Ihan vain huvin vuoksi olisin kysellyt muita tällä hetkellä synnytystä jännääviä, itsellä laskettu tänään.. pahoja supistuksia ei ole ollut mut välillä selkä aika kipeä ja vihloo tuonne "alas"... että yli varmaan menee... Millaisia tuntemuksia teillä muilla ja miltä tuntuu et syntyskö jo...? :D ps. Onko ketään tulevia synnyttäjiä muuten p-s-alueelta eli synnäri olis kys...?
Lähipäivien laskettuaika- odottajat =D
rv 40+0
6495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
yli lasketun ajan, mutta raskaushan on yliaikainen vasta kun on kestänyt 42 viikkoa ja kaksi päivää
mut pakko sanoa tähän, että raskaus on yliaikainen kun se on yli 42 viikkoa, eli vaikka 42 viikkoa ja yksi päivä!
40 4 menossa ja ekaa odotan. Laskettuna päivänä olin jotenkin tosi jännittynyt ja hyvä kun lähikauppaan uskalsin yksin mennä, mutta kun kerta kaikkiaan mitään ei ole tapahtunut, niin nyt tuntuu ettei se synny koskaan :) Maanantaina seuraava neuvolakäynti taas. Eipä tässä muuta, mut kun on neuvolassa käsikopelolla mahan päältä tykätty et on aika ison tuntuinen vauva, eikä meillä päin tehdä synnytystapa-arvioita enkä ole ultraankaan painoarvioon vonkumisesta huolimatta päässyt, niin haluais et vauva tulis jo ulos eikä siellä kasvais vaan! Mitään oireita ei ole, supistelee kyllä, mut samalla lailla on supistellut jo 4 kuukautta.
La oli eilen :) Supistellut on jo useamman viikon mutta ei mitenkään kovin säännöllisesti. Limatulpan bongasin tänään aamulla, senkään jälkeen ei ole supistellut sen enempää kuin aiemminkaan. Tai siis supistelee periaatteessa ihan koko ajan mutta välit on edelleen 5 min-1 tunti. Neuvolassa sanottu että iso vauva olis tulossa, painoarvioon en oo päässyt minäkään. Saisi syntyä kyllä jo vihdoin, alkaa olla jo niin tukala olo.
Mulla sellanen kutina ollu jo pitkään et syntyy ens viikon lopulla, katsoo sitten, miten käy. Supistelee aikalailla, mutta ei ylly kipeämmiksi. Ja vähänväliä juilii ja vihloo jostain... Jännittää, kun aika todennäköisestihän musta reilu viikon sisään tulee toistamiseen äiti :)
Pari päivää olisi vielä laskettuun aikaan... Olin pari kuukautta sairaslomalla ennen äitiyslomaa supistusten ja paikkojen aukeamisen takia. Totuin jännittämään, että kuinkahan paljon etuajassa syntyy, kun aina neuvolassa ja lääkärissä varoteltiin koska tahansa alkavasta synnytyksestä. Hyvä juttu, ettei syntynyt etuajassa, mutta tuntuu että on odotellut jo nii-in kauan. Nyt on pari viikkoa selkä ollut kipeä ja parina päivänä tuntunut kanssa tuolla "alhaalla" vihlomista ja väsyttänyt ihan hirveästi. Ja vauva on tuntunut vilkastuvan kovasti viime päivinä. Toivon mukaan nuo olisivat jotain ennakoivia merkkejä... :)