Mitä mieltä olette tästä, pukeudun usein miten sinisiin farkkuihin ja farkkupaaitaan joka on kurkkuun asti kiinni ja kauluksen alla on huivi eli bandana, onko huivin pito tyttömäistä.
farkku
????????
4766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta jos olet mies? kullisi kutistuu entisestään.....
Bandanna ja muut kaulaliina (engl. 'scarf' tai 'plastron') on ikävä kyllä aika harvinainen hienous Suomessa. Ne ovat liian vieraita jotta ne olisi koskaan juurtuneet tännek unnolla, vapaa-ajan vaihtoehdoksi solmiolle.
Itse pidän huivia paidan kanssa yhdessä irtotakin ja farkkujen tai chinosten ja ratsastuhenkisten (mutta nykyään katumuodissa käytettyjen) chelsea-bootsien kanssa. Puvun kanssa se ei mielestäni käy.
Kaulaliina on manner-eurooppalainen, vanha tradtionaalisen hienostunut [aristokraattinen?]vaatekappale. Se on varsin hieno jos yhdistelmä on oikea ja kantaja pystyy sitä kantamaan. Bandanna on paljon enemmän 'down to earth', ja on ilmesesti aika jenkkimäinen. Siinä missä bandanna (=yksinkertaisesti solmittu värillinen kangaskappale kaulan ympärlillä) sopii vaikka prätkämiehelle, oikea kaulaliina on eittämättä riippuvainen vaatekokonaisuudesta. Siitä vain rohkeasti kokeilemaan ja tyyliäsi löytämään.
Farkkupaidat ovat tyylittömiä, ysäriä pahimmillaan...
olen mies ja mix farkkupaidat ovat niin 90 lukua, must on kiva pitää bandanaa kauluksen alla