Turkukin raiteilleen??!!

Turunkin tulisi ryhtyä pikaisesti suunnittelemaan kaupunkiraideliikennettä ja aktivoiduttava asiassa kunnolla. Helsinki avasi 16.10 hienon sivuston, jossa esitellään uutta pikaratikkahanketta. Olisi tärkeää suunnitella Turkuunkin raitioteitä ja avata samanlainen sivusto Turun ratikkahankkeille! Mitäs mieltä olette?

http://www.raidejokeri.info/
8255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tampereen raitiovaunusuunnitelmat nousivat myös valtioneuvoston rahanjakolistoille.

Ministerin mukaan Turun suunnitelmat olivat niin keskeneräisiä, ettei jatkosuunnittelua vielä voitu ajatellakaan avustettavan!

Äänestä
  • Onko linkkiä tähän? Mille listalle Tampere muka pääsi? Kummallekin annettiin ohje varautua pikaraitiotiehen/katuraitiotiehen liikenneministeriön selonteossa.

    Äänestä

  • -sporamies-erkki- kirjoitti:

    Onko linkkiä tähän? Mille listalle Tampere muka pääsi? Kummallekin annettiin ohje varautua pikaraitiotiehen/katuraitiotiehen liikenneministeriön selonteossa.

    Asian kertoi ao. ministeri eilen telkkarin vaalitentin toisessa osassa Nokialla. Ehken löytyy yle ykkösen arkistosta? En osaa sanua.

    Äänestä

Jokeri-linjaa (nro 550) on vedetty isoilla busseilla ruuhka-aikoina 5 minuutin vuoroväleillä. Täyttä on ollut. Pakko rakentaa pikaratikkayhteys. Stadilla ja Espoolla on rahaa. Epäilen, onko Turun seudulla välillä Naantali-Turku-Kaarina sama ongelma, tai löytyykö rahaa? Stadi on buli, ja Turku on snadi sekä köyhä (=valtion elätti eli loinen).

Äänestä

Ei mitään raitiovaunuja Turkuun, PAITSI Hirvensalosta mantereelle. Näin saadaan ruuhkaliikennettä aamuisin helpotettua huomattavasti ja uuden epäkäytännöllisen sillan rakentamisen sijaan, panostus raideliikenteeseen maksaisi tulevaisuudessa itsensä takaisin.

Miksi minä en ole kunnallisvaaliehdokkaana? Ideani saa vapaasti omia, kunhan ehdokas edustaa SKP:tä. Kiitos.

Äänestä

Kun saisivat edes rantaradan kuntoon, jotta junamatka Tku-Hki nopeutuisi reiluun tuntiin.

Lisäksi lisää suojaverkkoja, jotta radalle itsensä raukkamauisesti heittäytyvät ja omaisille pohjatonta surua aiheuttavat eivät saa enää tilaisuuksia.

Tämä asian ensin kuntoon, sen jälkeen mietitään uusia ratalinjoja!

Äänestä

kannattaa pohtia sitäkin, millä ihmiset kulkevat kiskojen ääreen? Turku-Raisio-Naantali-Kaarina on niin hajallaan, että raitiovaunu kolistelisi tyhjillään miljardi-investointien jälkeen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-sporamies-erkki- kirjoitti:

Turunkin tulisi ryhtyä pikaisesti suunnittelemaan kaupunkiraideliikennettä ja aktivoiduttava asiassa kunnolla. Helsinki avasi 16.10 hienon sivuston, jossa esitellään uutta pikaratikkahanketta. Olisi tärkeää suunnitella Turkuunkin raitioteitä ja avata samanlainen sivusto Turun ratikkahankkeille! Mitäs mieltä olette?

http://www.raidejokeri.info/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu