Pankaapa vuokrataloyhtiön väki vauhtia ja tyhjentäkää yksi-kaksi vuokrataloa myyntiin. Vuokralaiset sopivat samoihin taloihin, sillä nyt on taloja joissa on tyhjää ja muutama asukas pitää koko taloa hallussaan.
Hakekaa valtiolta armahdus veloillenne ja myykää asunto kerrallaan kaikki tyhjät asunnot pois tuottamasta tappiota.12.000 - 20.000 euroa näyttää hinta olevan niissä kunnissa joissa on osattu toimia.
Valtio antaa velat anteeksi kun kunta tai sen omistama vuokrataloyhtiön lupaa myydä asunnot yksityisille yksi kerrallaan asumiskäyttöön. Pompsissa ei pidä myydä, sillä joku sutki rikastuu kun ostaa pompsissa ja myy edelleen.
Hakekaa valtiolta armahdus veloillenne ja myykää asunto kerrallaan kaikki tyhjät asunnot pois tuottamasta tappiota.12.000 - 20.000 euroa näyttää hinta olevan niissä kunnissa joissa on osattu toimia.
Valtio antaa velat anteeksi kun kunta tai sen omistama vuokrataloyhtiön lupaa myydä asunnot yksityisille yksi kerrallaan asumiskäyttöön. Pompsissa ei pidä myydä, sillä joku sutki rikastuu kun ostaa pompsissa ja myy edelleen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi venkoillaan noiden tyhjien vuokra-asuntojen kanssa.
1. hakemus perusteluineen valtiolle, että velat anteeksi muuten joudutaan purkamaan tyhjät talot,
2. kun armahdus tulee heti asunto kerrallaan myyntiin.
3. antakaa Tilitalolle, niin tulee kaupat oikein tehtyä.
4. hinta 10.000 -18.000 euron välille.
5. ostaja itse remontoi, niin kaikki jää Ilomantsiin, tarvikerahat ja työpalkat.
Toimikaa.
Todella kannattava idea. Monet vanhukset esim. asuisivat palvelujen äärellä ja heillä olisi näin varaa "muuttaa kirkolle" asumaan. Voisipa joku nuorikin laskeskella että onko se 1000 euroa parempi palkka sittenkään parempi, jos kotipaikalta löytyy asunto edullisesti..hei tämähän alkaa kuulostaa TODELLA hyvältä jutulta. Nyt on vaan huolehdittava siitä, että joku ei hanki kaikkia halvalla ja sitten kääri itselleen yhteisestä omaisuudesta järkkyvoittoja. Tässäpä oiva juttu ehdokkaille, kommentoikaa!
Nykyisellään tyhjät asunnot aiheuttavat yli 120.000 euron tappion, eli yli 700.000 vanhan markan lisämenot kunnalle.
Valtio varmasti tajuaa tosiasiat ja antaa lainat anteeksi. Näinhän ovat lainansa saaneet anteeksi jo kymmenet muut kunnat.
Lasketaanpa: 40 asuntoa x 15.000€ = 600.000€. Sillä summalla saisi myytävien talojen katot ja putket kuntoon sekä jäisi rahaa kunnostaa jäljellejääneet vuokra-asunnot.
Myynnissä noudatettava järkeä, eli asunto/ ostaja, jolloin kukaan ai saisi keinoteltua yhteisellä omaisuudella.
Olisin valmis ostamaan yhden ja kunnostukseen voisin laittaa toisen mokoman, jolloin hinta olisikin sama kuin vapailla markkinoilla. Näin en polkisi kenenkään etua. Vapailla markkinoilla olevat asunnot maksavat keskimäärin tuon 30.000 eutoa, mutta ne eivät tarvitse remonttia kuten nämä vuokra-asuntoina olleet.
kyllä kannattaisi ostaa kun saisi itse remontoida ja näin saisi työlleen palkan.
Kun asunto on omissa nimissä voi käyttää myös kotitalousvähennystä. Remontti nostaa hinnan kolminkertaiseksi, mutta sittenpä olisi oma ja hyvä.
Ostaisimme yhden asunnon ja tekisimme itse rempan. Ukko osaa maalata ja muutakin remonttihommaa.
Hyvä kun saataisiin myyntiin ja myytyä kuntalaisille. Yksi kullekin niin ei kukaan saisi keinoteltua.