Luin Bjarne Stroustrupin kirjasta C -ohjelmointi, että Stroustrup suunnitteli C :n siten, että hänen ei tarvitsisi turvautua Assemblyyn. Ilmeisesti siis C :lla on mahdollista tehdä vaikkapa hiiriajureita tai ohjelmoida grafiikkaa. Miten tuollainen tapahtuu? Tietysti on olemassa joitain kirjastoja, kuten SDL, mutta se on kirjoitettu C:llä ja C:ssäkään ei käsittääkseni ole suoraan mahdollista ohjelmoida grafiikkaa.
Oheislaiteohjelmointi
3
559
Vastaukset
- huoh
huoh
- hemmoit
http://www.acc.umu.se/~bosse/
ja avainsana tässä on käyttöjärjästelmän api. Ja voihan c:lläkin paukuttaa rekistereihin kamaa. - uyyu
"Luin Bjarne Stroustrupin kirjasta C -ohjelmointi, että Stroustrup suunnitteli C :n siten, että hänen ei tarvitsisi turvautua Assemblyyn."
Varmaan tarkoitti sitä, että hän suunnitteli kielen C:n pohjalta joten se taipuu kaikkeen samaan kuin C kieli.
"Ilmeisesti siis C :lla on mahdollista tehdä vaikkapa hiiriajureita tai ohjelmoida grafiikkaa. Miten tuollainen tapahtuu?"
Se tapahtuu samanlaisesti kuin C:llä. Alla yksi linkki jossa aiheeseen liittyvää materiaalia:
http://lwn.net/Kernel/LDD3/
"Tietysti on olemassa joitain kirjastoja, kuten SDL, mutta se on kirjoitettu C:llä ja C:ssäkään ei käsittääkseni ole suoraan mahdollista ohjelmoida grafiikkaa."
Suoraan? Pystyy, sillä aivan kuten totesit, niin useat grafiikka-kirjastot ovat kirjoitettu juuri C:llä. C standardi ei kuitenkaan määrittele mitään oletus kirjastoa, joten tämän takia kääntäjän mukana ei toimiteta grafiikka kirjastoa. C käyttäjän pitää vain valita ja hakea kirjasto jota haluaa käyttää. Muissa kielissä toimitetaan usein kaupan päälle jokin oletus kirjasto/paketti, esim. Javassa Swing ja AWT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83903Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816