Yllättäen huomasin eräänä päivänä että Kosken musiikki oli suljettu ja ovessa tyly lappu "Liike suljettu omistajan vaihdoksen takia".
Saa nähdä miten käy uuden liikkeen kanssa?
Taisi Kosken musiikki kaatua levyjen myynnin vähyyden takia, porukat imuttaa netistä uutuudet tai tilaa pilkka-hintaan levyt ulkomailta.
Esimerkkinä voin omakohtaisesti kertoa että mieluummin tilaan ulkomailta kaikki uutuudet tai miksei vanhemmat levyt kuin maksan mitään kiskurihintoja. Kosken musiikissakin oli pari uutuutta hintaan 21-23€/kpl, samat levyt saa postikuluineen kotiin kannettuna 10-16€/kpl. Joten melkoista säästöä tulee oikeista paikoista ostettuna.
Toista se oli joskus 80-luvulla kun mielellään tuki paikallisia levykauppoja, mm. Inaudio oli aivan loistava kauppa ja kaikki hoitui lisäksi hyvällä palvelullakin.
Saa nähdä miten käy uuden liikkeen kanssa?
Taisi Kosken musiikki kaatua levyjen myynnin vähyyden takia, porukat imuttaa netistä uutuudet tai tilaa pilkka-hintaan levyt ulkomailta.
Esimerkkinä voin omakohtaisesti kertoa että mieluummin tilaan ulkomailta kaikki uutuudet tai miksei vanhemmat levyt kuin maksan mitään kiskurihintoja. Kosken musiikissakin oli pari uutuutta hintaan 21-23€/kpl, samat levyt saa postikuluineen kotiin kannettuna 10-16€/kpl. Joten melkoista säästöä tulee oikeista paikoista ostettuna.
Toista se oli joskus 80-luvulla kun mielellään tuki paikallisia levykauppoja, mm. Inaudio oli aivan loistava kauppa ja kaikki hoitui lisäksi hyvällä palvelullakin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mä olen ihan samaa mieltä että miksi kosken musiikki piti lopettaa, just kun sillä oli alkanut hyvin.
oo lopetettu!!! Vaan 2 nuorta sälliä rupee pyörittämään liikettä, eli omistajan vaihdos kyseessä. Itse ainaki meinaan sitä suuremmalla syyllä ostaa levyni sieltä ja maksan vaikka pari euroa extraa..kyllä imatralaisia yrityksiä pitää kannattaa, tai kohtaa ollaan kokonaan netin varassa:(
Kertokaas, miksi Kiteellä on tietääksein yksi musakauppa vaikka on pieni kyläpahanen.
Lappeenrannassa on ainakin kolme musiikkiliikettä.
Jotai imatrassa on viallaan.
Se on IMATRALLA...
"porukat imuttaa netistä uutuudet"
Laittomia latauksia ilmeisesti tarkoitettiin?
Tuohon voisi lisätä, että mp3-kaupat ovat tätä päivää ja se vähentää myös levynmyyntiä. Vastikään oli laaja brittiläinen tutkimus, jossa todettiin, että laillisten mp3 ostaminen webistä on kasvanut räjähdysmäisesti peittäen jo jopa laittomat imutukset alleen. Varmaankin syynä on se, että niitä on paljon helpompi ostaa, kuin ladata laittomasti. Kaupoista voi myös ostaa yksittäisiä biisejä kokonaisten albumien sijaan, jolloin kuluttaja voi jättää sen 20 euron albumin hyllyyn homehtumaan ja ostaa vain ne kappaleet, joista pitää. Tämä myös vähentää levy-yhtiöiden rahastusalbumien julkaisua, mikä on pelkästään hyvä asia musiikkirintamalla.
Muutama vuosi sitten vielä levy-yhtiöt olivat mp3-kauppoja henkeen ja vereen vastaan ja tekivät kaikkensa, ettei musiikki kopioidu verkossa. Tyhmät vain eivät tajunneet, että siellä olikin helvetisti isompi bisnes, mitä levymyynnissä koskaan. DRM-suojauksetkin ovat poistumassa musiikista lopultakin (videoissa ei valitettavasti vielä, kiitos blu-rayn), koska joku iso pamppukin vihdoin tajusi, että kaiken kieltäminen tekee pitemmällä aikatähtäimellä täysin päinvastaisen reaktion ihmisessä. Jos annetaan vapaus, ihminen ei silloin protestoi (tee päinvastaista tahallaan).
Parempi siis helpottaa kaiken saamista, kuin kieltää kaikki. That is business.
Nythän tuo uusi liike vaikuttaa erittäin lupaavalta kun tuttuja poikia uusina omistajina. Uskoisin että tästä on suunta vain ylöspäin, Kosken Musiikki jo olikin semmoisessa pisteessä että muutosta tarvittiin.
Hyvä homma!
toinen hepuista on ainakin Osmojen rumpali ja toinen sen veli vissiin. Hyviä tyyppejä. Kannatetaan hitossa paikallista. Thomannilta soittimien tilaaminen on pönttöä hommaa kun samaan hintaan saa nykyään Suomestakin. Tottakai t-kaupassa on erikoistarjouksia mutta ei sieltä kapulaparia tai kielisettiä sitten viitsi erikseen tilata. Takuuasiatkin hoituu kotikaupungissa helpommin kuin Saksasta.
Aivan, oikein sanoit tuossa.
Parempi ostaa paikallisesta putiikista soittimet ym. muut kalliimmat juuri takuiden ja muiden takia. Helpompi selvitellä mikäli tulee ongelmia. Ja onhan niitä soittimia hyvä päästä kokeilemaankin ennen ostoa.
Harmittavaa ettei soitinkauppa tai edes perinteinen levykauppa saa sijaa paikkakunnalla. Lehdessä oli ilmoitus Imatran Musiikin loppuunmyynnistä. Erittäin harmillista.
IMATRALLA MYYDÄÄN VÄÄRÄÄ TAVARAA. KETJUSSAKIN PÖPÖTETÄÄN LEVYISTÄ
ET NETIST’Ä SAA HALVEMMALLA. EI LAPPEENRANNASSA KOLMESSALIIKKEESSÄ MYYNTIPERUSTU JOIHIKIN LEVYIHIN. KYLLÄ NIISSÄ KOLMESSALIIKKEESSÄ SOITTIMIA PÄÄASIASSA MYYDÄÄN. IMATRALLAKIN PÄÄPAINO TULISI OLLA SOITTIMISSA JA SE LIITÄNNÄISTUOTTEISSA. VARAOSISSA, MUSIIKKIKIRJOISSA, YM. HYYRYLÄISELLÄ LAPPEENRANNASSA ON LIIKE TÄYNNÄ PIANOJA, MONTA PIANOA IMATRANLIIKKEESSÄ ON OLLUT, LAPPEENRANNAN KOULUKADUNLIIKKEESSÄ ON MUSIIKKIKIRJOJA, SOITTIMIA, LAIDASTALAITAAN, JA KAIKKEE PIENTÄ LIITÄNNÄISTUOTETTA. VARAOSIA MIKSEREJÄ YM. JA SIT SE VESITORNIN VIERESSÄ OLEVALIIKE. SIELLÄKIN ON SOITINVÄLINEITÄ PÄÄSÄÄNTÖISESTI MYYNNISSÄ. CD/ÄLPPÄRIT KUULUU NETTIMYYNTIIN JA MARKETTEIHIN. SIELLÄ NE OVAT HALVEMPIA.