Ongelma nro.2;miksi koiralle maistuu p-ska??

Niin.
Miksi siskoni vuoden vanha narttukoira on alkanut syömään omaa p-skaansa??
Johtuuko lääkekuureista joita on syönyt lähiaikoina,eli joku puutostila vai??
8513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

B-vitamiinin puutosta...siihen vois kokeilla oluthiiva tabletteja/jauhoa tai vastaavaa...mutta parasta kai kysästä eläinlääkäriltä mikä voisi olla vikana...

mutta ika usein p..skan syönti johtuu B-vitamiinin puutoksesta...

Äänestä
  • Yhdyn *Kitin* luuloihin! Yksi koiristamme teki tuota samaa... tai itseasiassa se söi muiden sontia, mutta se tapa karisi vitamiinikuurilla jonka hankimme eläinlääkäriltä.
    Kokeilkaa!

    Äänestä

  • Lucky kirjoitti:

    Yhdyn *Kitin* luuloihin! Yksi koiristamme teki tuota samaa... tai itseasiassa se söi muiden sontia, mutta se tapa karisi vitamiinikuurilla jonka hankimme eläinlääkäriltä.
    Kokeilkaa!

    ON SYÖTTÄÄ KOIRALLE ANANASTA!!

    Äänestä

  • Juttelin tässä taannoin erään biologin kanssa ja hän kertoi monien eläinten syövän omaa p..kaansa. Se kuulemma johtuu siitä, että ne saavat siten hyvän bakteerikannan vatsaansa. Kasvissyöjien papanoista ne saavat lisäksi kuitua. Hauvelini söi ainakin viime keväänä innoissaan jäniksen papanoita, enkä ole huomannut sen voinnissa mitään erityistä. Olen yrittänyt estää kyllä aina kun voin, mutta kun puisto kuhisee pupuja, niin se on mahdotonta. Omasta p...kastaan se ei ole kiinnostunut, onneksi.

    Äänestä

  • Tämä kyseinen erite sisältää myös kalkkia ja myöskin b-vitamiinia, joten kokeile vitamiini ja kalkkikuuria. Lääkekuuri voi tosiaankin verottaa näitä hivenaineita.

    Äänestä

Olen kuullut että tumman ruisleivän syöttäminen poistaisi tämän ongelman.Omalla koirallani ei tätä ole kylläkään esiintynyt, mutta joskus on muiden koirien omistajien kanssa ollut puhetta, eli kokeileppa tätä "niksiä"?

Äänestä

sillä on b-vitamiinin puute!

Äänestä

Kokeilepa lasten ramavittia n.1viikon ajan
(lapsen annostelun mukaan aamuin ja illoin)
todennäköisesti ruuasta jota syötät puuttuu
jotain vitamiineja, joita koirasi elimistö
vaatii. Hyvää vointia teille.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ade kirjoitti:

Niin.
Miksi siskoni vuoden vanha narttukoira on alkanut syömään omaa p-skaansa??
Johtuuko lääkekuureista joita on syönyt lähiaikoina,eli joku puutostila vai??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu