Tili tyhjäksi

Nostettu

Maanantaina piti kertoa mari ministerin , islanntilaispankin asikkaiden talletussuojasta.
ei ole selvinnyt onko sitä vai ei joten tyhjensin tilini.
Nordea ruotsalainen.
sampo tanskalainen.
handeli ruotsalainen.
voiko suomessa perustaa pankin ja kerätä asiakkaiden säästöjä ilman että niillä on talletussuojaa, odottelen ratkaisua.

9

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lain määräämä

      pankeissa on aina lain määräämä talletussuoja, mutta monta muuta tapaa no kerätä muiden rahoja.

      mutta eiköhän sinun "pankkisi ole hartioiden välissä" joten tee kovasti töitä ja unohda helppo rikastuminen,

      pitäisi olla jotain "korvien välissä", jos haluaa helpolla rikastua.

      • Tallettajatar

        Olen käsittänyt, että talletussuoja on voimassa vain, jos pankki(ketju) on liittynyt johonkin talletussuojarahastoon, ja kai sitten maksaa sinne jotain osuuksia.
        Mutta ettäkö laki velvottaisi, sellaista en ole kuullut...
        Onko tästä jotain tarkempaa tietoa ?


      • kun arvioin,
        Tallettajatar kirjoitti:

        Olen käsittänyt, että talletussuoja on voimassa vain, jos pankki(ketju) on liittynyt johonkin talletussuojarahastoon, ja kai sitten maksaa sinne jotain osuuksia.
        Mutta ettäkö laki velvottaisi, sellaista en ole kuullut...
        Onko tästä jotain tarkempaa tietoa ?

        luulen tietäväni aivan riittävästi, sinun tarpeisiisi.

        Olen kuullut joskus, jossain, ennen kuin saa yrityksen nimeksi tai nimeen osaksi sana PANKKI, pitää täyttää kaikki pankin ehdot, siihen kuuluu nykyään myös talletussuoja.


    • Talletussuojarahasto

      Nordea todennäköisimmin ostelee lähiaikoina kilpailijoitaan pois, eikä muutenkaan välttämättä mene ensimmäisenä konkurssiin (varsin suuret tappiopuskurit). Tanskan talous on heikkenemässä, mutta Danske Bank sai ostettua Sampo Pankin talletukset (tosin myös lainat) joten se pärjää jonkin aikaa vaikka saattaakin mennä nurin. Handelsbanken on ehkä-osastoa, kenties menee nurin, kenties säilyy. Suomen pankit eivät sen kummin hyviä ole. OP-Pohjola ja POP:it eivät välttämättä kestä kauaa, Säästöpankit, Tapiola ja S-Pankki ehkä parhaiten kestävät paineita ja ovat terveemmällä pohjalla.

      ....................

      YLEISTÄ
      Tallettajien tilisaamiset korvataan pankin maksukyvyttömyystilanteessa Talletussuojarahastosta 50.000 euroon saakka. Talletusten tai tilien lukumäärästä riippumatta tallettajan talletukset yhdessä pankissa korvataan 50.000 euroon asti. Yhtenä pankkina pidetään talletussuojan osalta myös pankkeja, jotka vastaavat kokonaan tai osittain toistensa sitoumuksista tai velvoitteista (OP-keskus osk:n jäsenpankit).

      Talletussuojarahasto turvaa sen jäsenpankkien asiakkaiden talletukset. Kaikki suomalaiset pankit ovat Talletussuojarahaston jäseniä. Suomessa toimiviin ulkomaisten pankkien sivukonttoreihin sovelletaan niiden kotimaan suojajärjestelmää. Talletussuojarahasto ei korvaa muiden yritysten kuin pankkien vastaanottamia takaisinmaksettavia varoja. Esimerkiksi sijoituspalveluyritykset voivat tietyin edellytyksin ottaa vastaan yleisöltä takaisinmaksettavia varoja, ja tällaisten varojen suojaamisesta vastaa Sijoittajien korvausrahasto.

      TALLETUSSUOJARAHASTON VAROISTA KORVATTAVAT SAAMISET
      Talletussuojarahaston varoista korvataan Rahoitustarkastuksen hyväksymät yleiset ehdot täyttävälle pankkitilille vastaanotetut varat ja tilille vielä kirjautumattomat maksujen välityksessä olevat tallettajan samassa pankissa olevat saamiset, kuitenkin enintään 50.000 euron määrään asti.

      Tallettajan saaminen maksetaan kuitenkin täysimääräisesti, jos tallettaja osoittaa luotettavasti, että saaminen perustuu varoihin, jotka tallettaja on saanut omassa käytössä olleen asuntonsa myynnistä ja että varat käytetään uuden, tallettajan omaan käyttöön tulevan asunnon hankkimiseen. Asuntovarat on suojattu 6 kuukauden ajan talletuksen tekemisestä.

      Suoja koskee erikseen jokaisen perheenjäsenen talletuksia ja erikseen jokaista talletustilin yhteisomistajaa. Lain tarkoittama yhteisomistaja ei ole henkilö, jolla on vain käyttöoikeus tiliin. Suojan piiriin kuuluvat kaikki yksityishenkilöt, yritykset, säätiöt sekä julkisyhteisöt, kuten kunnat ja seurakunnat.

      Talletussuojarahasto ei korvaa tiettyjä sijoitustoimintaan käytettävillä tileillä olevia varoja, mikäli tiliä ei pankin tai sijoituspalveluyrityksen kanssa tehdyn sopimuksen mukaan voi käyttää mihinkään muuhun.

      TOIMINTA PANKIN MAKSUKYVYTTÖMYYSTILASSA
      Rahoitustarkastus päättää tarvittaessa, onko Talletussuojarahaston maksettava pankin asiakkaiden talletukset. Talletussuojarahasto ilmoittaa Rahoitustarkastuksen päätöksestä kyseisen pankin tallettajille. Talletussuojarahasto saa korvaustilanteessa tiedot talletuksien määrästä pankilta itseltään. Talletussuojarahaston on maksettava tallettajille kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun Rahoitustarkastus on päättänyt rahaston maksuvelvollisuuden alkamisesta, ellei Rahoitustarkastus myönnä poikkeustapauksessa lisäaikaa.

      Korvaustilanteessa Talletussuojarahasto antaa tarkempia tietoja siitä, miten tallettajien on toimittava korvauksen saamiseksi. Tallettajille pyritään maksamaan mahdollisimman nopeasti.

    • Hyödyllistä tietoa
    • avaaja.

      Sinulla on korkeintaan 19€ käyttötililläsi jotka ovat nalkissa! Se siitä.

      • 1 kk määräaikainen

        kysyin toissa päivänä 1kuukauden määräaikaista talletusta, lupasivat hiaman yli 5 prosentin korkoa.
        Pitäisikö tästä tehdä jotain johtopäätöksiä talletussuojan suhteen.


      • Käteistalletus
        1 kk määräaikainen kirjoitti:

        kysyin toissa päivänä 1kuukauden määräaikaista talletusta, lupasivat hiaman yli 5 prosentin korkoa.
        Pitäisikö tästä tehdä jotain johtopäätöksiä talletussuojan suhteen.

        Baltiasta saa kohta puoliin jo yli 10 % korkoa. Onkin jo pitkään odoteltu, koska nämä Baltian pankit menevät konkurssiin.

        S-Pankista tuon 5.0000 % olisi saanut 500 eurolle 12 kuukaudelle. Kuukaudeksi tuon koron saa suuremmalle summalle, mutta se on aina yksityiskohtaista Nordeassa yms. missä korkoja ei ilmoiteta verkossa julkisesti.


      • nordeasta
        Käteistalletus kirjoitti:

        Baltiasta saa kohta puoliin jo yli 10 % korkoa. Onkin jo pitkään odoteltu, koska nämä Baltian pankit menevät konkurssiin.

        S-Pankista tuon 5.0000 % olisi saanut 500 eurolle 12 kuukaudelle. Kuukaudeksi tuon koron saa suuremmalle summalle, mutta se on aina yksityiskohtaista Nordeassa yms. missä korkoja ei ilmoiteta verkossa julkisesti.

        Ruotsalaisesta nordeasta pitää kysyä tiskiltä, prosentti muuttuu summan ja ajan mukaan .
        "kyllä pitäisi ymmärtää että jos noin korkeata korkoa maksetaan niin rahat voi menettää"
        inflaatio on kuitenkin yhtä korkea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1907
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1610
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1144
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe