Äänestyspaikalle mentäessä heti ensimmäisenä on vastassa rahankerääjä kippoineen antamassa vinkkiä ja ohjetta, ei suinkaan virallinen vaalivirkailija. Miksi ihmeessä? Äänestäminenhän on Suomessa kansalaisoikeus ja sen pitäisi olla ilmaista. Miksi silti äänestyksen yhteyteen on järjestetty tällainen maastakantapäähän ihmisen arviova ja arvosteleva rahankerääjä joka äänestyspaikalle?
Oikeastiko nämä ovat kytköksissä toisiinsa - siis vapaaehtoinen äänestäminen ja vapaaehtoinen rahanluovutus hyväntekeväisyyteen. Vähän vaikealta tuntuu uskoa, että eivät olisi kytköksissä toisiinsa. Olisivatko kerjääjät paikalla, jos vaaleja ei olisi? Eivät.
Koen tilanteen hyvinkin kiusalliseksi. Seuraavan kerran jätän äänestämättä, jos tämä 'epävirallinen verotusmuoto' on taas liitetty äänestykseen.
Oikeastiko nämä ovat kytköksissä toisiinsa - siis vapaaehtoinen äänestäminen ja vapaaehtoinen rahanluovutus hyväntekeväisyyteen. Vähän vaikealta tuntuu uskoa, että eivät olisi kytköksissä toisiinsa. Olisivatko kerjääjät paikalla, jos vaaleja ei olisi? Eivät.
Koen tilanteen hyvinkin kiusalliseksi. Seuraavan kerran jätän äänestämättä, jos tämä 'epävirallinen verotusmuoto' on taas liitetty äänestykseen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samaa olen itse miettinyt.Äänestyspaikkojen pitäisikin olla vapaita tällaisesta rahankeruusta; kerätköön sitten vaikka kauppakeskuksissa jossa raha liikkuu muutenkin.
Opasteet kertoo: 'Ennakko äänestyspaikka', mutta missä ihmeessä? Parhaiten perille löytää, kun ensin havaitsee virallisen kerjääjän, jossain lähellä on oltava äänestyskoppi. Hyvinkin lähellä!
Virallinen vaali-ilmoitus kertoi mistä ennakkoäänestyspaikat löytyvät. Eräs äänestyspaikoista on ilmoituksen mukaan "Prisman liikekeskus". Kuka tietää mikä ja missä se on?
Uskomatonta huolimattomuutta, vielä kummallisempaa kuin se, että eräässä kunnassa kahdelle ehdokkalle oli annettu sama numero!
Ei voi olla liian vaikeeta!
Paikkaseudun valtalehdessä julkaistusta virallisesta vaali-ilmoituksesta puuttui Prismakeskuksen osoitetieto!
Mistä helvetin lapusta osoitetta nyt sitten olsis pitänyt sen lisäski vielä ruveta etsimään!
Vai sanotaanko täsäkin katto http://www... tai vielä parempi: soita eniro 0100100!
Kyseessä lienee pelkkä byrokraattinen kansalaisen kusetus!
Moni oikeasti luulee, että äänestämisen edellytys on rahalahjoitus. Oikeasti ajatellaan, että kerjäys ja äänestäminen liittyvät toisiinsa. Ja näinhän se totta vie on, eivät kerjääjät istuisi kirjastoissa ja kauppakeskuksissa ilman äänestystä!
megatampiota, että tosissaan luulee, että on pakko lahjoittaa kerääjälle rahaa! Jos on niin TYHMÄ, ei saisi myöskään äänestää.
Jo se on lapsillekin tuttua, että äänestysten yhteydessä on perinteisesti johonkin hyvään asiaan kerätty VAPAAEHTOISlahjoituksia.
Mutta pidä sinä pikkuroposistasi tiukasti kiinni. Niin minäkin teen, kun sinulla on hätä.
Ihna outo olet, jos kotimaisten vammaisjärjestöjen keräys sinua noin ahdistaa.
Minua henkilöhohtaisesti ahdistaa paljon enemmän kävelykadulla ja Hansakorttelissa päivystävät värvärit ja kerjääjät. Ei yhtään läpikulkua ilman että joku roikkuu hihassa ja haluaa jotain.
Itse ainakin annan erittäin mielelläni tähän keräykseen, koska sen tuotto menee kotimaahan. Jos sinulla on ystävissä, tuttavissa tai sukulaisissasi edes yksi vammainen tai sairas ihminen, tajuaisit keräyksen tärkeyden!
Kukaan ei pakota antamaan euroakaan. Yleensä köyhä antaa västään, varakas ei mitään koskaan.
tyrkyttänyt lipasta vaikka siinä näytti pöydän takana istuvan, eikä se minua yhtään ärsyttänyt.