Tänään jossain uutisissa tuli pätkä graafisista suunnittelijoista ja visualisteista, pätkässä näytettiin myös viinipullojen etikettejä. Näinkö väärin vai oliko yhdessä etiketissä Stenvallin ankka ??? Mikä viini ?
Stenvall punkkupullossa ???
Ankkafani
4514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pato Amado
Chile
V&S Finland Uutuus (markkinoille 01.09.2003)
Nro 441157 0,75 l 8,10 €
Punainen; tuore
Tuoksu: runsas, lakritsainen
Maku: täyteläinen, mehevä, pehmeä, lämmin
Rypäleet: Cabernet Sauvignon (50 %), Merlot (50 %)
Alkoholipitoisuus: 14 t-%
Uutospitoisuus: 30 g/l
Hapot: 4,3 g/l
Energiasisältö: 380 kj/100ml
Alkoholia: 11 g/100ml
Pakkaustyyppi: kiertopullo
Viinin rypäleet on saatu Curicón ja Rapelin alueilta Chilen Keskulaaksosta. Rypäleet on poimitu käsin, ja viini on käynyt kontrolloiduissa olosuhteissa. Osaa (30 %) viinistä on vanhennettu 8 kuukauden ajan tynnyreissä ennen lopullista sekoittamista.
http://www.alko.fi
Oma arvio: toki ihan juotavaa, mutta ei suinkaan hintaluokkansa huippuja. Jo euroa halvemmalla (n. 7 €) löytyy enemmän minun suuni makuisia viinejä. Mutta voihan yhden puikon ostaa jo ihan etiketinkin takia!
Lisätään nyt sen verran, että mielestäni sopii kyllä seurustelu punaviiniksi, mutta ruokajuomaksi en kyllä suosittele.
T: Chileläisiin erikoistunut
ja ihan hyvää oli. Ja kiva pullo!
Pitää paikkansa.
Pato Amado on täyteläinen punaviini Chilestä.
Löytyy Alkoista taas ensi viikolla.