BMW:n kalliit varaosat?

onko näin?

Entinen auto tuli tiensä päähän ja eräänä vaitoehtona olis hankia puolitutulta 315/316 BMW (1,8 l), joka peräti vuodelta -86, mutta ajettu vaan vähän yli 120 000 km (huoltokirja yksi omistaja). Hintaa olis 2500€, mutta vois ehkä tinkiä 2000 €:n. En hirveesti autoja tunne, mutta eräänä ei-puoltavana on esitetty bemarin kalliit varaosat. Onko näin? Voisko sillä ajella vielä 4-5 v.? Toisena vaihtoehtona on sitten lähtee ostaa 10-12 t maksava uudehko pikkuauto tai muu, joka lähtee tolla hinnalla. Ei vaan viitsis käyttää paljoa rahaa auton hankintaan, kun ajot vuodessa alle 10 0000 km.

9

2491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pasi

      Mun mielestä tuo 10 0000 kilsaa on aika paljon...

      • ViciTuning

        Melko heikkolaatuinen auto pitää olla, jos sata tuhatta on paljon. Mulla on Escortti(vm-88) ja 300000 on mittarissa eikä mitään ongelmia.


      • 3. luokkalainen
        ViciTuning kirjoitti:

        Melko heikkolaatuinen auto pitää olla, jos sata tuhatta on paljon. Mulla on Escortti(vm-88) ja 300000 on mittarissa eikä mitään ongelmia.

        100.000 vuodessa tarkoittaa 278 km joka päivä. Laadukkaalla Escortillasi tuollainen päiväannos tarkoittaisi mittariin suunnilleen 1.500.000 mikä on aika PALJON enemmän kuin 300.000.
        Ongelmia siis tuntuu olevan.. eikä autossa!!
        ;)


      • ViciTuning
        3. luokkalainen kirjoitti:

        100.000 vuodessa tarkoittaa 278 km joka päivä. Laadukkaalla Escortillasi tuollainen päiväannos tarkoittaisi mittariin suunnilleen 1.500.000 mikä on aika PALJON enemmän kuin 300.000.
        Ongelmia siis tuntuu olevan.. eikä autossa!!
        ;)

        Sä taivastelit ostajan ajomäärää ja mä autolla ajettuja kilometrejä. On tapahtunut väärinkäsitys.


    • Bemuiini

      jos tuollaisen helmen saat parilla tonnilla. Osat ovat halpoja. Tuonikäiseen löytyy purkaamosta puoli-ilmaisia osia, ja tarvikeosia. Katso vaikka Motonetin hintoja.
      Toista se on uusien autojen kanssa.

    • 325CiA

      Eipä ne BMW:n varaosat missään tapauksessa kalliimmasta päästä ole, ainakaan 90-luvun autoissa. Toki vanhempiin autoihin, esim. johonkin 80-luvun Kadetteihin verrattuna samanikäisen bemun osat kyllä hintavampia.

    • Bill M. White

      .. sillä osia ei juurikaan tarvita. Eivät hinnat silti ole yhtään pahoja. Ajelin omalla E30/316 -86 karvan alle 300 000 ainoina osina 2 pakoputkea 2 putken peräosaa, kahdet jarrupalat ja yhdet levyt ja 2xiskarit eteen, kerran taakse. Umpio ja vilkun lasi rikkoontui holtittoman vastaantulijan ansiosta, kiitti vaan vieläkin.
      Osina käytin joko alkuperäisosia merkkiliikkeestä tai KL-osien tarvikkeita. Huolto-osat, kuten tulpat ja suodattimet hain aina merkkiliikkeestä. Aikanaan myytiin erityisiä huoltopakettejakin suht edullisesti.

    • pena paijeri

      syystä siitä että bmwvaraosat ovat kalliita niitä
      voi ostaa pilkahinnalla saksasta uusiakin
      pikkuviallisia yksilöitä koska ei niillä
      varaosahinnolilla germaani tee mitään
      remonttia se jättää rempat suomalaisen
      hönön tehtäväksi.

    • Anonyymi

      Bemarin osat on premium hintaisia samman tapaan, kuin muiden kalliiden merkkien osat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6993
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe