Lehtien palstoilla oli uutinen, että Tampereen SDP-vetoinen kaupunki on hävinnyt pörssikeinottelussa 6 miljoonaa euroa?
Kaupunki, jossa on kehnoimmin hoidettu vanhushuolto, kehnoin terveyskeskuspalvelu jne. onkin pistänyt valtionavut pörssikeinotteluun, huh, huh.
Tätä asiaa on moittinut ministeri Kiviniemi monta kertaa eduskunnassa, eli kunnat pistävät rahat muuhun kuin itse asiaan tarkoitettuun kohteeseen.
Ei ihme jos SDP:n akat huutaa lisää rahaa kun keinottelu vie määrärahat.
Kaupunki, jossa on kehnoimmin hoidettu vanhushuolto, kehnoin terveyskeskuspalvelu jne. onkin pistänyt valtionavut pörssikeinotteluun, huh, huh.
Tätä asiaa on moittinut ministeri Kiviniemi monta kertaa eduskunnassa, eli kunnat pistävät rahat muuhun kuin itse asiaan tarkoitettuun kohteeseen.
Ei ihme jos SDP:n akat huutaa lisää rahaa kun keinottelu vie määrärahat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kymmnenkertaiset esittämääsi summaan nähden. Toiminta kieltoon mennyt Islantilaispankki Kauplingissa on Espoolais rahoja 30 miljoona euroa.
Sen lisäski sähkölaitoksen myyynnistä saadut rahat on osakesalkussa, jonka arvo on laskenut vähintään 50 milj.€! Kyllä porvari hoitaa raha-asiat mallikkaasti! Eikö vain! Saa nähdä mitä luurankoja paljastuu vielä kepulaiskunnissa, kun asiaa kysyttiin Kiviniemeltä,niin kieltäytyi vastaamasta!!
Kokoomuksen johto on oikein Espoolaisilta veronmaksajilta kerätyille rahoilleen pistänyt omat bonusrahoitettavat huseeraajansa ja nämä ovat huseeranneet Espoolaisten miljardeja ihan vapaasti ja nyt on suuri pelko Espoolaisella veronmaksajalla, että Isalntilaisten pankkien syviin syövereihin niitä on uppoamassa.
Kokoomuksen johdolla toimiva Espoo ei ole sijoittanu Espoolaisilta veronmaksajilta ahmittuja rahoja ihmisten hyvinvointiin, vaan pörssipelureiden pelimerkiksi. Ihmiset Espoossa ovat säästäneet ja säästävät edelleen, että Espoon rahoituspörssipelureille riittää pelattavaa.
Pikkulapsia tungetaan entistä isompiin lapsiryhmiin ja hoitohenkilökuntaakaan ei palkata tarpeeksi. Vanhukset kituvat hoitolaitoksissaan ja niistä on vähän väliä vain huonoja uutisia kerrottavana. Yli 65 vuotiailta naisille Espoo ei anna enää ilmaisia syöpätarkastuksia ja yli 65 vuotiaiden naisten on nämä tarkstukset tehtävä nyt kovalla rahalla ja tämä maksaa mamografioineen maltaita.
Näin muutama esimerkki otettuna Espoo säästää omille pörssikihoilleen pelirahaa.
Espoossa ajella körötellään vielä hiekkateitä hevosajopelimalliin, koska omakotialueiden teiden rakentamiseen näiltä Espoon omilta pörssipelureilta ei ole riittänyt rahaa.
Nyt se vasta vastatuulta pukkaa, kun kokoomuslainen kaupunginjohtaja hikoilee, kun kuulemma joutuu tekemään elämänsä vaikeinta budjettia ja hikoilee, leikkauslistat odottavat. ILMAN LEIKKAUSLISTOJA ESPOON BUDJETTI ON VUONNA 2011 MIINUSMERKKINEN.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1560455
Uskaltavat ottaa vastuun reilusti tapahtumista. Kokoomuslaiset sen sijaan itkevät menetettyjä osakerahoja, kun tavallinen ihminen kiristää vyötään.
Espoon porvarien sijoituksia. 80 000€ tulee heidän sijoituksillan tappiota joka päivä Espoon kaupungille. Näin porvarit imuroi yhteisiä varoja! Rosvo porukkaa!