baltian pankit menevät konkurssiin.

        S-Pankista tuon 5.0000 % olisi saanut 500 eurolle 12 kuukaudelle. Kuukaudeksi tuon koron saa suuremmalle summalle, mutta se on aina yksityiskohtaista Nordeassa yms. missä korkoja ei ilmoiteta verkossa julkisesti.


      • nordeasta
        Käteistalletus kirjoitti:

        Baltiasta saa kohta puoliin jo yli 10 % korkoa. Onkin jo pitkään odoteltu, koska nämä Baltian pankit menevät konkurssiin.

        S-Pankista tuon 5.0000 % olisi saanut 500 eurolle 12 kuukaudelle. Kuukaudeksi tuon koron saa suuremmalle summalle, mutta se on aina yksityiskohtaista Nordeassa yms. missä korkoja ei ilmoiteta verkossa julkisesti.

        Ruotsalaisesta nordeasta pitää kysyä tiskiltä, prosentti muuttuu summan ja ajan mukaan .
        "kyllä pitäisi ymmärtää että jos noin korkeata korkoa maksetaan niin rahat voi menettää"
        inflaatio on kuitenkin yhtä korkea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe